1. Home
  2. ÖzelDosyalar
  3. Kemeraltı’nın Özel Lezzetleri

Kemeraltı’nın Özel Lezzetleri

GÜNCELLEME: 7.02.2022

Yıllardır İzmir’in göbeğinde çalışıyorum ve özellikle öğle saatlerinde kıymetli lezzet keşifleri yapma fırsatı buluyorum. En özel lezzetleri toparlamak istedim, yazıya Kemeraltı’nın özel lezzetleri başlığını verdim, Kemeraltı sınırlarının genişliğine güvenerek. Listedeki yemeklerin bazılarının Basmane dolayında, kiminin Çankaya taraflarında yer aldığını belirteyim, adres ve telefon numaralarını ekledim. Bu özel lezzetlerin fiyatlarının çoğunlukla bölge ortalamasının az üzerinde yer aldığını da belirteyim. Bu liste söğüş, midye dolma, boyoz, kumru gibi İzmir’de ne yenir sorusunun cevaplarını içermiyor. Ya başka yerde kolay kolay bulamayacağınız, ya da benim başka yerde bulduklarımdan çok daha iyi olan lezzetleri içeriyor. (Katkılarından dolayı Gurmecanlar‘a teşekkürler) Bu listede yer alan mekanların tamamının ve daha fazlasının Kemeraltı lezzet haritası içinde de yer aldığını belirteyim.

Paçacı Remzi Usta’da Mumbar

 

Bumbar, Mumbar, Kemeraltı'nın özel lezzetleri, Paçacı Remzi Usta

Güneydoğu anadolu kentlerimizde yaygın olan ve bence muhteşem bir lezzet olan bağırsak dolmasını hakkıyla yapan İzmir’deki çok nadir yerlerden biri. Hafif acılı olarak yaptıkları mumbar sadece cuma günleri var. Paçacı Remzi Usta‘ya gitmişken hala kaldı ise paça çorbası içmenizi de öneririm, unlu terbiye kullanılmadan etin kendi suyuyla yapıyorlar.

İsmet Kaptan Mahallesi, Fevzi Paşa Bulvarı, 1361.Sokak, No 115 / Telefon: +90 232 4415545

Kadıoğlu Kebap’ta Tavuk Şiş

Kadıoğlu Kebap, Tavuk Şiş, Kemeraltı'nın Özel Lezzetleri

Tavuk ızgara yapıp da Kemeraltı’nın Özel Lezzetleri listesine girmek kolay değil, gerçekten çok iyiler. İkiz kardeşlerin işlettiği mekanda çok çeşit yok ancak ben 3 çeşidin dışına çıkmayın derim, kemikli tavuk, kemiksiz tavuk ve tavuk kelebek (sırt kısmı). Kadıoğlu Kebap düzenli olarak Antep’ten baklava da getirtiyor, aklınızda bulunsun.

Kemeraltı 871. Sokak N0:89/9 / Telefon: +90 232  4450779

Fatih Kebap’ta Adana Kebap

Fatih Kebap

Adana kebap dedim ama diğer çeşitleri de unutmayın, hatta varsa (mevsimi değil ise yapmaz) patlıcan kebap tercih edin. Fatih kebap benim İzmir’de yediğim en iyi kebabı yapıyor. Mekana dair tek eleştirim kebabın yanında salata getiriyor olmaları, roka, soğan, maydanoz şeklinde ayrı ayrı getirse mükemmeli yakalayacak.

Anafartalar Cad. No:699 / Telefon: +90 232 4830550

Numan Pide’de Kıymalı Pide

Kıymalı pide, Numan Pide

İddia ediyorum, bol kepekli çıtır çıtır hamuru ve çok lezzetli harcı ile Numan pide bence İzmir’in en iyi kıymalı pidesini yapıyor, özenle de servis ediyor.

876. Sk. No:8 / Telefon +90 232 4897089

Bizim Lokanta’da Balık Çorbası

Bizim Lokanta, Balık Çorbası

Kemeraltı esnaf lokantaları yazımda da bahsettim, Bizim Lokanta bir kemeraltı efsanesidir özellikle de balık çorbası ile. Aynı gelenekten gelip, aynı tarifi uygulayan dört mekan var artık, ancak biz Kemeraltı’nın özel lezzetleri listemize en eski olanlarını ekledik.

911 Sok. No:4 / Telefon: +90 232 4844279

Gül Kebap’ta Karışık

Gül Kebap, Kemeraltı'nın Özel Lezzetleri

Özellikle o köftelerin kokusu, tadı… Gül kebap seçenek olarak köfte, döner ve karışık sunuyor sadece bir de yanında soğan isteyip istemediğinizi. Karışık alın ki her iki üründen de tadın.

Yenigün, Anafartalar Cd No:415 / Telefon: +90 232 425 01 26

 

Meşhur Hisarönü Şambalicisi’nde Şambali

Şambali, Hisarönü Şambalicisi, Kemeraltı'nın Özel Lezzetleri

Az önce bahsettim ya, sabah sabah sıra beklemeye değer diye, öğle saatlerinde, üstelik daha uzun bir sıra beklemek isterseniz Meşhur Hisarönü Şambalicisi‘ne uğrayıp bir şambali almalısınız, adamlar ufacık dükkanda 70 yıldır şambali yapıyorlar, daha fazla bekletmeyin onları.

Konak, 901. Sk 13/A / Telefon: +90 507 6555767

Ustabaşı’nda Terbiyeli Kelle Paça

Ustabaşı Eti Tandır, Terbiyeli Kelle Paça

Ustabaşı Eti Tandır Çorba Salonu her tür çorba, döner, tandır, kelle tandır yapar. Ancak imza yemekleri yumurtalı terbiye ile sundukları terbiyeli kelle paça, hafif ekşimsi muhteşem bir lezzet. Mekanın kelle tandırın da çok iyi olduğunu belirtmeliyim.

Anafartalar Cad. No:483 / Telefon: +90 232 4250064

Turşucu Tahsin’de Turşu Suyu

Turşucu Tahsin

Enfe turşu ve turşu suyu yapıyor meşhur Kemeraltı turşucusu Tahsin. Ben şişeyle alıp eve de götürüyorum. En yaygın tüketim şeklim ise acılı bir bardak turşu suyu alıp Başdurak camii  arakasında yer alan balık ekmekçilere, midye dolmacılara yönelmek.

872 Sk. No: 169/A / Telefon: +90 232 4258736

Elgani’de Ezme

Elgani Ezmecizade, Antep Fıstığı Ezme

Burdur yemekleri arasında ön plana çıkan lezzetlerden olan ceviz ezmesini layığıyla İzmir’e getirmiş durumda Elgani Ezmecizade. antep fıstığı, badem ve ceviz ezmesi yapıyor. ayrım yapmayacağım, gidip üçünden de tadın, ağızda dağılıyorlar.

853. Sk. 13 D/ Telefon: +90 232 4253004

Tire Kebapçısı Ali Usta’da Tire Köfte

Tire Köfte, Tire Köftecisi Ali Usta

Tire lezzetini layığıyla, hatta kimilerine göre daha iyisiyle İzmir’e getirmiş Tire köftecisi Ali usta. Tam 40 yıldır aynı olağanüstü lezzeti sunuyor, menüde sadece Tire kebap var, yanında da hayli iyi bir piyaz ikram ediyorlar.

İkiçeşmelik Caddesi, No:36/C, Mezarlıkbaşı / +90 232 4837219

 Ciğerimsin’de Edirne Tava Ciğeri

Edirne Tava Ciğeri, Ciğerimsin, Kemeraltı'nın Özel Lezzetleri

Gayet düzgün şekilde Edirne tava ciğeri yapıyorlar. Bir Edirne lezzetini Kemeraltı’na getiren Ciğerimsin, hayli ufak bir dükkanda yer aldığı için kış aylarında içeride yer bulamama durumu olabilir.

901. Sok. No:23 / +90 232 445 10 11

Osman Usta’da Antalya Böreği

İzmir'de Antalya Böreği Nerede Yenir, Osman Usta Antalya Börekçisi

Mermerde sererek, döverek incecik açıyorlar hamuru, ortasına malzemeyi koyup fırına veriyorlar, ince olduğundan hemencik pişiyor, sıcacık servis ediyorlar. İçeriği çok karıştırmadan sadece kıymalı harç ile olan halini deneyin derim. İzmir’de Antalya böreği nerede yenir sorusunun cevabı burası.

853. sok. No:11 / +90 232 489 35 42

Comment(19)

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.