1. Home
  2. DünyaMutfakları
  3. Kos Adasında Aile İşletmesi Lokanta – Taverna Tsambala

Kos Adasında Aile İşletmesi Lokanta – Taverna Tsambala

1

Kos seyahati planlıyorsanız (ki artık kapı vizesi de var), yerel lezzetleri tatmak istiyorsanız, Kos’ta nerede ne yenir diye araştırıyorsanız, doğru yerdesiniz. Taverna Tsambala Yunan mutfağının leziz yemeklerini, makul fiyatlarla sunan nefis bir aile işletmesi. Ben, “mutfakta anne var” diyeyim, durumu siz anlayın :). Mekan 1952 yılından beri hizmet veriyor, Kos’un en köklü işletmelerinden biri.

Taverna Tsambala, Kos merkezinin az dışında, yürüyüş mesafesinde. Lambi plajının 2-3 sokak içerisinde, Konstantinos alışveriş merkezinden içeriye, karaya doğru az daha ilerleyince ulaşılıyor. Hem içeride, hem dışarıda oturma imkanı sunuyor. Bazı akşamlar canlı müzik de oluyormuş ama biz gittiğimizde yoktu.

Taverna Tsambala

Taverna Tsambala- Ne Yenir

Öncelikle şunu belirteyim, Kos adasında ouzo pek ön planda değil, şarap çok daha baskın durumda. Yani yerel lezzet istiyorsanız önceliği şaraba vermelisiniz. Taverna Tsambala menüsünde ouzo yok değil elbette ama Kos’te nerede ouzo içilir sorusunun cevabı burası değil, linkteki yer. Biz de yediklerimizle şarap eşleştirmeleri aldık.

Mutlaka Dakos sipariş etmelisiniz. Özel bir Yunan ekmeği var, peksimet tarzında, bu ekmek ile yapılan kanepelere de dakos deniyor. Burada ise aynı malzemelerle, yani peksimet tarzı ekmek, domates, peynir ve kapari ile salata yapıyorlar. Yanına baharatlı peynir ezmesi ve Yunan usulü cacık da yakışıyor.

Ara Sıcaklar - Taverna Tsambala

Sıcaklar

Ara sıcak olarak Yunan usulü yaprak sarması ve kabak kızartması yedik. İkisi de son derece lezizdi, öneririm. Menüde bekri meze, saganaki (sahan) gibi Yunan klasikleri de var, onlar da tercih edilebilir, bizim mutfağımızdan biraz daha uzak lezzetler tadılmış olur. Taverna Tsambala’da tatmadım ama bekri mezenin çok leziz bir yemek olduğunu belirtmeliyim. Seçtiğiniz et ile hazırlanan bu yahniyi bir fırsat yakaladığınızda deneyin.

Ana yemek olarak en ünlü Yunan klasiği olan musakka ve bir çeşit etli güveç olan stifado yedik. Musakkayı ısrarla öneririm, güveçte yapmışlar, enfes olmuş. Bu leziz yemekler anne elinden çıkıyor ama menüde “Babanın Izgaraları” bölümünün de olduğunu not düşeyim.

Biz, mezeler, ara sıcaklar ve ana yemeklere ayrı birer kadeh şarap eşlik ettirdik, şarap seçimlerini de onlara bıraktık. Harika oldu. Elbette tatlı bir dokunuş ile tamamladık yemeği.

Comment(1)

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.