1. Home
  2. DünyaMutfakları
  3. Milano Yemek Turu – FollowMi Around

Milano Yemek Turu – FollowMi Around

1

Milano, İtalya’nın moda, sanat ve kültür başkentlerinden biri üstelik mutfağı da oldukça zengin. Bu zenginliği tanımanın, keşfetmenin en güzel yöntemlerinden biri de Milano yemek turu katılımı sağlamak. Bizim için seyahatlerimizin favori etkinlikleri yemek turları. Milano’da da FollowMi Around şirketinin düzenlediği tura katılıp şehri gezerek yedik.

Yemek turları genellikle kentin farklı mahallelerindeki restoranları, yerel pazarları veya gizli hazineleri keşfetmek için düzenlenir. Bir yemek turuna katılarak, yerel bir rehber eşliğinde şehrin gastronomik mirasını deneyimleyebilir, yerel lezzetleri tatma fırsatı bulabilir ve aynı zamanda şehir hakkında ilginç bilgiler edinebilirsiniz. Biz de Milano yemek turunda aynen bunları yaşadık. Tura katılmasak muhtemelen uğramayacağımız ufak bir meydanda FollowMi Around rehberi Marco ile buluştuk. Ara sokaklarda, yerel halkın uğradığı yerlere uğradık.

Kahve ile Milano Yemek Turu Başlıyor

Kahvaltı durağımız yerel bir kahve dükkanı oldu. Kahvelerimizin yanına birer de tatlı pay tur programımız dahilindeydi. Tura bizimle birlikte katılan iki Amerikalı teyze vardı, emekliliklerinin tadını çıkarıyorlarmış, Avrupa turuna çıkmışlar. Süratle diyaloğu ilerletip, paylaşmak üzere, hepimiz ayrı birer çeşit tatlı sipariş ettik. Kahvaltımızı paylaşarak yaparken bir yandan da Milano mutfağı ve Milanoluların yaşam tarzı üzerine Marco’nun anlattıklarını dinledik.

Milano Yemek Turu

Milano mutfağı, genel olarak İtalya’nın diğer bölgelerindeki mutfaklardan bazı farklılıklar gösteriyor. Zeytinyağı yerine tereyağının daha fazla tercih edilmesi, safran kullanımı, et ağırlıklı yemekler ve belirli tatlıların öne çıkması gibi özelliklerle kendine özgü bir lezzet profili oluşturmuş. Kremsi soslar, tereyağı ve zengin peynirler (örneğin, Gorgonzola) sıkça kullanılıyor.

İtalyan Sandviçi

Kahve sonrası durağımız ayaküstü sandviç yapan bir dükkan oldu. Dükkanda oturma alanı yok. Önündeki kaldırımda bir sıra, karşısındaki kaldırımda ayrıca bekleşenler var. Biz uğradığımızda tam öğle saati de değildi, biraz erkence vardık, ona rağmen çok kalabalıktı. Dükkanda uzunca tezgahın ardından harıl harıl çalışan 5 kişi vardı. Onlarca çeşit malzeme, hem ekmeklere sürülmeyi bekleyenler var, hem de sandviç hazırlanırken dilimlenen kocaman et parçaları. Çalışanlardan biri sürekli doğrama makinesi başında, siparişlere göre etleri doğruyor. Milano yemek turunun benim için en leziz iki noktasından birisiydi.

Sonraki durağımız kentin önemli dondurmacılarından biri oldu. Eşimin daha önceden radarına girmiş mekanlardan biriymiş. Oturup harika dondurmaların da koca birere kap götürdük. Dondurmalarından peynir kullanmaktan çekinmiyorlar. Zaten turun sonraki duraklarında da başka bir tatlıda da ricotta peyniri kullanıldığını gördük, anlatacağım.

Balzamik Sirke

Milano için balzamik sirkenin önemi oldukça büyük. Balzamik sirke, İtalya’nın Modena ve Reggio Emilia bölgelerinde üretilen ve Milano mutfağında sıkça kullanılan bir tür sirke çeşidi. Balzamik sirke, şekerli üzüm suyunun uzun süreli fermantasyonu ve olgunlaşmasıyla elde ediliyor, şehrin gastronomik kültürünün bir parçası. Biz de Milano yemek turu sırasında bunu çok iyi anlatan bir dükkana uğradık.

Dükkandaki görevli rehberliği eline aldı. Hem geleneksel yapılış yöntemini anlattı hem de elimize birer kaşık verip farklı olgunluk seviyelerindeki sirkelerden tattırdı. Porto yemek turu sırasında, Porto şaraplarının nasıl standardize edildiğini dinlemiştik. Benzer bir standardizasyon balzamik sirkeler için de varmış. Dükkanda, özel camekan içerisinde, kendi özel çantası içerisinde duran 100 yaşında bir şişe de vardı. 100ml’lik balzamik sirkenin fiyatı 595€’ydu, almadık.

Frittatina – Kızarmış Makarna

Milano Yemek Turu - Frittatina

Benim için turun en leziz iki durağından biri kızarmış makarna, frittatina yapan yerdi. Diğer durak aralarına kıyasla biraz daha uzun bir yürüyüş sonrası sokak lezzetleri satan ufak dükkana vardık. Dükkan önündeki bistro masalara yerleştik. Biz biralarımız yudumlarken, rehberimiz elinde lezzet bombaları ile geldi. Peynirli makarnadan, kalınca yuvarlak dilimler oluşturmuşlar, üzerini kaplayıp kızartmışlar. Dışı çıtır, içi ağza yayılıyor.

Turumuzun son durağı Cannoli yapan bir tezgah oldu. Bu tatlı bir İtalyan klasiği, rulo şeklinde külahların içerisi ricotta peynirli yoğun bir krema ile dolduruluyor. İki uçtan çıkan dolgular, müşteri tercihine göre malzemeye batırılıyor. Antep fıstığı, çikolata ve portakal parçacıklı bir reçel seçenekler arasında. FollowMi Around firmasının düzenlediği Milano yemek turu (Milan Food Tour) tatlı şekilde son buluyor.

Comment(1)

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.