1. Home
  2. ÖzelDosyalar
  3. Az Hazırlıklı Ucuz Yemek

Az Hazırlıklı Ucuz Yemek

0

Düşük bütçeyle karın doyurma konusunda bir yazı hazırlamıştım; ucuz yemek, mekana gidip, oturup yiyebilecek olduklarınıza dair, yani her hali ile hazır. Bu sefer biraz sizin emeğinize ihtiyaç duyan önerilerimi toparladım. Bu ürünleri satanlar çoğunlukla size oturacak yer sunmayacaktır, bu listedeki yiyecekler için en azından oturup elinizdekileri koyacak bir yer bulmanız gerekecektir. Bazılarında ise ilave gereçlere ihtiyaç duyabilirsiniz, çatal gibi ya da kaynar su gibi. Hedefimiz yine, İzmir Kemeraltı fiyatları ile 5 liranın altında karın doyurabilmek. Bu yazıdaki az hazırlıklı ucuz yemek alternatifleri arasında ambalajlı ürünlerin de yer aldığını belirteyim. Katkı maddesi içeren bu ürünlerin insan sağlığına olumsuz etkileri olduğu iddia edilmektedir (sağlık örgütleri bu iddiayı ciddi bulmuyorlar ve bunların kullanımını yasaklamıyorlar). Şahsen ambalajlı ürün kullanımını en aza indirmek gerektiğini düşünüyorum, tüketmemenizi öneriyorum.

Hazır Makarna

Hazır Makarna, Az Hazırlıklı Ucuz Yemek

Az hazırlıklı ucuz yemek önerilerimizin ilki, içerisine kaynar su koyup 3 dakika beklettiğinizde hazır olan makarnalar. Bir paket ile doymanızı beklemiyorum elbette, en azından 2 paket tüketileceğini varsayıyorum. Bazı markalar, ürünü hazırlayabileceğiniz kutusunda, yanında plastik çatal ile satıyorlar, elbette bunlar daha pahalı. Kutusuz olanlardan ise hedef maliyetimize 3 paket almak mümkün. Eğer kutusuz olanı hazırlayabileceğiniz ekipmanınız yoksa bir kutulu bir poşetli almanızı öneririm, poşetli için de diğerinin kutusunu kullanabilirsiniz.

Simit Peynir Boyoz

Boyoz - yumurta, Az Hazırlıklı Ucuz Yemek

Elbette simit, peynir grubunu zeytinle renklendirmek, yumurta ile güçlendirmek mümkün. İzmir’de iseniz gevrek yerine çıtır çıtır boyoz (şahsen ıspanaklısını daha çok seviyorum) tercih etmek de mümkün. Kumru ekmeği arasına katılmış peynir ve domatesli 2 sandviç de akşama kadar tok tutmayı başaracaktır. Farklı adlarla kahvaltı tabakları da bulunabiliyor, peynir, zeytin, domates, salatalık ve yumurtayı 3 liradan satanı gördüm (Kasım 2016) örneğin, yanında 2 simitle karın doyar. Az hazırlıklı ucuz yemek listemizin en az emek isteyen tavsiyedir bu.

Ton Balığı Konservesi

Ton Balığı, Az Hazırlıklı Ucuz Yemek

Seyahat anıları paylaştığımız kardeş sitemizin düzenli takipçileri bilir, özellikle gelir düzeyi bizden yüksek yerlere gittiğimizde birkaç öğünü ekmek arası ton balığı ile geçiştirmeye çalışıyoruz. Bunun için yanımızda plastik çatal bıçakla gidiyoruz (metal olanlarına kabin valizinde izin yok). Ekmeği yerel kaynaklardan temin ediyoruz (yanımızda tost ekmeği götürmedi isek). Kişi başı 80 gram ton balığı ile, tost ekmeğine 2 şer tane, ya da yaklaşık yarım ekmek kadar ekmeğe sandviç yapınca gayet güzel ve doyurucu oluyor. Zincir markaların kendi markaları ile sattıkları ton balıklarının çok ekonomik olduğunu da ekleyeyim.

Tavuk Çevirme

 

Piliç Çevirme, Bulvar Piliç

Tavuk çevirme yapan bazı yerlerin bir kaç masası da oluyor, orada servis de yapıyorlar. Yanına biraz salata, biraz pilav ekleyip servis ettikleri yarım piliç ucuz yemek listemize girmeyi fiyat hedefini az farkla ıskalayarak kaçırıyor. Ancak yanınıza bütün tavuğu paylaşacak bir ortak, bir de yiyecek bir yer bulursanız, nar gibi kızarmış çevirme tavuk fiyatı 7 liraya (Kasım2016) kadar düşüyor. Yanına lavaş gibi ufak ilave alışveriş sonrası iki kişi hedef fiyata son derece besleyici bir şekilde doyabilirsiniz.

Şarküteri Ürünler

Şarküteri Ürünler, Az Hazırlıklı Ucuz yemek

Şarküteri ürünlerin hemen hepsinin küçük boy paketleri çıktı. Uygun bir ekmek alıp içerisini keyfinize göre şarküteri ürünlerle doldurabilirsiniz. Benim önerim ekmeği kuru bırakmamak için krem peynir gibi bir üründen destek almanız ve salam gibi ürünler yerine füme et gibi ürünleri tercih etmeniz. Ambalajlı ürünlerin (özellikle küçük boy), açık ürünlere kıyasla hayli pahalı olduğunu hatırlatayım. Açık, büyük boy üründen dilimletip alabilirseniz çok daha uygun fiyatlı olacaktır.

Salata

Salata Katkısı, Az Hazırlıklı Ucuz Yemek

Bu resim ne alaka demeyin hemen. Manavdan salata malzemeleri, yeşillik alıp kendinize bir salata hazırlayabilirsiniz. Elbette yıkama ve doğrama fırsatı oluşturabildiğinizi varsayıyorum (az hazırlıklı ucuz yemek listemizin en çok emek isteyen önerisi bu). Benim gibi sadece yeşillik yiyerek doymayanlardansanız salatanıza zaten bir ilave isteyeceksinizdir. Salata konusunda bir diğer handikap da sos konusu, hazır soslar hayli pahalı ve tek kullanımlık şekilde satılmıyorlar, benzer şekilde zeytinyağı da. Fotoğraftaki gibi soya soslu tavuk ya da zeytinyağlı ton balığı salatanıza hem doyuruculuk hem önemli ölçüde lezzet katacaktır.

Karpuz Peynir

Karpuz, Peynir; Az Hazırlıklı Ucuz Yemek

Yaz aylarının hafif öğle yemeği seçeneği. Aslında ev yemekleri yapan bir çok mekan yaz aylarında bu seçeneği menülerine koyuyorlar ama daha ekonomik ve daha çok miktarda olması için (ve yanındaki peynirin daha keyfinize uygun olması için) biraz emek gerek. Tercihen soğutmak için bir de buzdolabı ve bu plana destek olacak yancı dostlar.

Konserve

Konserve, Az Hazırlıklı Ucuz Yemek

Aslında listenin üstelerinde yer alan ton balığı da konserve, ancak ufak boylu, ekmek arası yapılmadan doyuruculuk sağlaması pek olası değil. Daha az ya da hiç ekmek tüketmeden, ucuz fiyata doymanızı sağlayacak başka birçok konserve alternatifi var. En son üniversite yıllarında tükettiğim hakkında özel bir tavsiyede bulunamıyorum.

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.