1. Home
  2. DünyaMutfakları
  3. Floransa Yeme içme Rehberi

Floransa Yeme içme Rehberi

0

İtalya’nın yeme içme konusundaki başkentlerinden biri Floransa olduğu için, çok uzun süre kalıp her şeyi tecrübe edememiş olsam da Floransa yeme içme rehberi başlığı altında şehrin sunduklarını toparlamak istedim.

Eğer vakit ayırabilirseniz Floransa birçok günlük gastronomi turu imkanı sunuyor. Yakın bölgedeki şarap bağlarını gezip şarap tadımı yapabilirsiniz, ya da çevre köylerden birinde büyük gruba kazanla yemek pişirilmesine eşlik edebilirsiniz. Yemek yapımına dahil olduğunuz turlar da var, dünyanın en ünlü etlerinden biri olan La Bistecca Alla Fiorentina’nın yapımına şahit olup, tadım yapabileceğiniz turlar da.

La Bistecca Alla Fiorentina

Herhangi bir Floransa yeme içme rehberi La Bistecca Alla Fiorentina olmadan olmaz. Ancak baştan belirteyim, ben tatma şansı oluşturmadım kendime. Aslında merkezde bir çok restoranın menüsünde, hatta vitrinlerinde yer alıyor. Fiyatlar 50-55€ aralığında yer alıyor. Peki nedir bu La Bistecca Alla Fiorentina?

La Bistecca Alla Fiorentina, Floransa Yeme İçme Rehberi

Aslında T bone adıyla memleketimizde de yer alan kesim şekli, yani bir tarafı bonfile, diğer tarafı kontrfile olan, dananın sırtından yapılan kesim. Ancak Floransa’da iki önemli detaya dikkat ediliyor. Birincisi göğüs kafesine yatın bölümden alınıyor dilimler, ikincisi ise dilimler 3-4 parmak kalınlığında oluyor. Dilim kalın olunca da ağırlığı bir kilonun üzerine çıkıyor. Bu kadar eti de özellikle Türk kadınlarının seveceği şekilde iyice kurutarak pişirmek mümkün değil. Türk usulünden hoşlanan eşim için ortak olunacak bir yemek değil yani, 1 kiloluk porsiyonu tek başıma bitirebilmem pek olası değil. Fiyatı da ‘kalanı kalsın’ diyebileceğim bir miktarda olmayınca tatmadan döndüm.

Mercato Centrale – Floransa Yeme İçme Rehberi

Taze Spagetti Tezgahı, Mercato Centrale, Floransa Yeme İçme Rehberi

Benim gibi yemek severler için cennet gibi bir yer Mercato Centrale. Floransa gezilecek yerler listelerinde de bence mutlaka yer alması gereken bir yer. Binanın çevresi kıyafet satan tezgahlarla dolu, içerisi ise mini restoranlarla ve yemek satan yerlerle, tencere yemekleri de taze makarnacılar da, sandviççiler de, kasap ve şarküteri dükkanları da. Mekan akşamları kapalı, öğlen saatlerinde uğranmalı mutlaka.

Biz gittiğimizde, üst katında, daha çok restoran tarzı yerlerin olduğun bölümde, mekanlardan birinde yemek atölyesi de sürüyordu. Bizi alt kattaki küçük tezgahlar daha çok cezbetse de üst katta bir masaya oturup şarap ve yemek siparişi verebileceğinizi not düşeyim. Biz alt katta bir mekandan bir şişe soğuk şarap ve pet bardak aldık (6€), taze makarna yapan bir yerden ise karton kapta kıymalı spagetti (5€ – mekanın adı Pasta Fresca). Makarna bitince sandviççiye yanaştık. Bir etli, bir de işkembeli sandviç aldık (tanesi 3,5€). İtalya seyahati süresince yediğim en lezzetli şey orada yediğim işkembeli sandviçti. Floransa’da ne yenir sorusuna tek cevap vereceksem bu işkembeli sandviç (Trippa alla Fiorentina) derim ama Floransa yeme içme rehberi zirvesi bu mekanın adını not almamışım. Giriş kapılarından birinin önünde ve tezgahın karşı tarafında oturma yerleri var diye not düşeyim.

Trippa alla Fiorentina, Floransa Yeme İçme Rehberi

Gün Batımı

Michelangelo tepesi, Floransa’da gün batımında bulunmanız gereken yer, buraya çıktığınızda göreceksiniz ki herkes tedarikli gelmiş. Bizim gibi turistik gezi yapıyorsanız yanınızda muhtemelen portatif sandalye, masa örtüsü ve benzeri bulunmayacaktır, ancak bu marketten içecek, peynir gibi malzemeler alıp tepeye çıkmanıza engel olmasın.

Floransa’da genelde gün batımı saatinde devreye giren bir gelenek var; Aperitivo. Dünyada happy hour geleneği vardır, belli saatlerde içki fiyatlarında indirime gidilir. İtalya’da ise bu geleneğe karşılık farklı bir uygulama var, içki aldığınız zaman atıştırmalıkların ikram edilmesi. Aperitivo sunan mekanlarda genelde atıştırmalıklar açık büfe halinde sunuluyor.

Pizza

İtalyan mutfağı denilince ilk akla gelen yiyecek şüphesiz ki pizza olacaktır. Bizim yemek için seçtiğimiz mekan, önceden yaptığımız araştırma sonucu I’Pizzacchiere oldu. Memleketimizde benim garipsediğim bir övgü şekli vardır pizza ve pide için, ‘hamuru incecik’. Ana malzemesi hamur olan bir ürünün hamursuz olmasını dilemek bana garip geliyor, hamurun lezzetli olması önemli geliyor bana. İtalya’daki pizzalarda genelde kenarlarının kalınca olduğunu göreceksiniz, bizim alışık olduğumuzun aksine.

Pizza, I’Pizzacchiere, Floransa Yeme İçme Rehberi

Biz bir açık bir de kapalı pizza sipariş ettik ve iki kişi bitiremedik, porsiyonları hayli büyüktü. Özellikle kapalı pizza yemeden dönmemenizi öneririm. İçecekle birlikte 22,5 avro hesap ödedik kalanını paket ettirdiğimiz pizzalar için.

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.