1. Home
  2. RestoranDeğerlendirmeleri
  3. Meşhur Kemeraltı Turşucusu Tahsin

Meşhur Kemeraltı Turşucusu Tahsin

4

En baştan açık açık belirteyim, turşuları benim ilgimi pek çekmedi, ben turşu suyu için sürekli müşterisiyim Kemeraltı Turşucusu Tahsin’in. Bazen bardakla alıp hemen içmelik, bazense litrelik alıp eve götürmelik. Başdurak camii şadırvanında 1972’den beri hizmet veren Kemeraltı Turşucusu Tahsin daha çok Meşhur Kemeraltı Turşucusu adıyla biliniyor. 10 metrekarelik dükkan, turşu işinde üçüncü kuşak durumunda olan Ziya ve Kemal kardeşler tarafından işletiliyor, turşu yapmayı dedelerinden, babalarından öğrenmişler.

Turşucu Tahsin

Bir röportajlarından okumuştum, turşuları Bursa Osmangazi’de üretiyorlarmış ve toptan satış yapmıyorlarmış, ancak bu dükkanda satacakları kadar üretiyorlarmış. Çeşitlilik inanılmaz, 100 çeşide yakın. Bir uğradığımda keyifle sohbet de ettik, yeni kuşaktan ümitsizler ne yazık ki, “çok güzel turşu yapıyorlar ama esnaflığı sevmediler, çocuklardan dükkanı devralmaya gönüllü yok” diye serzeniş vardı. Kim bilir, belki de yeni kuşak Meşhur Kemeraltı Turşucusu markasını kavanoz kavanoz memleketin her yerine ulaştırırlar.

Bir ilave not olarak ekleyeyim, Kemeraltı Turşucusu Tahsin’in içerisinde yer aldığı Başdurak, ismini kervanların baş durağı olmasından alıyor, Kemeraltı’nın en güzel renklerini barındıran yerlerinden biri, gezmek için de yolunuzu düşürmenizi öneririz. Belki bir balık ekmek, midye dolma (mesela Çarşı balık), öncesi ya da sonrasında da Meşhur Kemeraltı Turşucusu’ndan bir bardak turşu suyu ile midenizi şenlendirirsiniz. Bu özel mekanı Kemeraltı’nın Özel Lezzetleri listeme de ekledim.

Kemeraltı Turşucusu Tahsin – İletişim

Adres: Kemeraltı 872 Sk. No: 169/A, Konak/İzmir
Telefon: +90 232 4258736

Meşhur Kemeraltı Turşucusu Menu, Reviews, Photos, Location and Info - Zomato

Comment(4)

  1. Bence karşı çaprazındaki tabaklar balık lokantasını da yazmalısın. Tek zahmetsiz, az sardalya tava, küçük ama taze/lezzetli salata kapanışta da helva.

    1. Bir süredir aklımda, uğrayayım diyorum ama yakınındaki çarşı balık olağanüstü fiyatları ile aklımı çeliyor sürekli, kendimi elimde turşu suyuyla balık ekmek yerken buluyorum.

  2. Bu yer turşunun yanı sıra doktor sülük dediği sülük te satıyor.gecen hafta üç şişe aldım…300 tl para aldı…şişeler dörtlü….25 tl tanesi….eski sülük yani kullanılmış herhalde birtanesi bile tutmadı.. saatlerce uğraştık…her sene yaptığımız olay…bilmediğimiz birsey degil…çok yazık bukadarda millet kazıklanmaz ya…parayı helalinden kazanmak gerek….

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.