1. Home
  2. RestoranDeğerlendirmeleri
  3. Bizim Lokanta

Bizim Lokanta

4

Güncelleme 03.05.2023 – Balık çorbasının da yaratıcısı olan kurucusunun vefatından sonra eski çizgilerini korumakta zorlanıyorlar. Son gittiğimde çorbadan memnun kaldım, kokoreç ve pilav ise çok sıradanlardı. İş hesap ödemeye geldiğinde ise kafadan bir rakam attılar, tek tek toplayınca fiyat farklı çıktı ve bu durumdan hiç rahatsız olmadılar, sanki hep böyle yapıyorlarmış gibi. Kemeraltı lezzet haritası dışı bıraktım.

————

İnsanların önünde sabırla sıra beklediği, sıra kendilerine gelince istedikleri masaya değil, boşalan sandalyeye, çoğu zaman da, birlikte geldikleri arkadaşlarından ayrı oturdukları ve yemek biter bitmez de kalkmalarının beklendiği bir yer Bizim Lokanta. Kemeraltı esnaf lokantaları listemizin de en değerli üyelerinden biri. Çevre esnafı elbette bu duruma yemeklerin lezzeti ve uygun fiyatlar nedeniyle razı. Benim bu bölgede çalıştığım yıllarda yediğim en lezzetli yemekleri burası sunuyor, yarı şube konumundaki ferah ortamlı diğer Bizim Lokanta’dan (Bizim Mutfak Lokanta) daha lezzetli buranın yemekleri. Burada belli günlere özel yemekler yapılıyor, işkembe, balık çorbaları, kaz gibi. Bugüne kadar ne yediysem çok lezzetli bulduğum mekanda yediğim en az tatmin edici öğünü bugün yedim. Kadınbudu köftenin yanına benim bildiğim patates püresi falan konur, nohut konması tam bir fiyasko, zaten pek de haz etmem nohuttan. Kadınbudu köfte ve bulgur pilavı ise buranın lezzet seviyesine göre “eh işte”, beklentim ne kadar yükseldiyse artık, pek memnun ayrılmıyorum bugün. Çok sevdiğimiz bu mekanda da şubesi gibi Multinet geçmiyor.

Bizim Lokanta, Balık Çorbası

Bizim lokantanın en önemli yemeği kendilerine özgü balık çorbasıdır. Pazartesi, perşembe günleri orijinal Bizim Lokanta’da bulunuyor. Genelde akya ya da levrek gibi büyük balıklardan yapıyorlar ve aslında bu bir çorba değil, çorba tabağında servis edilen sulu balık yemeği. Tek başına gayet doyurucu bir tabak. Lezzeti konusunda pek yorum yapmak istemiyorum, beğenin beğenmeyin ama özellikle balık seviyorsanız mutlaka deneyin, hatta bunu tatmak için özel olarak gününde gelin. Tabağa yemeği koyduktan sonra yağ ve dereotu ilave ediyorlar, istemezseniz garsona söyleyin. Ben bu balık çorbasını Kemeraltı’nın özel lezzetleri listeme de aldım.

Bizim lokantanın kıymetli lezzetlerinden biri de beğendili tavuk. Adına aldanmayın, beğendi ile, patlıcanla alakası yok, beğenen biziz. Tavuğun budunu kullandıkları için yağı tadı yerinde oluyor, bir tür beşamel sos ile kaplıyorlar tavuğu, bu kıvamlı sos lezzetin asıl kaynağı, dengeli miktar köri ve hafif biber içeriyor (hatta belki biraz safran). İçerisine tavuk koymasalar bile ben afiyetle yerim bu sosu. Yetmezmiş gibi fırına üzerinde kaşarla giriyor ve o kaşar kızarıyor. Bizim lokantanın hemen her lezzeti gibi ağızlara layık.

Bizim Lokanta – İletişim

Adres: 911 Sok. No:4, Kemeraltı, İzmir

Telefon: +90 232 4844279

Comment(4)

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.