Home Özel Dosyalar Dünya Mutfaklarında Yumurta

Dünya Mutfaklarında Yumurta

0

Dünya mutfaklarında yumurta derlemesi hazırladım, 8 farklı yumurta kullanım şeklini sizlerle paylaşmak için. Bizim mutfağımızda çok ağırlıklı olarak kahvaltılarda ve unlu mamüllerde tüketilir yumurta, ana yemek olarak kıymalı yumurta ve çılbır aklıma geliyor. Dünya mutfaklarında ise durum tam tersine bile dönebiliyor. Örneğin Endonezya mutfağı yazımda da bahsetmiştim, kahvaltıda yumurta pek tercih etmeseler de gün içi atıştırması olarak çok tüketiyorlar.

Century Egg

Century Egg, Dünya Mutfaklarında Yumurta

Aslında Türkçede yüzyıl yumurtası olarak değil de korunmuş yumurta olarak düşünürsek daha iyi olur. Yumurtaları uzun süreli korumak için bir yöntem aslında bu; taze yumurtalar kül, kil, tuz, limon suyu ve pirinçten oluşan bir bulamaç içerisinde haftalarca bekletiliyor. Soyulduğunda ortaya bu yumurta çıkıyor, 600 yıllık bir Çin geleneği. Tadını büyük ölçüde kaybettiğini söyleyebilirim, yumurta tadı azaltılmış yumurta gibi oluyor, görüntüsüne takılmazsanız kokusu azaltılmış haşlanmış yumurta yediğinizi düşünebilirsiniz.

Salted Egg

Salted Egg, Dünya Mutfaklarında Yumurta

Genellikle ördek yumurtasından yapılıyor, tuza doyurulmuş su hazırlanıyor ve yumurtalar karanlık bir ortamda bu sıvı içerisinde haftalarca bekliyor. Diğer yumurtalardan ayrıştırmak için kabukları boyanıyor. Genellikle haşlanarak tüketiliyor ancak tuzlanmış yumurtanın pişmesi uzun sürdüğünden yarım saat kadar haşlanması gerekiyor.

Afrika’da Yumurta

Afrika yumurtası, Dünya mutfaklarında yumurta

Aslında memleketimizde de sarısı neredeyse beyaz renkte olan yumurta ile karşılaşmak mümkün, eğer gerçek köy yumurtası alırsanız. Renginin iyice beyaza dönmesinin nedeni tavuğun kuru ot ile beslenmesi. Fabrikasyon üretim değil ise, kış aylarında tavuklar mecburen kuru ot ile besleniyorlar ve yumurta sarılarının rengi açılıyor. Afrika savanında hep kuru ot 🙂 lezzet ise aynı.

Fırın Yumurta

Fırın Yumurta, Dünya Mutfaklarında Yumurta

Özellikle benim gibi İzmirlilerin hayatında yer alan bir lezzet, genellikle boyozcularda yer alır. Yumurtalar haşlanmak yerine, boyuz fırınına konarak fırında pişirilir. Lezzeti haşlanmış yumurtadan hafifçe farklılık gösterir. Yumurtanın beyazı sarımsı bir renk aldığı için özel olarak uzak duranlar da var elbette.

Çay Yumurtası (Telur Pindang)

Endonezya Yemekleri, Çay Yumurtası, Telur Pindang

Yumurtalar haşlanarak pişiriliyor. Kabukları kırılıyor ama tercihen soyulmuyor. Kabukları içerisindeyken çay, baharatlar, soya ve benzeri içerek bir sıvı içerisine alınıyor, önce ılık olarak biraz tutuluyor, sonra buzdolabında bir kaç saat dinleniyor. Genelde atıştırmalık olarak tercih edilen bu yumurta, baharatlar nedeniyle hayli farklı bir tat alıyor. Ben keyifle yemiştim.

Balut – Dünya Mutfaklarında Yumurta

Balut, Dünya Mutfaklarında Yumurta

Filipinlerin akşamdan kalma yemeği olarak kabul edilen haşlanmış ördek yumurtası, ancak içineki ördek larvası ile. Eminim lezzeti alışık olduğumuz yumurtalardan çok farklıdır. Bulmak için de özel çaba gerekiyormuş, benim karşıma çıkmadı, tadamadım. (Fotoğraf dude4food’a ait)

Her Yerde Yumurta

Her yerde yumurta, Dünya mutfaklarında yumurta

Bizim mutfağımızda kahvaltı dışında sofralarımızda çok az yer bulabiliyor yumurta (ıspanaklı, kavurmalı yumurta gibi çeşitler hariç bir de çılbır geliyor aklıma), oysa gittiğimiz bir çok ülkede yumurta başrollerde yer alıyor. Bir çok yemeğin içine girebiliyor.

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir