1. Home
  2. DünyaMutfakları
  3. Kos’te Ouzo Nerede İçilir – Ouzeri Exantas

Kos’te Ouzo Nerede İçilir – Ouzeri Exantas

1

Kos seyahatimizde gittiğimiz en yerel, en otantik mekan Exantas Ouzeri oldu. Kos’ta nerede ouzo içilir diye sorarsanız cevabım, Kos’ta Ouzo Extanzas Ouzeri’de içilir olacak. Zaten adından da anlaşılabileceği üzeri burası uzocu. Dışarıdan ilk baktığınızda mekanın sunduklarını tam anlayamayabilirsiniz. Mekanın masaları, restoran tarzında, tabak çanak ile donatılıp hazır tutulmuyor. Sabit bir menüleri de yok, günlük kararlaştırıp hazırlıyorlar mezeleri. Günün menüsünü bir adisyon kağıdına yazıyorlar. Bizim gittiğimiz gün tabaklardan biri 5 avro, geri kalan her biri 3 avroydu.

Ouzeri Exantas, Kos merkezinde, Viktor plajından bir sokak içeriye girdiğinizde, ara sokak içerisinde yer alıyor. Biz mekana vardığımızda henüz o akşamki ilk müşterilerdik. Bizden sonra gelen başka turist olmadı, herkes Yunan. Şef, oturduğumuz masaya kağıt örtü serdi, peçeteye sarılmış çatal bıçaklarımızı ve tabaklarımızı getirdi. Uzolarımız kondu. Ouzeri Exantas Kos’un en yerel mekanı olabilir, seyahat planlarınıza mutlaka alın.

Ouzeri Exantas Kosta Ouzo nerede içilir

Ouzeri Exantas – Mezeler

Kos adasında aile işletmesi lokanta yazımda da belirtmiştim, Kos’ta şarap kültürü baskın, “taverna”ların çoğunun önceliği şarap. Ouzeri diye geçen uzo mekanları ise meze odaklı, bizdeki tek tekçi mekanlar gibi.

Menünün neredeyse yarısını tattık o gün. Fava ve patates salatası gayet lezizlerdi, zaten bizim mutfağımızda da olan lezzetler, özel bir fakla yapılmıyorlar. Sadece favaya dereotu koymadıklarını belirtebilirim. Yunan mutfağının en sevdiğim lezzetlerinden biri baharatlı peynir ezmesi, zeytinyağlı ekmekle birlikte nefis oluyor.

Beni asıl etkileyen lezzetler deniz mahsullü olanlar. Öncelikle Tarama’dan bahsedeyim. Balık yumurtası ile yapılan bu mezeyi birkaç kere evde yapmayı denemiştim. Muhtemelen doğru malzemeye ulaşamadığım için iyi sonuç alamamıştım. Memlekette dışarıda yediklerim, lezzet olarak keyif verseler de çok katı yapıdalardı. Exantas Ouzeri tam sürmelik kıvamda, enfes yapmış taramayı.

Ouzeri Exantas Mezeleri

Sirkeli Ahtapot elbette pişmiş ahtapottan yapılıyor. Zaten ahtapotu sadece asit ile (limon, sirke vb.) yaparak yumuşatmanız zor. Ahtapot pişirilirken hayli su salar. Tahmin ediyorum ki hazırladıkları sirkeli sosa ahtapotun kendi suyunu da katmışlar, çok leziz olmuş.

Marine Balıklar – Kos’te Ouzo Nerede İçilir

Asit ile pişirilmiş, yani marine iki balık yedik; sardalye ve barbun. Marine Sardalye, bizim mutfağımıza da sirayet etmiş yöntemle yapılmış. Kılçığı temizlenmiş, limonun asidi ile çürütülerek pişmesi sağlanmış. Bir miktar sarımsakla da lezzet katmışlar. Tirsi boyutlarına ulaşmış sardalyeler ile yapmış olduklarını da not düşeyim.

Akşamın benim için efsane lezzeti ise marine barbun oldu. Efsane güzel olmuş. İri barbunu önce pişirmişler, bildiğiniz şekilde, sıcaklıkla, tahminimce unsuz olarak kızartılarak. Sonra, pişmiş balığı limonla marine etmişler. Limonu özümsemiş, ekşili, enfes bir sonuç çıkmış ortaya. Umarım sizin gittiğiniz gün de menüde olur, kaçırmayın.

Meyhane tadında, leziz bir akşam geçirmemizi sağladı Ouzeri Exantas. Kos seyahati planlarınıza dahil edin.

Comment(1)

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.