1. Home
  2. RestoranDeğerlendirmeleri
  3. Cimbomlu Söğüşçü Ramazan – İzmir’de Söğüş Nerede Yenir?

Cimbomlu Söğüşçü Ramazan – İzmir’de Söğüş Nerede Yenir?

5

Çankaya ve kemeraltı civarında çokça söğüşçü var, en çok bilinenleri ise Hisar Cami civarında olanlar. Biz farklı söğüşçüleri denedik geçen senelerde ve bir tanesi çok açık farkla tek tercih halini aldı; Cimbomlu Söğüşçü Ramazan, Söğüşçü Cimbom, Cimbomlu Meşhur Söğüşçü ya da Söğüşçü Ramazan. Bu kadar isim yetmemiş olabilir, dükkanın tabelasında da Cimbom Dinlenme Tesisleri yazıyor. Diğer söğüşçülerde o kadar farklı bir konuma geldi ki sadece Kemeraltı’nda söğüş nerede yenir sorusuna değil, İzmir’de söğüş nerede yenir sorusunda bence cevap oldu.

Servis almak için elbette diğer misafirlerin söğüşlerinin hazırlanmasını beklemeniz gerekiyor, bu süre yoğunluğa göre bir miktar uzayabiliyor. Söğüşünüz servis edildiğinde ilk akla gelen boyutun önemli olduğu oluyor (size does matter). Buradaki söğüşler tadımlık değil doyumluk. İş hacimleri de pek az olmadığı için hergün taze, kurumasına izin verilmemiş leziz söğüş servis ediyorlar, bol kimyonlu ve mutlaka soğanlı tavsiye ederim. Yanında Niğde gazozu içme şansınız da var. Lokasyonu nedeniyle ünlü olmuş bazı söğüşçüler gibi dürüm kalınlığında değil söğüşü.

Cimbomlu Söğüşçü Ramazan

Kemeraltı’nın özel lezzetleri yazımda da yer vermeyi düşündüm ancak yerel lezzetleri o yazıya almadım. Ancak İzmir’de ne yenir yazımda yer alan söğüş, İzmir’in en önemli sokak lezzetlerinden biri ve cimbom benim bu konudaki favorim. Söğüş nedir sorusunu da yanıtlamaya çalışayım, haşlanmış kuzu kellesi etlerinin ufak parçalar haline doğranıp, domates, soğan, maydanoz ve baharatlar ile harmanlandığı enfes bir lezzet. İlk kez yiyecek olanlara önerim bunu Ramazan ustaya söylemeniz (hitap kelimesi olarak “cimbom” kullanmanızı öneririm; merhaba cimbom, eline sağlık cimbom, benimki tam tekmil olsun cimbom). İlk yendiğinde kıvamı nedeniyle yadırgayabileceğiniz beyin, göz çukuru gibi bölümleri kullanmadan, sadece yanak ve dil ile hazırlayacaktır.

Söğüşlük kuzu kellenin tuzsuz olarak haşlandığını da belirteyim. Önemli bir sağlık sorunu nedeniyle uzun süre hastanede kalan yeğenimin hem tuzsuz beslenmesi hem de bol protein alması gerekiyordu. Ufaklığa (doktorlarının da onayı ile) defalarca Cimbomlu Söğüşçü Ramazan’dan tuz ekilmemiş söğüş götürdüm. Hem afiyet hem sağlık oldu.

Cimbomlu Söğüşçü Ramazan ustada söğüş ne kadar diye soracak olanlara da bilgi olsun, acı şalgam ile 18,5 lira (Temmuz 2017)

Cimbomlu Söğüşçü Ramazan – İletişim

Adres: 861. Sokak, No 63, Kemeralti, Izmir

Telefon: +90 232 4456482

Cimbomlu Meşhur Söğüşçü Menu, Reviews, Photos, Location and Info - Zomato