1. Home
  2. DünyaMutfakları
  3. Montmarte Yemek Turu, Paris’te Yemek Turu

Montmarte Yemek Turu, Paris’te Yemek Turu

3

Eşimin işi nedeniyle ortaya çıkan Fransa seyahatine hafta sonunu ekleyip Paris’te biraz keyif yaptık, yaptığımız en keyifli etkinliklerden biri de Montmarte yemek turu oldu. Secret Food Tours, şehrin iki farklı bölgesinde yemek turları düzenliyor ve her ikisinde de birbirinden farklı saatlerde, farklı rota ve lezzetler sunuyor, Paris yemek turu denince akla ilk gelen onlar.

Rehberimiz Aurora ile buluşma noktası olan metro çıkışında buluştuk. Montmarte tarihi Paris merkezi dışarısında kalıyormuş, yani ilk kurulduğunda Paris’in hemen yanında komşu durumundaymış. Paris içerisinde ilave vergiler uygulandığı için Montmarte tarafında daha uygun fiyatla hizmet verilebiliyormuş. Zamanla Paris’in eğlence ve gastronomi kaçmağı mekanı haline gelmiş.

I Love You Wall - Montmarte Yemek Turu

Kendisi de Montmarte’de yaşayan rehberimiz bizleri bölgenin yeni ve eski sanatsal, mimari, yaşamsal gelenek ve detaylarını da bizlerle paylaşarak biraz Montmarte içerisinde bizleri gezdirdi. Üzerinde 250 lisanda seni seviyorum yazan duvar da dahil. Bir saate yakın keyifle gezerek rehberimizin anlattıklarını dinledikten sonra ilk lezzet noktamız olan peynirci, mandıraya ulaştık.

Montmarte Yemek Turu

İlk durağımız mandıra oldu, ‘fromagere’ adıyla tanımlanıyor bu mekanlar. Fransa’nın peynir çeşitliliği dünyaca meşhur, fiyat etiketlerinde ne sütünden yapıldığını gösteren bir hayvan figürü (keçi, koyun, inek) ve coğrafi etiketleri varsa o logolar yer alıyor. Ayaküstü birer parça Tomme Caussenard koyun peyniri tattık. Rehberimiz birkaç çeşit peynirden paket ettirip aldı.

Yandaki manavdan da biraz üzüm alıp bir sonraki durağımız olan kasaba yöneldik. Fransa’da kasap geniş çeşitlilikte tüketime hazır ürünler de satıyorlar, bunlar hem bizim de bildiğimiz salam jambon gibi ürünleri içeriyor hem de pate diye geçen bizim memlekette pek yaygın yeri olmayan ürünleri. Ayaküstü, sarmısaklı sosis diye tanımlayabileceğim Saucisson à l’ail tadıp, paketleri alıp Montmarte yemek turumuza devam ettik.

Şarküteri Alışverişi, Montmarte yemek turu, Secret Food Tours

Bir sonraki durağımız bir Macaron ve Çikolata mekanı oldu. İlginçtir Kore’den gelip yıllar önce Paris’e yerleşen ustalar geleneksel Fransız tarifi ile macaron yapıyorlarmış. Tarifi vermediler ancak dediler ki modern macaron tarifi uygulandığında yüzeylerde çatlak olmaz, pürüzsüz olurmuş. Burada uygulanan geleneksel tarifte ise üzerinde çatlaklar oluyor. Bu durakta tadım yapmadık, her tur katılımcısı istediği 2 çeşit macaron ve 2 çeşit çikolatadan paket aldı.

Sonraki durağımız geleneksel bir krep mekanı oldu, “creperie”. Genelde tatlı tercih edilse de tuzlu yani peynirli, jambonlu şekilde de hazırlanıyor ancak hamuru tatlımsı elbette. Ben peynirli, eşim nutellalı birer krep götürsek de bizim aradığımız bir lezzet değil. Breton yemekleri yazımda bahsettiğim kara buğday ile yapılan “Galette” bence daha güzel bir ürün.

