1. Home
  2. RestoranDeğerlendirmeleri
  3. Haktanır Pide – İzmir’in İlk Fırınında, En İyi Peynirli Pide

Haktanır Pide – İzmir’in İlk Fırınında, En İyi Peynirli Pide

5

Güncelleme: Ne yazık ki kapandı. Medyada “ekonomik zorluklar” gerekçe olarak gösterilmişti, ben de o şekilde yazmıştım, bu yazı altına gelen yorumlar (aşağıda görebilirsiniz) sebebin ekonomik değil sağlık olduğu yönünde. Umarım tekrar açılma imkanı olur – 16 Ocak 2022

Yıllardır ara ara gittiğimiz pideciydi Haktanır pide. Öyle bol çeşit sunanlardan değil, sade (kıymalı), yumurtalı, kıymalı kaşarlı ve peynirli pideleri var. Mekanda çatal falan da yok. Masaya metal bir tabakta roka getiriyorlar ortaya, limon sirkesi ve pul kırmızı biber zaten masada var. Pideler uzun saman kağıt üzerinde getiriliyor, kesilmeden. Bir de tahta saplı bıçak veriyorlar, dalıyorsunuz. Ayran cam şişede. Kıymalısı güzel, ancak çok da özel bir durumu yok, peynirli pide ise sizi şaşırtmaya hatta İzmir’in en iyi peynirli pidesi olmaya aday. fiyatları da son derece uygun olan Haktanır pide de sadece nakit geçiyor.

Bu özel mekanın tarihsel mekanın önemini sonradan algılaya bildim. 1834 yılında kurulan (evet yanlış okumadınız 180 yıldan daha eski) İzmir’in ilk fırınıdır Haktanır pide. Garsona özel olarak sorduk, “orijinal yeri de burası mıydı, hiç taşındı mı” diye. Burasıymış ama pideci olarak açılmamış, İzmir’in ilk ekmek fırınıymış. İkinci dünya savaşı sırasında İzmir’de karneyle ekmek dağıtılan yermış meğer.

Orijinalliğini korumasıyla da 70li-80li yıllardaki Türkiye’de yemek yediğiniz hissini veriyor mekan, taburede (artık plastik elbette) oturuyorsunuz, önünüzde mermer masa, pide kağıtta. Alt katta fırın ve birkaç ufak masa var, asıl salona dar merdivenlerden çıkılıyor. Son ziyaretimizde hizmet kalitesini artırmış olduklarını gördük, ıslak mendil yaptırmışlar. Hem muhteşem peynirli pideleri sayesinde, hem de tarihi mekanı nedeniyle Kemeraltı’nın özel lezzetleri listeme dahil ettim mekanı.

Peynirli Pide, Haktanır Pide

Haktanır Pide – İletişim

Adres: Yenigün, 1313. Sk. No:8, 35240 Konak/İzmir

Telefon: +90 232 4849287


Haktanır Pide Menu, Reviews, Photos, Location and Info - Zomato

Comment(5)

  1. Fırının kapanması ekonomik kriz sebebiyle olmadi.Mehmet bey kendi isteğiyle kapatti dükkanını.

    1. Mehmet beyin beyanı olarak medyaya aktarılan metni aynen kopyala yapıştır yaptım, kendi isteme sebebi olarak bu yansımış medyaya.

  2. Ben Mehmet Somay Pidecinin kızıyım. Babamın sağlık sorunu sebebiyle kapandı dükkanimiz ekonomik sebep değil lütfen değiştirin yazınızı.. Saygılar

    1. Çok geçmiş olsun, umarım en kısa sürede sağlığına kavuşur babanız ve umarım Haktanır da tekrar faaliyete döner. Metinde düzenleme yaptım.

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.