1. Home
  2. RestoranDeğerlendirmeleri
  3. Bizim Mutfak Lokantası

Bizim Mutfak Lokantası

2

Bizim lokanta efsanesinin ilk takipçisi. Kemeraltı’nın köklü işletmelerinden biridir Bizim lokanta, Kemeraltı esnaf lokantaları yazımda da bahsettiğim üzere Bizim mutfak lokantası oluşan akımın ilk doğan ayağı. Orijinal Bizim lokantaya kıyasla çok daha geniş, ferah burası. Grup halinde gelip hep beraber aynı masaya oturabilirsiniz. Önünde sıra halinde insanlar beklemiyor olsa da yemeğiniz bitince masada oturmanıza pek iyi gözle bakılmıyor. Yemek çeşidi oldukça çok ve gününe göre değişiyor. Örneğin pazartesi, çarşamba ve cuma günleri balık çorbası var, salı perşembe ise orijinal yerinde servis ediliyor balık çorbası. Gerçi sanıyorum atık hergün yapıyorlar. Yemeklerden yağı, kaloriyi sakınmıyorlar, yani lezzetleri yüksek. Fiyatları da genel olarak gayet uygun, fiyat performans oranı ile yıllardır bu çevrede gittiğimiz restoranlar içerisinde bence zirvenin 2 adayından biri.

Zeytinyağlılardan oluşturulan karışık sebze tabağının içeriği o gün yapılan yemeklere ve elbette aşçının o anda elinin ulaştığı kaşıklara göre değişiyor. Örneğin bugün barbunya olmasına rağmen benim tabağıma uğramamış. Sarma, taze fasulye, kabak, semizotu ve börülceden mürekkep tabağım. Sebze tabağının olmazsa olmazı ise yoğurt. Karışık tabakta ister istemez tatlar da karışıyor bir miktar. Her biri güzel, semizotu ve belki de iri parçaları nedeniyle diğer tatlarla karışmamayı başaran kabak öne çıkıyor biraz.

Bizim Mutfak Lokantası, Ciğerli İç Pilav

Sıkça ziyaret ettiğimiz Bizim Mutfak Lokanta sıklıkla ciğer yapar. Bazı yerlerde yapıldığı gibi arnavut ciğeri yerine tavuk verme dolandırıcılığına girmiyorlar (ağzınızda ezilip un gibi dağılıyorsa tavuk ciğeridir o) elbette burada ancak mekanın en iyi yemeklerinden değil. Arnavut ciğerinde tek geçtiğim Nihat babanın performansı ile kıyaslamak zaten doğru değil. Ciğerin lezzeti yerinde, domates ve soğan ile servis ediyorlar, soğanlar sulu ve lezzetli, acı değil. Ciğere çok yakışmış. Fakat bana biraz fazla yağlı geldi, biraz süzerek yemekte fayda var.

Ciğerli iç pilav mekanın en iyi yaptığı yemeklerden biri, ilk kez tatlı kabak ile pişirildiğine şahit oldum, gayet güzel olmuş. Diğer bir efsane lezzetleri de deniz mahsullü makarna.

Yakın zamandaki yeni tecrübem çerçevesinde bir güncelleme ekleyeyim, Bizim lokanta fiyatları ile de ilgili. Son gidişimde mekan hayli boştu, şaşırdım. Balık çorbasında şu güne kadar hiç kılçık ile karşılaşmamış olan biri olarak 6 tane iri kılçık çıkartmam da önemli performans düşüşüne işaretti. Deniz mahsullü makarna da ne yazık ki biraz fazla haşlanmış durumdaydı. Balık çorbası fiyatı 12 lira (Temmuz 2016), zam yapılmadığı söylense de benim hafızamda fiyat daha düşük yer etmiş nedense. O güne özel performans düşüklüğü müydü yoksa mekandaki müşteri azlığının nedeni fiyatların yükselip kalitenin yükselmesi miydi bilemeyeceğim.

Bizim Mutfak Lokantası – İletişim

Adres: 914 Sok. No.12 Mirkelam Han içerisi, Hisarönü, İzmir

Telefon: +90 232 4849917

Comment(2)

  1. Geri bildirim: Lokanta - YEMEK GÜZEL

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.