1. Home
  2. RestoranDeğerlendirmeleri
  3. Kuntra Wine Bar – İzmir’de Şarap Nerede İçilir

Kuntra Wine Bar – İzmir’de Şarap Nerede İçilir

6

Atakent Bostanlı’da açılan Kuntra Wine Bar, İzmir’de şarap nerede içilir sorusuna harika bir cevap olmuş. Açıkçası İzmir’de bir benzerinin olduğunu düşünmüyorum. Şarap ve şarküteri ürünlerine öncelik veren mekana girince mahzen ve şarap kavı dikkat çekiyor. 100 çeşitten fazla yerel şaraptan oluşan bir seçki oluşturmuşlar. Menüyü hazırlarken, özellikle yerli şarküteri ürünlerini öne çıkarmaya çalışmışlar. Son derece leziz sıcak yemeklere de yer vermişler elbette.

Özel günler için İzmir’de restoran önerileri listemde de yer alan mekanın tüm lezzetlerinin başında bir kadın var ve harika şeyler ortaya koymuş. İzmir için gastronomik bir kazanım ortaya çıkmış. Şimdi gelelim bu lezzetlerin neler olduğuna.

Şarap Kavı – İzmir’de Şarap Nerede İçilir

Sayfa sayısı aslında önemli değil ama mekanın yemek menüsünün 2, şarap menüsünün ise 9 sayfa olduğunu belirtmeliyim. Beyaz, Kırmızı, Köpüklü, Rose, Natural, İthal ve Tatlı şaraplar ana başlıkları altında ülkemizin bölgelerine göre gruplama yapmışlar, Ege bölgesi, Marmara bölgesi gibi. Her şarabın bağı ve kupaj bilgilerine de elbette yer vermişler. Rezervler arası farklılıklar hakkında da ekipten bilgi alınabiliyor.

İzmir'de Şarap Nerede İçilir, Kuntra Wine Bar

Bence şarap menüsünün en etkileyici kısmı kadeh şarap sayfası. Satış olasılıklarına göre değil, özenle, lezzet çeşitliliklerine göre belirlenmiş 10 kadar seçeneğe yer veriyorlar. Menüde yazmıyor olsa da, garsonlar tadım kadehi imkanı konusunda da bilgi sağlıyorlar. Normal kadeh 15cc iken tadım için 5 ya da 3cc sipariş edebiliyorsunuz. Bu sayede ben ilk gidişimde 7 farklı şarap tadarak ayrıldım mekandan. Kadeh şarap menüsünü 2-3 ayda bir yenilemeyi planlamışlar, yani daha sonraki gelişlerimde daha farklı şaraplar tadabileceğim.

Şarküteriler – Kuntra Wine Bar

Tangazola, tarzı siyah, canruba, aşiran, endamı nur isimleri sizlere tanıdık mı? Bunlar Kuntra menüsünde yer alan peynirlerden bazıları. Yerel üreticilerden derlemişler bütün peynir, et ve balık ürünlerini. Dilerseniz bunları tek tek seçerek (sadece 1 tane de alabilirsiniz), dilersiniz menüde yer alan karışık tabaklar halinde alabiliyorsunuz. Yani peynir tabağım budur, ya da ithal ve yerli olmak üzere 2 farklı seçenek yok mekanda.

Şarküteri ürünlerinden et grubunda 9 çeşit soğuk et var. Kuntra, Deniz mahsullerinde ise 4 çeşit leziz alternatif sunuyor; lakerda, somon füme, sardalya ve tarama. Tüm deniz mahsullerini içeren soğuk balık tabağı benim favorilerimden oldu.

İzmir'de Nerede Şarap İçilir, Kuntra Wine Bar

Sıcak Lezzetler

İzmir’de şarap nerede içilir sorusuna cevap olan Kuntra Wine Bar’ın, şarap ve şarküteri çeşitliliği dikkat çekse de, ben, kendi mutfaklarında hazırladıkları lezzetleri de çok başarılı buldum. Mevsimsel olarak menüyü yenilemeyi planlıyorlarmış. Kendi favorilerimle başlayayım; somonlu kiş, ahtapot, arpa şehriyeli risotto ve kuzu tandır benim favorilerim oldu. Napoli usulü pizza, fettucini çeşitleri, ördek göğüs, dana kaburga aklıma gelen diğer seçenekler. Mekan, farklı şarap çeşitleri ile eşleştirebilsin diye farklı lezzet dokusunda lezzet seçenekler sunmaya çalışıyor.

Kuntra hamur işlerinde de iddialı. Tüm hamur işleri, (ekmekler, fettucini, pizza hamurları, vb.) mekanda yapılıyor. Hamur işlerinden de bir başka genç kadın sorumlu. Zaten sunulan ekmek sepetinde de çok leziz alternatifler bulacaksınız.

İzmir'de Şarap Nerede İçilir, deniz mahsullü şehriye risotto

Peki Kuntra fiyatları nasıl? Bence çok makul. Değineyim biraz (eylül 2020); kadeh şaraplar 23 liradan başlıyor, şimdilik 45 liraya kadar çıkıyor, şişe şaraplar ise 80 ila 1200 lira aralığında yer alıyor. Bence menü fiyatlarını olağanüstü makul bir düzeyde tutmuşlar, market seviyesinin az üzerinde. Tekil olarak şarküteri ürünleri 12-25 lira aralığında, içeriği önceden tanımlanmış peynir ve şarküteri tabakları ise 42-50 lira. Pizza ve makarnalar 32-40 lira aralığında. Bence tam bir fiyat performans canavarı olan bol deniz mahsullü arpa şehriye makarna 46 lira, kuzu tandır ve dana kaburga da 46 lira.

Kuntra Wine Bar – İletişim – İzmir’de Şarap Nerede İçilir

Telefon: 0 535 4411190

Adres: Atakent, 6371. Sk. 106B, 35590 Karşıyaka/İzmir

Comment(6)

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.