Yemek Vakti

Bir sonraki durağımız bir fırın oldu “boulangeria” adıyla geçiyor bu dükkanlar. Birkaç tane Fransız baget ekmeği de alarak, yakınlardaki bir otele gittik. Otelin muhtemelen sabah kahvaltısını verdiği mekanı bu etkinlik için tutmuşlar, biz mekana vardığımızda masa hazırlanmış durumdaydı. Masamıza yerleştik.

Montmarte Yemek Turu Krep Yerken

Önce 3 farklı undan yapılmış, 3 farklı baget ekmeği bölüşerek tattık. Sonra bu ekmeklere tereyağı ilave ettik. İlk şarap olarak seçilen Savignon Blanc şarapların tadımını yaptıktan ve şarap tadımının nasıl yapılması gerektiği konusunda rehberimizden bilgiler aldıktan sonra paketlerin açılmasına ve asıl tadımlara başladık. İlk olarak ekstra yağlı inek sütünden yapılan, ortasında trüf mantarı yer alan yumuşak peynirle başladık, adı Brillat Savarin aux Truffes.

Lezzet zinciri Paris Jambonu (yanında enfes bir hardal ile), ve uzun süre pişirilmiş kaz eti ile yapılmış olan Kaz Pate (Rillettes d’Oie) ile devam etti. Araya üzüm ile ufak bir tazelenme ekleyip hafif bir küflü peynir ile devam ettik. Coğrafi işaretli bir inek sütü peyniri, hafif asidik bir küflü peynir, Fourme de Montbrison. Tura bir grup içecek de dahil, ancak ekstra içecek paketi alabiliyorsunuz, onu almış olanlara bu sırada bir de şampanya servisi yaptı rehberimiz. Sonrasında ise Merlot cinsi bir kırmızı şaraba geçtik.

Fransız Şarküteri Eşleştirmeleri

Zeytin ve sebzeler ile pişirilmiş domuz pate olan Pâté Provençal, sonrasında da harika bir olgunlaştırılmış inek peyniri ile devam ettik. Comte cinsi, 18 ay olgunlaştırılmış peynir harika bir eşleşme oldu. Arada, benim rahatlıkla salam diyeceğim, rehberin ise bu salam değil sosis diye uyardığı kurutulmuş Rosette de Lyon tadıp nefis Fransız peynirlerine geri döndük.

Montmarte Yemek Turu Soframız

Son iki peynire geçtiğimiz grubun yarısının artık tadacak hali kalmamıştı. Ekstra içecek paketi almış olanlara diğer şarapları ikram edilirken, çiçeklerle kaplı keçi peyniri ve maki otları ile kaplı koyun peyniri ortaya çıktı. Her ikisi de coğrafi işaretli olan peynirler Fleur de chévre ve Brin d’Amour adları ile geçiyor.

Yediğimiz her şeyi ekmek arası paketlesek ne büyük boyut olacağı anlaşılırdı, böyle sırayla olunca yedikçe yiyorsunuz. Sıra son dokunuş olarak ekler yemeğe gelince katılımcılardan biri biraz hava almaya dışarı çıktı. Çok keyifli, öğretici ve leziz bir programdı Montmarte yemek turu.

Sitemizde bir Yemek Turları kategorisi oluşturduk, yemek turu, tadım etkinlikleri ve atölye çalışmaları üzerine yazılarımızı oradan bulabilirsiniz Lizbon yemek turu, Budapeşte yemek turu gibi.

Comment(3)

  1. Lezzet zinciri Paris Jambonu (yanında enfes bir hardal ile), ve uzun süre pişirilmiş kaz eti ile yapılmış olan Kaz Pate (Rillettes d’Oie) ile devam etti. Araya üzüm ile ufak bir tazelenme ekleyip hafif bir küflü peynir ile devam ettik. Coğrafi işaretli bir inek sütü peyniri, hafif asidik bir küflü peynir, çok güzedir tavsiye ederim

    1. Makalemizden bir paragrafı kopyalayıp, içine link çıkışı ekleyip yorum olarak eklemek de ilginçmiş.

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.