1. Home
  2. DünyaMutfakları
  3. Viyana’da Şarap Tadımı – Exclusive Wine Experience

Viyana’da Şarap Tadımı – Exclusive Wine Experience

0

Viyana’ya varıp otelimize yerleştikten sonra yaptığımız ilk etkinlik Viyana’da Şarap Tadımı oldu. Etkinlik sonunda, bunun için Exclusive Wine Experience tercihimizin ne kadar doğru olduğunu da anladık. Tadımın yapıldığı yere bayıldık, harika şaraplar tattık, Avusturya şarapçılığı hakkında birçok şey öğrendik, keyifle sohbet ettik. Viyana’da nerede şarap tadımı yapılır sorusuna cevap niteliğindeki bu yazıda detayları aktaracağım.

Mahzen

Saat 5’te başlayacak etkinlik için WeinClub7 adlı mekana gittik. Bu özel mekan, şaraplarını ideal saklama koşullarında saklamak isteyen şarap severler için bir kulüp. Ev sahibimiz, Exclusive Wine Experience kurucusu Stylianos bizleri girişte karşıladı. Grup tamamlanıncaya kadar girişteki salonda kısa sohbet ettik. Sonra alt kata mahzene indik. Yaklaşık 400 metrekarelik bir alana sahipmiş bu kulüp, bu alanın önemli bölümünü de mahzen oluşturuyor. Üyelerin kiralayabildikleri kilitli raflar olarak düzenlenmiş koridorlar arasında yürümek başlı başına özel bir tecrübe.

Viyana’da Şarap Tadımı – Exclusive Wine Experience - Mahzen

Mahzende ortam sıcaklık ve nemi, profesyonel saklama koşullarına uygun olarak sürekli takip ediyorlar, üyelerin değerli şaraplarını koruyorlar. Stylianos da kulübün üyelerindenmiş. Mahzen dışında, üyelerin kullanımına açık salonlar da bulunuyor. Biz de mahzeni gezdikten sonra Viyana’da şarap tadımı için bu salonlardan birine geçtik.

Viyana’da Şarap Tadımı

Salona girdiğimizde masanın şarap tadımı için hazırlanmış olduğunu gördük. Kadehler, üzerinde üzüm üretim bölgeleri işaretli Avusturya haritası, lezzet öğelerinin adlarını içeren tadım çarkı ve şarap üretimini anlatan birer broşür bizleri bekliyordu. Yunanistan kökenli Stylianos kısaca kendisini tanıttıktan sonra etkinliği nasıl ilerleyeceği hakkında bilgiler verdi. Sonrasında şarap üretim teknikleri, adımları hakkında sohbet ortamında bizleri bilgilendirdi. Sonrasında Avusturya şarap tadımına başladık.

Viyana’da Şarap Tadımı – Exclusive Wine Experience - Avusturya Şarap Tadımı

Öncelikle 2 beyaz şarap koydu kadehlerimize. Önce koku farklarına, sonra lezzet farklarına baktık. Ağızda bir kuruluk mu yaratıyor (buruk), tükürük mü salgılatıyor (asidik), damakta ne kadar süre ile lezzetini bırakıyor, bu lezzet hangi aromaları içeriyor (bu konuda aroma çarkına başvurduk elbette) gibi detayları inceledik, görüşlerimizi paylaştık. Herkesin önünde şarap tükürmek yada kadehinde kalanı boşaltmak için kaplar da vardı. Stylianos bazı günler 3 grup ağırlıyormuş art arda, haliyle şarapları pek yutmuyor.

İlk turu bitirince kadehlerimizi boşalttık ve iki beyaz şarap daha servis etti ev sahibimiz. Onları da tattıktan, içtikten sonra kısa bir ara verdik. Harika şarküteri tabakları getirdi Stylianos, tadımlık değil, doyumluk yedik hepimiz. Bir yandan da sohbetlere devam ettik, Stylianos ile Yunan ve Türk şarapçılığı üzerine de konuşma şansımız oldu. İki çeşit kırmızı şarapla da etkinliği tamamladık, yaklaşık 3 saat süren çok keyifli ve leziz bir etkinlikti.

Son olarak İzmir’de Şarap Nerede İçilir sorusunun cevabını da iliştireyim buraya.

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.