1. Home
  2. RestoranDeğerlendirmeleri
  3. Kumrucu Apo – İzmir’de Kumru Nerede Yenir

Kumrucu Apo – İzmir’de Kumru Nerede Yenir

1

Arada eş dost şahsen de soruyor, İzmir’de kumru nerede yenir diye, ben de İzmir’de kumru Kumrucu Apo’da yenir diyorum. Ancak belirtmeliyim, İzmir’de 2 tip kumru sandviç vardır, biri domates ve tulum peynirli, diğeri kömürde pişen şarküteri ürünleri içeren. İzmir dışından gelenlerin öncelikli tercihi ikincisi oluyor. Kumrucu Apo bu tip kumru sandviç yapıyor ancak içerisine sosis salam koymuyor, bu malzemeleri dükkanına da sokmuyor.

Şarküteri ürünler hakkında kısa not düşeyim. Etli salam diye bir ürün var piyasada, insana ister istemez diğerleri etsiz mi yani dedirten. Etsiz değiller ama (spesifik bir grubu hariç) temel olarak nişastadan oluşuyor bu ürünler. Ürün sahteciliğinden bahsetmiyorum, orijinal malzemeyi değerlendirince, sucuk, pastırma ve jambon dışındaki etli şarkuteri ürünlere bulaşmanın hiç anlamı yok derim.

Kumru Nedir?

Kumru İzmir kökenli bir tür sandviç ekmeğidir, ya da sandviçe uygun şekillendirilmiş gevrektir. Orijinali nohut mayasından yapılırmış kumrunun ancak İzmir’de bu geleneği sürdüren fırın kaldığı şüpheli, var olduğu söyleniyor ama şehir efsanesi gibi. Ağırlıklı olarak ya içerisine peynir ve domates konarak tüketilir ya da kömürde sandviç yapılarak. Kömürde sandviç hali genelde Çeşme ile özdeşleştirilir. Ben de bu kömürde sandviç halini yapan Kumrucu Apo’yu, İzmir’de kumru nerede yenir sorusuna cevap olarak görüyorum. Mekanı haritadan bulun, lakin hem Kemeraltının bir ara sokağında hem de tabelası yok.

İzmir'de Kumru Nerede Yenir, Kumrucu Apo, Kumru

İzmir’de Kumru Nerede Yenir ?

İzmir’de kumru Kumrucu Apo’da yenir. İkiye kestikleri kumru ekmeklerini ızgaraya yatırıyorlar, biraz ısınınca üzerine margarin sürüyorlar. Bir yandan da kalın kalın dilimlenmiş eski kaşar peynirlerini diziyorlar tezgaha, yanına da sucuk dilimlerini. Ege tire sucukları kullanıyorlar. Peynirler biraz eriyip yüzeyleri kızarınca kazınıyorlar tezgahtan ve kumru ekmeği üzerine aktarılıyorlar, sonra da sucuklar. Bu aşamada ocaktan kalkan kumru, mekanın kurucusu Apo’nun önüne geliyor. O da müşteri tercihlerine son dokunuşları yapıyor, salça, turşu , domates, acı biber. Hazırladığım Kemeraltı lezzet haritası bünyesinde de yer alan en özel duraklardan biri.

Kumrunun tanesi 6, cam şişe ayran ise 1 lira (Ağustos 2017). Bizler de afiyetle ikişer tane götürüyoruz.

Kumrucu Apo – İletişim

Adres: Yenigün Mahallesi, 1318. Sk. No:12, 35240 Konak/İzmir
Telefon: (0232) 446 86 05

Kumrucu Apo Menu, Reviews, Photos, Location and Info - Zomato

Comment(1)

  1. Geri bildirim: kumrucu apo #2023

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.