1. Home
  2. RestoranDeğerlendirmeleri
  3. Hergetova Cihelna – Yerel Çek Mutfağı

Hergetova Cihelna – Yerel Çek Mutfağı

1

Cihelna ya da daha geniş adıyla Hergetova Cihelna, nehir kenarında, harika manzaraya karşı hem yerel Çek mutfağı örneklerini hem de modern lezzetleri tadabileceğiniz, nefis bir mekan. Prag seyahatimiz esnasında, bir öğlen yemeğe gittik, tattığımız en iyi yerel tarifleri ve sanırım en şaşırtıcı mercimeği yediğim yer. Cihelna hem yerel hem dünya mutfağından lezzetlere yer veriyor menüsünde, haftasonları normal menülerinde yer almayan daha geleneksel şeyler de sunuyorlar, yani ekstra şanslıydık.

Cihelna, günün malzemelerine göre şefin karar verdiği, 5 parçalı tadım menüsüne de yer veriyor. Menüde yer alan giriş yemeklerinden ikisi yarımşar porsiyon olarak, ana yemeklerden ikisi yine yarımşar porsiyon olarak dahil ediliyor, üzerine de tatlı. Bu tip sunumlar yapan mekanlarda biz bir kişiye tadım menüsü alıp, bir adet ana yemeği de tam porsiyon olarak ayrıca alarak daha fazla şey tatma şansına erişiyoruz. Restoranın sloganı “Regional cuisine with an extraordinary flavour” yani olağandışı lezzete sahip yele lezzetler.

Hergetova Cihelna - Yerel Çek Mutfağı Prag

Yerel Çek Mutfağı

Tadım menüsünün ilk ürünü, Prag seyahatinde yemeden dönmemeniz gereken yemeklerden olan tatar bifteği (steak tartar) idi. Geleneksel tarife şef modern dokunuşlar yapmış, bunlardan en etkilisi de eti turp turşusuna sarmak olmuş, turşunun ekşiliği çok yakışmış. Eklenen yabani pirinç patlaklarıda ufak kıtırtılar olmuş, yanında da kızarmış wonton hamuru. Sonrasında, bence bizim restoranlarda da yer verilmesi gereken karpuz salatası geldi. Biz zaten karpuzu tuzlu bir peynir ile öğün bile yapan insanlarız, domates, biber ve peynirli salatası da bizim damak tadımıza son derece uygun.

Ana yemeklerin ilk parçası olan Sudak balığı (Pike Perch) sunumunda tabağın en az ilgi çekeni sanıyorum balık oldu. Brokoli, havuç püresi ve mercimek ile hazırlanmış tabakta özellikle ızgara brokoli ve tereyağ ve soya sosla yepılmış mercimek muhteşem lezzetler olmuşlar. İkinci ana yemeğimiz ise Cihelna’nın imza yemeklerinden biri olan kuzu pirzola idi, göğüş kafesi olarak pişirilen et sonradan dilimlenip sulu sulu servis edilmiş, yediğim en leziz kuzu etlerinden biriydi (ki Avustralya Yeni Zelanda yemekleri yazımda bahsetmiştim, dünyanın kuzu başkenti Yeni Zelanda’dır).

Hergetova Cihelna - Yerel Çek Mutfağı - Sudak Balığı (Pike Perch)

Haftasonu gelmiş olduğumuz için şanslı olduğumuzu belirtmiştim, Yerel Çek mutfağı denilince akla gelen ilk yemeklerden olan ördek vardı. Ördek hayli yağlı bir hayvan ve Çinliler hayli kızartarak özellikle yağlı olan derisinin çıtır olmasını sağlarlar Çin yemekleri yazıma göz atabilirsiniz, Çekler ise daha yumuşak kalacak ve yağını salacak şekilde pişirmişler. Özğünün en leziz tabağıydı.

Tatlı olarak da çok özgün bir lezzet sunulduğunu belirtmeliyim, ananas karpaçio. Hindistan cevizi ve hindistan cevizli dondurma ile muhteşem bir lezzet olmuş. Cihelna’nın şarap seçenekleri konusunda da hayli zengin olduğunu belirtmeliyim.

Hergetova Cihelna – İletişim

Adres: Cihelná 2b, 118 00 Malá Strana, Çekya
Telefon: +420 296 826 103

Hergetova Cihelna Menu, Reviews, Photos, Location and Info - Zomato

Comment(1)

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.