1. Home
  2. RestoranDeğerlendirmeleri
  3. Kuntra Wine Bar – İzmir’de Şarap Nerede İçilir

Kuntra Wine Bar – İzmir’de Şarap Nerede İçilir

0

Atakent Bostanlı’da açılan Kuntra Wine Bar, İzmir’de şarap nerede içilir sorusuna İzmir’li şarap severler için harika bir alternatif cevap olmuş. Açıkçası İzmir’de bir benzerinin olduğunu düşünmüyorum. Öncelikle şarap ve şarküteri ürünlerine öncelik veren mekanda 100 çeşitten fazla yerel şaraptan oluşan kavları hemen girişte dikkat çekiyor. Menüde özenle derlenmiş çokça yerli şarküteri ürünü ve son derece leziz yemekler yer alıyor.

Özel günler için İzmir’de restoran önerileri listemde de yer alan mekanın tüm lezzetlerinin başında bir kadın var ve harika şeyler ortaya koymuşlar, İzmir için gastronomik bir kazanım ortaya çıkmış. Şimdi gelelim bu lezzetlerin neler olduğuna.

Şarap Kavı – İzmir’de Şarap Nerede İçilir

Sayfa sayısı pek önem arz etmese de mekanın yemek menüsünün 2, şarap menüsünün ise 9 sayfa olduğunu belirtmeliyim. Beyaz, Kırmızı, Köpüklü, Rose, Natural, İthal ve Tatlı şaraplar ana başlıkları altında ülkemizin bölgelerine göre gruplama yapılmış, Ege bölgesi, Marmara bölgesi gibi. Her şarabın bağı ve kupaj bilgileri de elbette yer alıyor.

İzmir'de Şarap Nerede İçilir, Kuntra Wine Bar

Bence şarap menüsünün en etkileyici kısmı kadeh şarap sayfası, satış olasılıklarına göre değil, özenle, lezzet çeşitliliklerine göre belirlenmiş 10dan fazla seçenek var. Menüde yazmıyor olsa da, garsonlar tadım kadehi imkanı konusunda da bilgilendiriyorlar. Normal kadeh 15cc iken tadım için 5 ya da 3cc sipariş edebiliyorsunuz. Bu sayede ben ilk gidişimde 7 farklı şarap tadarak ayrıldım mekandan. Kadeh şarap menüsünün 2-3 ayda bir yenilenmesi planlanmış, zamanla daha fazla şarabı tatma imkanı oluşmuş.

Şarküteriler – Kuntra Wine Bar

Tangazola, tarzı siyah, canruba, aşiran, endamı nur isimleri sizlere tanıdık mı? Bunlar Kuntra menüsünde yer alan peynirlerden bazıları. Yerel üreticilerden toplanmış peynir, et ve balık ürünlerini dilerseniz tek tek seçerek (sadece 1 tane de alabilirsiniz), dilersiniz menüde yer alan karışık tabaklar halinde alabiliyorsunuz. Yani peynir tabağım budur, ya da ithal ve yerli olmak üzere 2 farklı seçenek yok mekanda.

Şarküteri ürünlerinden et grubunda 9 çeşit soğuk et, deniz mahsullerinde ise 4 çeşit leziz alternatif bulunuyor, lakerda, somon füme, sardalya ve tarama. Tüm deniz mahsullerini içeren soğuk balık tabağı benim favorilerimden oldu. Soğuk et çeşitlerinde domuz ürünleri isteyebilecek olanlar da düşünülmüş.

İzmir'de Nerede Şarap İçilir, Kuntra Wine Bar

Sıcak Lezzetler

İzmir’de şarap nerede içilir sorusuna cevap olan Kuntra Wine Bar, şarap ve şarküteri çeşitliliği ile öne çıksa da kendi mutfaklarında hazırladıkları lezzetleri de çok başarılı buldum. Mevsimsel olarak menüyü yenilemeyi planlıyorlarmış. Direk kendi favorilerimden bahsederek başlayayım; somonlu kiş, ahtapot, arpa şehriyeli risotto ve kuzu tandır benim favorilerim oldu. Napoli usulü pizza, fettucini çeşitleri, ördek göğüs, dana kaburga aklıma gelen diğer seçenekler. Farklı şarap çeşitleri ile eşleştirebilmek için farklı lezzet dokusunda seçenekler sunmaya çalışmışlar.

Kuntra hamur işlerinde de iddialı, tüm hamur işleri, (ekmekler, grisiniler, fettucini ve pizza hamurları) mekanda yapılıyor ve ekmek fırınından da bir başka genç kadın sorumlu. Zaten sunulan ekmek sepetinde de çok leziz alternatifler bulacaksınız.

İzmir'de Şarap Nerede İçilir, deniz mahsullü şehriye risotto

Peki Kuntra fiyatları nasıl, bence çok makul, değineyim biraz (eylül 2020); kadeh şaraplar 23 liradan başlıyor, şimdilik 45 liraya kadar çıkıyor, şişe şaraplar ise 80 ila 1200 lira aralığında çeşitler sunuyor, genel olarak market fiyatlarından bir tık yukarıda, bence olağanüstü makul bir düzeyde tutulmuş. Tekil olarak şarküteri ürünleri 12-25 lira aralığında, içeriği önceden tanımlanmış peynir ve şarküteri tabakları ise 42-50 lira aralığında. Pizza ve makarnalar 32-40 lira aralığında, bence tan bir fiyat performans canavarı olan bol deniz mahsullü arpa şehriye makarna 46 lira, kuzu tandır ve dana kaburga da 46 lira.

Kuntra Wine Bar – İletişim – İzmir’de Şarap Nerede İçilir

Telefon: 0 535 4411190

Adres: Atakent, 6371. Sk. 106B, 35590 Karşıyaka/İzmir

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.