1. Home
  2. RestoranDeğerlendirmeleri
  3. Değer Söğüş Kemeraltı

Değer Söğüş Kemeraltı

0

Kemeraltı’nın en kıymetli söğüşçülerinden biri olan Değer Söğüş aslında Çeşme Ilıca ve Alaçatı’da da var. Levent usta Kemeraltı’nda yer alıyor, Alaçatı şubesine ise yazın yoğun dönemde akşamları yardıma gidiyor. Yani özellikle yazın durmadan çalışıyor diyebilirim.

İzmir’in en yerel lezzetlerinden olan kelle söğüş hakkında başka yazılarımda da bazı şeyler yazmıştım. Genelde Niğdelilerin İzmir’de yaptığı, İzmir’le özdeşleşmiş bir sokak lezzetidir. Benim çocukluğumda genelde seyyar sokak arabalarında yapılırdı. Kuzu kelle tuzsuz olarak haşlanır, kemiklerinden temizlenir, sipariş gelince, soğuk etler ince kıyılır, maydanoz, soğan, domates ve baharatlarla lezzetlendirilir, ve geleneksel olarak çift dürüm arasına bohça edilir gibi dürülür (pidenin biri içeride kalır). İzmir’de ne yenir sorusunun öncelikli cevaplarından biri olan söğüşü ilk kez deneyecekseniz bunu ustaya belirtin ve dil ve yanak etleri gibi daha sert bölümlerden tercih edin. Benim gibi ciddi meraklı bir söğüş sever iseniz muhtemelen beyin, göz etrafı gibi daha yumuşak kısımlar sizi daha çok cezbedecektir.

Değer Söğüş, Kemeraltında söğüş nerede yenir

Kemeraltı lezzet haritası dahilinde de yer alan Değer Söğüş hem yeni tanışmak isteyenler hem de müdavimler için doğru adres. Levent ustanın Niğdeli olmadığını da not düşeyim, Aydın’lı kendisi ve geleneksel söğüşe farklı dokunuşlar da yapabiliyor, önerebiliyor. Mevsiminde taze reyhan, dağ kekiği, taze nane gibi yeşillikleri de bulunduruyor, isteyenlerin söğüşlerine farklı lezzet dokunuşları yapıyor, dükkanının da kitaplar ile diğer söğüşçülerden hayli farklı göründüğünü belirtmeliyim.

Söğüş hakkında iki not daha ekleyeyim, tuzsuz haşlandığı için ben zamanında hasta olan yeğenime şifa niyetine tuz ektirmeden porsiyon olarak götürürdüm, tam bir şifa kaynağı. İkinci not ise, söğüş aslında bir kahvaltıymış ve sabahları yenirmiş, bu nedenle çoğu söğüşçü sabah servisinde de açık olur.

Değer Söğüş – İletişim

Adres: Uğur Mahallesi 848. Sokak, Şakir İşhanı No: 68/A, 36250 Konak, İzmir

Telefon: +90 232 4895979


Değer Şöğüş Menu, Reviews, Photos, Location and Info - Zomato

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.