1. Home
  2. Hakkımızda

Hakkımızda

İnternet yazarlığı maceramız yıllar önce başladı, yaptığımız seyahatleri yazıyorduk ve bunları sanal ortama taşımaya karar verdik. Daha sonra bu paylaşımları biraz daha derli toplu yapmaya karar verdik ve ortaya Gezi Anıları paylaştığımız Gezmek Güzel çıktı. Müziğe de merak var bir miktar, yaşadığımız şehir İzmir’deki etkinlikleri tek takvimde toplayayım, kolay ulaşılsın istedim, İzmir Etkinlik Takvimi Konser Güzel ortaya çıktı. Yeme içme konusundaki notlarımı da sanal ortamda, farklı mecralarda paylaşıyordum, Yemek Güzel o notları bir araya topladığım yer.

Doğma büyüme İzmir’liyim ama ailenin ilk İzmir doğumlusu, köklerin biri Gaziantep’te biri Konya’da biri de Bulgaristan sınırlarında benim de bilmediğim bir yerlerde. Çocukken yemekle pek aram yokmuş, iskelet gibi inceymişim, henüz ortaokul yıllarımda mutfağa yemek yapımına dahil olmak üzere girdiğimi hatırlarım. Yaş ilerledikçe hem mutfakta geçirdiğim süre, hem de kilom artmaya başladı. Şimdilik Yemek Güzel tarif içermiyor ama her an her şey olabilir.

Yemek Güzel’de neler bulacaksınız?

  • Yurtiçi ve yurtdışı seyahatlerimiz öncesinde oralarda neler yememiz gerektiğini araştırıp, soruşturuyorum. Dönünce de o bölge yemekleri üzerine gözlemlerimi, tavsiyelerimi derliyorum, onları bulacaksınız.
  • Büyük çoğunluğu İzmir restoranlarına dair bol bol restoran değerlendirmesi bulacaksınız, Çankaya, Basmane, Konak ağırlıklı olacak.
  • İzmir yeme içme kültürü üzerine dosyalar, en iyiler derlemeleri bulacaksınız.

Yeme Alışkanlıklarım

Gurmelikle alakam yok; Fiyat-Performans peşindeyim ben. Genel olarak yemeklere karşı “ben profesyonelim yerim” tavrı takınsam da tatlı yiyeceklere karşı 2 adım, tatlı içeceklere karşı onlarca adım mesafeliyim. Hatta o şekerli gazlı içecekleri tüketirken yenilen yemeğin lezzetini insanlar nasıl alabiliyorlar anlamıyorum, benim adeta tat alma duyularım bloke oluyor. Doğal olarak Yemek Güzel içerisinde tatlılar hakkında pek fazla şey bulamazsınız.

Öğünler haricinde pek bir şeyler yeme alışkanlığım da yoktur, 5 çayı önerileri benim ilgi alanıma girmez ama nerenin boyozu, böreği iyidir konularında faydam dokunabilir, hafta içi kahvaltıları nedeniyle. Dışarıda kahvaltı konusunda da, sahilde piknik şeklinde kahvaltı favorim. Eve kendi damak tadımıza uygun peyniri, zeytini alıyoruz, taş fırından gevreği ekmeği de, reçeller de anneden. Kahvaltı mekanının bunlardan daha iyisini önümüze getirebilme olasılığı hayli düşük, pişirdiği, artı değer katabileceği tek şey yumurta ama içine katabileceği en güzel sucuk da bizim evde. Serpme kahvaltının nerede edileceği konusunda faydam pek olmaz ama sabah işkembesi, beyranı nerede içilir diye soracak olursanız, faydam dokunabilir.