1. Home
  2. DünyaMutfakları
  3. Cafe Museum – Viyana’da Nerede Kahvaltı Edilir ?

Cafe Museum – Viyana’da Nerede Kahvaltı Edilir ?

0

Cafe Museum bizim Viyana’da en beğendiğimiz kafe oldu. Geleneksel, otantik dekorasyon ve ortamını çok sevdik. Her ne kadar bizim için Viyana’da nerede kahvaltı edilir sorusuna cevap olsa da, öğle ve akşam yemekleri için de çok uygun bir yer Cafe Museum, hatta öğlen günlük değişen menüler de sunuluyor. Cafe’nin 1899 yılında başlayan tarihçesinden kısaca bahsedip hemen leziz yemeklere geçeyim.

Cafe Museum Tarihçesi

1872 yılında tasarlanan bir binada 1899 yılında açılmış Cafe Museum. Adolf Loss, dönemin mimari yaklaşımının aksi şekilde çok minimal şekilde tasarlamış mekanı. Cafe yirminci yüzyılın başlarında sayısız sanatçının uğrak yeri haline gelmiş. 1930’ların başında Josef Zotti, kafeyi yeniden tasarlamış, önceki tasarımın aksine, bir oturma odası atmosferi yaratmış.

2003 yılında yapılan yenilemede Loss’un tasarımına geri dönülmüş (Zotti’nin tasarımında kullanılan mobilyalar Viyana İmparatorluk Mobilya Koleksiyonu’nda yer alıyormuş). Bu yenileme düzenli müşteriler tarafından hiç tutulmamış ve azalan işlerle birlikte 2009’da cafe kapanmış. 2010 yılında, tekrar Zotti’nin tasarıma bağlı kalınarak yenilenip açılmış. O günden beri, Unesco Somut Olmayan Kültürel Miras listesinde yer alan Vienna cafe kültürüne sadık şekilde işletiliyor.

Viyana Kahvaltisi - Cafe Museum - Viyana’da Nerede Kahvaltı Edilir

Viyana Kahvaltısı – Viyana’da Nerede Kahvaltı Edilir ?

Bir çok menüde dikkatinizi çekmiştir, “Continental Breakfast” diye bir şey var, kontinental kahvaltı diye Türkçe menülerde yer alıyor ama aslında kıtasal kahvaltı daha doğru bir çeviri olur. Bu kahvaltı aslında kallavi İngiliz kahvaltısına alternatif olarak gelişmiş, daha hafif bir kahvaltı. Amerikan kahvaltısına kıyasla da daha sağlıklı. Viyana kahvaltısı da bu tip, kontinental bir kahvaltı türü.

Cafe Museum’un Viyana kahvaltısında bir baz seçenek bir de genişletilmiş seçenek var, biz genişletilmiş halini tercih ettik. Baz seçenek; ekmek, yağ, marmelat ve kayısı pişmiş rafadan yumurta içeriyor, genişletilmiş halinde ise peynirler ve şarküteri ürünleri ekleniyor tabağa. Ben bu şarküteri ürünlerine bayıldım, özellikle rendelenmiş yaban turpu çok ilginçti.

Eggs Benedict

Egg Benedict - Cafe Museum - Viyana’da Nerede Kahvaltı Edilir

Benedict usulü yumurta ile tanışınca, bu lezzet bir daha aklınızdan çıkmayabilir. Bizim mutfağımızda çılbır yemeğinde kullanıldığı gibi kaynar suda pişmiş yumurta temeline dayanıyor, yani poşe yumurta (farklı yumurta yapma yöntemleri için Dünya mutfaklarında yumurta yazıma da bir göz atın). Yumurta pişirilip fazla suyu alındıktan sonra kızartılmış ekmek üzerine yerleştiriliyor. Yanına, ya da ekmek ile yumurta arasına şarküteri ürünler ya da somon da konabiliyor. Cafe Museum, kızarmış jambon kullanmış. Benedict usulü yumurtanın olmazsa olmazı ise üzerine dökülecek hollandez sos. Yumurtayı kesince sarısı akıveriyor ya, işte onun hastasıyım.

Cafe Museum unlu mamuller “Viennese pastries” konusunda da iddialı. Biz kruvasan aldık, yediğimiz en iyi kruvasanlardan biri olduğunu belirtmeliyim.

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.