1. Home
  2. ÖzelDosyalar
  3. Dünya Mutfaklarında Yumurta

Dünya Mutfaklarında Yumurta

1

Dünya mutfaklarında yumurta derlemesi hazırladım, 8 farklı yumurta kullanım şeklini sizlerle paylaşmak için. Bizim mutfağımızda çok ağırlıklı olarak kahvaltılarda ve unlu mamüllerde tüketilir yumurta, ana yemek olarak kıymalı yumurta ve çılbır aklıma geliyor. Dünya mutfaklarında ise durum tam tersine bile dönebiliyor. Örneğin Endonezya mutfağı yazımda da bahsetmiştim, kahvaltıda yumurta pek tercih etmeseler de gün içi atıştırması olarak çok tüketiyorlar.

1Century Egg

Century Egg, Dünya Mutfaklarında Yumurta

Aslında Türkçede yüzyıl yumurtası olarak değil de korunmuş yumurta olarak düşünürsek daha iyi olur. Yumurtaları uzun süreli korumak için bir yöntem aslında bu; taze yumurtalar kül, kil, tuz, limon suyu ve pirinçten oluşan bir bulamaç içerisinde haftalarca bekletiliyor. Soyulduğunda ortaya bu yumurta çıkıyor, 600 yıllık bir Çin geleneği. Tadını büyük ölçüde kaybettiğini söyleyebilirim, yumurta tadı azaltılmış yumurta gibi oluyor, görüntüsüne takılmazsanız kokusu azaltılmış haşlanmış yumurta yediğinizi düşünebilirsiniz.

Comment(1)

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.