1. Home
  2. RestoranDeğerlendirmeleri
  3. Asmaaltı Söğüşçüsü

Asmaaltı Söğüşçüsü

0

Asmaaltı söğüşçüsü Mustafa usta ömrünü söğüş yaparak geçirmiş, dile kolay 45 yıl. Ufacık dükkanının dışında, masalarını koyduğu sokakta, duvar kaplaması içerisinde bir fotoğraf var. O fotoğrafta söğüş arabasının yanında duran henüz bıyıkları çıkmamış genç, çocuk ise Mustafa usta. Söylediklerine göre o fotoğraf çekilirken Mustafa (usta) bir basamağın üzerine çıkmış, abisinin boyuna yaklaşabilmek için.

Aslında bu meslekte üçüncü kuşak Asmaaltı Söğüşçüsü Mustafa usta, dedesinden, babasından öğrenmiş mesleğini ve çocuk yaşta çalışmaya başlamış. Aile neredeyse 100 yıldır söğüş yapıyor.

Asmaaltı Söğüşçüsü Mustafa Usta, Söğüş

Kelle Söğüş Nedir?

Aslında Cimbomlu Söğüşçü Ramazan yazımda da bu konuya biraz değindim. İzmir’le özdeşleşmiş enfes bir sokak lezzetidir söğüş. Sözlük anlamı “suda kaynatılarak pişirilen, suyundan ayrılarak soğuk olarak yenen, genellikle büyük parça durumunda et” olarak veriliyor. Haşlanmış kuzu kellesi etlerinin ufak parçalar haline doğranıp, domates, soğan, maydanoz ve baharatlar ile harmanlandığı enfes bir lezzet. İlk kez yiyecek olanlara önerim beyin, göz çukuru gibi bölümleri kullanmadan, sadece yanak ve dil ile hazırlatmanız. İzmir’de ne yenir sorusunun öncelikli cevaplarından biri olan söğüşün tuzsuz haşlandığını da belirteyim. Tuz serptirmez ve servis olarak alırsanız (pidesiz), tuz yasağı olanlar için de afiyetli ve besleyici olur.

Asmaaltı söğüşçüsü Mustafa ustanın fiyatları da makul, şalgam ile 14 lira (ağustos 2017). Bir naçizane önerim olacak, ustamız çok konik şekilde hazırlayabiliyor söğüşü, bu durumda söğüşün altlarına indikçe söğüş inceliyor, malzemesi yukarı kalmış ve tüketilmiş oluyor. Sonlarda elinizde az malzemeli pide kalmaması için söğüşün düz şekilde hazırlanmasını rica edin. Mustafa usta, Kemeraltı lezzet haritası çalışmamızın da bir lezzet durağı.

Asmaaltı Söğüşçüsü – İletişim

Adres: 850 sokak, No 49/B Üçüncü Beyler, Kemeraltı, Konak, İzmir

Telefon: +90 232 4410218

Asmaaltı Söğüşçüsü Mustafa Menu, Reviews, Photos, Location and Info - Zomato

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.