1. Home
  2. ÖzelDosyalar
  3. İzmir’de Ne Yenir

İzmir’de Ne Yenir

8

İzmir’li bir yeme-içme sitesi olarak İzmir’e geldiğinizde tatmanız gereken, başka yerlerde çok sık karşınıza çıkmayacak, İzmir ile özdeşleşmiş özel İzmir lezzetleri hakkında bir yazı sunmamak ayıp olur diye düşündüm. İzmir’de Ne Yenir sorusunu yerel lezzetleri listeleyerek ve ufak notlar ekleyerek cevaplamaya gayret ettim. Genel bilgilendirmenin dışında elbette bazı şahsi dokunuşlar da içeriyor bu liste. Mekan önermekten özellikle kaçındım, mekana bağlı lezzetleri de bu liste harici bıraktım, biraz şehir dışından İzmir’e gelecekler için genel bir İzmir yemek rehberi gibi olmasına çalıştım.

1Boyoz ve Tulum Peyniri

Boyoz, Doğan Büfe, Kemeraltı'nın Özel Lezzetleri

Kahvaltı ile başlayalım. Belki boyoz nedir diye ayrı bir yazı hazırlamalıyım, konu biraz uzunca ama burada kısa bir özet geçeyim. İspanya’dan sürülen Museviler 1492 yılında Osmanlı tarafından buyur edilirler, bu kişiler Sefarad adıyla anılır, İzmir’e yerleşen Sefaradların İzmir mutfağına katkıları büyüktür. Bu katkılardan en önemlisi de, İzmir’de ne yenir denilince ilk akla gelecek olan “Boyoz”dur. En klasik hali ile yanında top yumurta (genelde fırında pişmiş) ve tulum peynir ile servis edilen boyuzun ıspanaklısı da hayli yaygındır. Tipik bir İzmir kahvaltısı olarak değerlendirilebilir. Günümüzde patlıcanlı, enginarlı, acılı gibi çeşitlerini bulmak da mümkün.

Ayrıca İzmir’de boyozunuzun yanına özel olarak kaşar peynir arasanız bile bulamazsınız. Ancak gevrek ile tost yapanlarda, gevreğin arasında denk gelirsiniz kaşar peynirine. Seyyar gevrekçilerde, boyozcularda bile açık tulum peyniri bulunur İzmir’de. Ancak İzmir’in en lezzetli tulum peynirleri mandralarda bulunacaktır, Bergama tulumu özellikle ön plana çıkar. İzmir’e gelince özellikle eski tulum tatmadan dönmemenizi öneririm.