1. Home
  2. RestoranDeğerlendirmeleri
  3. Ciğerci Mustafa Usta’nın Yeri

Ciğerci Mustafa Usta’nın Yeri

2

Ciğerci Mustafa Usta, diğer adıyla Amore restoran, kiremitte şahane yaprak ciğer yapıyor. Aslında hemen yanı başımda olan mekan nedense yıllarca yıllarca dikkatimi çekmemiş (öğlen yemeğindeki yoğunluğa bakılırsa bölgede çalışan büyük çoğunluk aynı durumda). Halbuki tanışınca İzmir’de ciğer nerede yenir sorusuna verdiğim cevaplar arasına girdi.

Sadece ciğer yapmıyorlar elbette, kiremitte köfte, çoban kavurma gibi kiremitte yaptıkları başka çeşitler de var, ızgaralar da, şinitzel de. Ben kiremitte yaprak ciğer ve piyaz yedim, ciğeri ziyadesiyle beğendim, ekmeklerini de çok özel buldum. Pide ile tava ekmeği arasında bir kıvam, lezzet tutturmuşlar, başka yerde tadamazsınız. Önünüze fokurdar halde gelen kiremite önce banmak sonra arasına birkaç ciğer tıkıştırıp ısırmak çok keyfili. Ciğer sinirsiz, araya tavuk ciğeri kaktırmaya falan da çalışmamışlar, kaliteli, Kiremitte yapılması lezzet olarak bir fark yaratmamış, yaprak ciğer sonuçta, ancak sunum olarak faydalı, sıcak kalıyor. Piyaz ise sıradan, umarım ileri de onda da fark yaratıcı birşeyler yaparlar.

Güveçte yaprak ciğer, Ciğerci Mustafa Usta, Amore restoran

Servis edildiğinde porsiyonların çok küçük olduğunu hissediyorsunuz, sunum şekillerinin handikapı bu, aslında aynı miktarı tabağa yaysanız bunun hiç de küçük olmadığı görülür (ama yapmayın). Yerken zaten o kiremitin pek de az miktar almadığını anlayacaksınız. Kiremitte yaprak ciğer 18, 4 kişilik piyaz 14, mezeler 7 lira (temmuz 2017). Ciğerci Mustafa usta akşam saatlerinde de meyhane olarak hizmet veriyor (güzdüz de olur da, mezeleri hazırlamaya 2 gibi başlıyorlarmış). Belki bir akşam gider, İzmir meyhaneleri yazıma da dahil ederim (ki ekledim, meze tavsiyeleri o yazıda), hazırladığım Kemeraltı lezzet haritası bünyesinde de yer alıyor.

Son bir tarihsel not. İzmir’in ilk birkaç pizzacısından biri olarak Amore Pizza adıyla açılmış mekan, İzmir’in ilk kalp pizzasını yapıyormuş. Sonra ortaklar ayrılınca pizza işi sonlandırılarak ciğer işine geçilmiş. Amore adı halen kullanılıyor.

Ciğerci Mustafa Usta – İletişim

AdresAkdeniz Mahallesi, Vali Kazım Dirik Cad. No:28, 35140 Konak/İzmir, Türkiye


Ciğerci Mustafa Usta Menu, Reviews, Photos, Location and Info - Zomato

Comment(2)

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.