1. Home
 2. ÖzelDosyalar
 3. Kemeraltı Lezzet Haritası

Kemeraltı Lezzet Haritası

GÜNCELLEME: 5/05/2023

Kemeraltı lezzet haritası çıkartmaya Kemeraltı dolayında 10 yıl çalıştıktan sonra karar verdim. Muhakkak ki hiç denememiş olduğum birçok mekan, Kemeraltı lezzetlerinden henüz tatmadıklarım halen var, yazının altına yorum olarak önerilerinizi eklerseniz memnun olurum.

İnteraktif KEMERALTI LEZZET HARİTASI linkte, tıklayın.

Seçimler elbette daha önce hazırladığım Kemeraltı esnaf lokantaları, Kemeraltı’nda sabah çorbası ve Kemeraltı’nın özel lezzetleri yazılarında belirttiğim bazı yerleri de içeriyor ancak Kemeraltı lezzet haritasında o yazılardakinden çok daha fazlası var. Bu sefer biraz da Kemeraltı’nda nerede ne yenir sorusuna yanıt oluşturmaya çalıştım.

Kemeraltı çarşısı sınırları pek net değildir, ben Basmane garından Cumhuriyet meydanına kadar olan geniş bir bölgeden yaptım seçimlerimi. Lezzet ve fiyat performans dengesini beğendiğim yerleri dahil ettim listeye mesela Diyarbakır usulü yapılmış iyi mumbar için ya da bir ciğer sarma için fiyat kıyaslaması yapılabilecek alternatif de yok hani.

Kemeraltı Lezzet Haritası

Kemeraltı Lezzet Haritası

Kolay kullanım olması için tüm lezzet noktalarını bir haritaya yerleştirdim. İmleçlere dokunduğunuzda, tıkladığınızda söz konusu mekanın sundukları hakkında çok kısa notlar görünüyor. Böylelikle Kemeraltı’nda köfte nerede yenir, pide nerede yenir gibi sorulara da kolay cevap bulabilirsiniz. Söz konusu notun başlığına dokunduğunuzda, tıkladığınızda da o mekan hakkında yazdığım yazıya ulaşıyorsunuz. Mekanları genel olarak keyfime göre belirlediğimi belirtebilirim, ya da daha politik bir tabir ile tecrübelerim doğrultusunda belirledim diyebilirim. Ben kimsem artık. (Yemek güzel kimdir derseniz tıklayın, hakkımızda yazısına ulaşın.)

Elbette görüşlerime güvendiğim yiyici dostlara da danıştım, Kemeraltı lezzet haritası çıkartırken katkılarını almaya çalıştım. Haritaya eklemeye karar verdiğim başka yerler de var, ancak henüz yazıları hazır değil, haritayı daha fazla bekletmeyeyim diye düşündüm. Bu yazı başında da belirttim, her tür öneriyi (haritanın kullanım kolaylığı ya da içeriği yönünde ya da aklıma gelmeyen başka şeyler) bu yazının altına yorum olarak eklerseniz çok memnun olurum. Kemeraltı lezzet haritası için tıklayın, ya da fotoğrafa tıklayın.

Listenin oluşmasına destek olan Celaleddin Arpat, haritanın teknik işlerine destek olan Serkan ve Erdem’e teşekkürlerimi sunarım.

Comment(27)

 1. İyi bir başlangıç. Belki yarıya yakın eksik var. Pek özenmeden aklıma gelen, gözüme takılan birkaçını sayıvereyim. Hem de en iyilerden: Urlalı Hasan Usta, Gül Kebap, Mennan, Hisarönü Balık Veli Usta… Elverişli bir zamanda tekrar gözden geçirmek isterim.

  1. Çok teşekkürler. Gül kebap var listede, Urlalı Hasan Usta ve Mennan bilinçli şekilde yok, amacım Kemeraltı’ndaki her mekanı eklemek değil, bazılarını elemem gerekiyordu, onlar süzgecimin altında kaldılar (ben yıllardır ikisine de gitme gereği duymadım, giderek kesildi ayaklarım, listede parasının karşılığı çok iyi şekilde veren börekçi de tatlıcı da esnaf lokantası da var, beni de ayaklarım onlara götürüyor artık). Veli usta’yı değerlendireceğim, ancak benzer kategorideki Ömür Balık’ı da almadım listeye.

 2. Çokgüzel bir düşünce. Kutluyorum.yirmi beş – otuz yıl önce, arada eşimle buluşur, Ankara Palas’ın altındaki esnaf lokantasında öğle yemeği yerdik. Lezzetliydi. Sanırım hala orada. Selamlar Nevin Konuk

  1. Selamlar Altan bey,
   Bizim lokanta ekolünde yer alan mekanlardan Abbas usta ve Bizim mutfak lokantaları, en son ziyaret edebildiğim zamanda fiyat/performans olarak beklentimi karşılamadılar, haritadan çıkardım. En az bir yıldır yeniden ziyaret edemediğim mekanları umarım tekrar ziyaret edip yeniden değerlendirebilirim. O ekolden Bizim lokanta ve Esnaf Lokantası Mahmut usta Kemeraltı lezzet haritasında yer alıyorlar.

 3. Ayipek (kebap pide) neden yok bu listede? Kemeralti caminin hemen karsisinda borekcinin bitisigindeki?

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.