1. Home
  2. DünyaMutfakları
  3. Budapeşte Şarap Tadımı – Taste Hungary

Budapeşte Şarap Tadımı – Taste Hungary

0

Budapeşte’de katıldığımız en keyifli etkinliklerden biri Budapeşte Şarap Tadımı idi. Tasting Hungary şirketi tarafından düzenlenen etkinlik, yine aynı kuruluşun parçası Tasting Table adlı yerde gerçekleşiyor. Sokakta karşılıklı 2 tane Tasting Table var, birinde şarap satışları gerçekleştiriliyor, diğerinde ise tadım etkinlikleri. Şarap almak isteyenler için taşımaya çok uygun paketlemelerinin olduğu konusunda da bilgi verdiler.

Tasting Table – Budapeşte Şarap Tadımı

Katıldığımız etkinliğin adı aslında Macar Şarabının Temelleri idi. Tadım yerine girdiğimizde 12 kişilik bir masanın hazırlanmış olduğunu gördük. Masaya herkes için Macar şarapçılık haritası ve tadacağımız şarapların listesini bırakmışlar. Şarap garsonumuz (Sommelier) Christian akşama kısa bir girizgah yaptıktan sonra şarap servisine başladı. O servisi yaparken de hepimiz kendimizi diğer katılımcılara kısaca tanıttık. Tam Uluslararası bir ekipti. Amerikalı bir çift, kadın Ukraynalıydı. Alman bir çift, kadın Rus idi. Yine Amerikalı iki kız. Bir çift daha, kız Amerikalı oğlan Fransız ve Amerikalı bir çift daha.

Budapeşte Şarap Tadımı

İlk turda, Christian, bir köpüklü ve 3 beyaz şarap doldurdu kadehlerimize. Bunların hangi üzümlerden yapıldığı, hangi bölgelerden olduğu hakkında bilgiler paylaştı. Bu sırada bu şarapların eşlikçilerini de servis ettiler. Peynir ve et şarküteri ürünlerinden oluşan tabaklardakilerin neler olduğunu ve hangi lezzetin hangi şaraba yancı olarak düşünüldüğü konusunda da bizleri bilgilendirdi. Sofrada ayrıca ekmek ve yanında yağ vardı. Yağ, fırında pişmiş balkabağı yağı imiş, yağın kendisinden net olarak kabak çekirdeği tadı geliyordu, çok ilginçti, umarım bir gün tekrar karşıma bu lezzet çıkar.

İlk tadımlar sonrası, şefimizin anlatımı da bitince, bizler hem sohbete hem de lezzetlerin tadına varmaya geçtik.

Kırmızılar ve Tatlı Son

Budapeşte şarap tadımı 3 çeşit kırmızı ile devam etti. Beyazlar için kullandığımız şarapları, eğer kadehlerde kaldı ise sofradaki kaplara boşalttık ve aynı kadehlere servis yaptılar. Genel olarak Macar şarapçılığında kullanılan, Macaristan’da yetiştirilen üzümler adlarını bizlerin pek bildiği türler değil. Kéknyelű, Furmint, Ottonel, Kadarka bu türlerden bazıları.

Kırmızılar için de yeni birer eşlikçi tabağı servis ettiler. Yine peynirler ve şarküteri et ürünlerinden oluşuyordu, bu sefer reçel ve bazı turşular da eklemişler. Yine, ilk turda olduğu gibi, Christian bizlerle tadacağımız yiyecek ve içecekler hakkında bilgiler paylaştı. Sonrası tadım ve masadaki keyifli sohbetle geçti.

Son olarak bir tatlı şarap servis edildi. Tokaji bölgesi Aszu üzümlerinden yapılmış bu şarap Budapeşte şarap tadımı turlarında özel olarak reklam ediliyor, “onu da içeriyor” şeklinde. tatlı şaraba eşlikçi olarak da ilginç bir şekilde küflü peynir, rokfor getirdiler. Benim tatlı ile genel olarak pek aram olmamasına rağmen ben tatlı şarabı beğendim. Tatlı şarap ile rokfor uyumuna ise bayıldım.

Taste Hungary‘nin etkinliğinde katılımcılarla uyum da olağanüstü keyifliydi, tadımlar bitmesine rağmen bir süre daha sofrada sohbete devam ettik, sanırım planlanan etkinlik saatinden 1 saat sonra ayrıldık mekandan.

Yazıya son verirken şuraya İzmir’de nerede şarap içilir sorusuna cevap içeren linki de bırakayım.

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.