1. Home
 2. RestoranDeğerlendirmeleri
 3. Kelle Halil

Kelle Halil

5

Basmane’nin ara sokaklarında gizli efsane mekandır Kelle Halil. İsmine aldanıp da kelle, söğüş falan beklemeyin, İzmir’in en iyi ciğercileri listemize dahil ettiğimiz (Halil Kelle’nin oğlunun hapse girmesi sonrası Suriyeli birileri işletmeye başladı, hala iyi kebap yapıyorlar ama bu listeden çıkardım), İzmir’in en iyi kebapçıları listemize de dahil edeceğimiz çok iyi bir kebapçı Kelle Halil. Adını kurucusu Halil Kelle’den alan mekan nesilden nesile devrolup üçüncü kuşağa ulaşmış. Otantik dekorasyonu insanı şark havasına sokuyor, oturaklar, döşekler ve masaların camları altındaki onlarca fotoğraf ve arka fonda çalan İbrahim Tatlıses. Ayranı ekşi yoğurttan yapıyorlar, kebap porsiyonları da gayet doyurucu boyutta. Adana kebap 20 lira (Temmuz 2016). Ortaya gelen ezme salata çok güzel, soğan ve yeşillik de getiriyorlar, lavaş inceliği ve lezzeti de yerinde.

Kelle Halil'de kebap

Kebap lezzeti konusunda performansını korumakla birlikte artık mekanı Suriyeli’ler işletir olmuş. Temelli mi geçici mi bilmiyorum ancak Kelle Halil hapiste imiş, nedendir bilemeyeceğim. O çıkınca tekrar devralır mı bilemem ama kalitenin genel olarak korunduğunu söyleyebilirim. Akşamları meyhane havasına giren mekanı henüz akşam ziyaret etmedim. İçki servisi (sanıyorum marketten alıp getiriyorlar) ve mezeleri oluyormuş akşamları, fiyatları da bir çıtmık yükseliyormuş kebabın. Belki denedikten sonra İzmir  meyhaneleri listesine bile alırım.

Kelle Halil, geceleri bolca zencinin de dolaştığı, gündüz dahi pek girmeyi arzu etmeyeceğiniz bir ara sokakta ama emin olun tekinsiz bir yerde değil, güvenerek gidebilirsiniz. Oteller sokağının Fevzipaşa bulvarı ucuna yakın, bulmakta zorluk yaşarsanız etraftaki esnafa sormaya çekinmeyin.

Kelle Halil – İletişim

Adres: 1301. Sok. No:49, Konak/İzmir
Telefon: +90 232 489 3368

Kelle Halil Menu, Reviews, Photos, Location and Info - Zomato

Comment(5)

 1. Kelle Halil’i hala aile işletmektedir.suriyeli kimseye devredilmemiştir.eskiden olduğu üzere işletilmektedir.gelen müşterileri aileden sayan bir mekandır.buraya gelen herkes mekanın sahibidir.işte bu yüzden dostluk mekanıdır.yunanistandan başka ülkelerden gelen yerli yabanci tüm turistlerin ünlülerin rahatlıkla mekan bizim rahatlığı ile dostluk içinde eğlendiği özel bir yerdir.saygılarımla belirtmek istedim

  1. Selamlar Bekir bey,
   Durumda bir değişiklik mi oldu? Tekrar geri devir mi alındı mekan?
   Suriyelilerin işlettiği döneme şahsen tanığım, onların verdikleri bilgi de oğlanın hapse girmeden önce devrettiği yönünde.
   Uzun süredir gitmedim, tekrar ziyaret edip son durumu öğrenmeye çalışacağım.

   1. Mekan hiçbirzaman devredilmemiştir.burda bir yanlış anlaşılma var. Aileden insanlar işletmektedir.’orda gördüğünüz her müşteri mekanın sahibidir ‘ hangi ülkeden olursa olsun yan masadan size sarma getiren kendine özel sipariş verip ikram edendir kesin ? işte tamda bu sebeple asla kapanıp devredilmeyecek bir mekandır orası mekanın zamanın ve o sokağın ötesinde dostlukların olduğu

    1. Bilgilendirme için çok teşekkürler Zeliha hanım, notumu, gittiğimde mekanda çalışan kişilerin beyanına göre eklemiştim, en kısa zamanda tekrar ziyaret edip yazıyı güncelleyeceğim.

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.