1. Home
  2. RestoranDeğerlendirmeleri
  3. Haktanır Pide – İzmir’in İlk Fırınında, En İyi Peynirli Pide

Haktanır Pide – İzmir’in İlk Fırınında, En İyi Peynirli Pide

1

Yıllardır ara ara gittiğimiz pideciydi Haktanır pide. Öyle bol çeşit sunanlardan değil, sade (kıymalı), yumurtalı, kıymalı kaşarlı ve peynirli pideleri var. Mekanda çatal falan da yok. Masaya metal bir tabakta roka getiriyorlar ortaya, limon sirkesi ve pul kırmızı biber zaten masada var. Pideler uzun saman kağıt üzerinde getiriliyor, kesilmeden. Bir de tahta saplı bıçak veriyorlar, dalıyorsunuz. Ayran cam şişede. Kıymalısı güzel, ancak çok da özel bir durumu yok, peynirli pide ise sizi şaşırtmaya hatta İzmir’in en iyi peynirli pidesi olmaya aday. fiyatları da son derece uygun olan Haktanır pide de sadece nakit geçiyor.

Bu özel mekanın tarihsel mekanın önemini sonradan algılaya bildim. 1834 yılında kurulan (evet yanlış okumadınız 180 yıldan daha eski) İzmir’in ilk fırınıdır Haktanır pide. Garsona özel olarak sorduk, “orijinal yeri de burasımıydı, hiç taşındı mı” diye. Burasıymış ama pideci olarak açılmamış, İzmir’in ilk ekmek fırınıymış. İkinci dünya savaşı sırasında İzmir’de karneyle ekmek dağıtılan yermış meğer.

Orijinalliğini korumasıyla da 70li-80li yıllardaki Türkiye’de yemek yediğiniz hissini veriyor mekan, taburede (artık plastik elbette) oturuyorsunuz, önünüzde mermer masa, pide kağıtta. Alt katta fırın ve birkaç ufak masa var, asıl salona dar merdivenlerden çıkılıyor. Son ziyaretimizde hizmet kalitesini artırmış olduklarını gördük, ıslak mendil yaptırmışlar. Hem muhteşem peynirli pideleri sayesinde, hem de tarihi mekanı nedeniyle Kemeraltı’nın özel lezzetleri listeme dahil ettim mekanı.

Peynirli Pide, Haktanır Pide

Haktanır Pide – İletişim

Adres: Yenigün, 1313. Sk. No:8, 35240 Konak/İzmir

Telefon: +90 232 4849287


Haktanır Pide Menu, Reviews, Photos, Location and Info - Zomato

Comment(1)

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.