1. Home
  2. RestoranDeğerlendirmeleri
  3. Eska – Geleneksel ve Modern Çek Mutfağı

Eska – Geleneksel ve Modern Çek Mutfağı

0

Eska, Prag seyahatimizin ilk ve en farklı lezzet durağıydı diyebilirim, modern, sade ve rahat mekan dekorasyon ile modern, üst kalite yemekler buluşmuş. Yerel ve taze malzeme ile modern Çek mutfağı yaratmışlar. Prag kentinin, daha çok yerel halkının yaşadığı Karlin bölgesinde yer alıyor Eska, Forum Karlin bünyesinde. Mekana yaklaşırken, ciddi ve eski moda kıyafetli insanlar vardı sokaklarda, meğerse o akşam Forum Karlin’de bir “Great Gatsby” partisi varmış.

Eska, iki katlı, alt katta geniş bir açık mutfak, kahve ve unlu mamuller bölümü ile uzun tek bir masa yer alıyor, restoran kısmı üst katta. Kendi web sitelerinde de “restaurant with a bakery” tabirini kullanıyorlar kendileri için çünkü kendi fırınları var ve ekmek ile farklı unlu mamuller de yapıyorlar, onlarında satışı alt katta yer alıyor. Biz akşam yemeğine gittik ancak Prag’da kahvaltı için de değerlendirilebilecek bir yer.

Eska - Geleneksel ve Modern Çek Mutfağı - Mantar

Modern Çek Mutfağı

Biz mekanın özel lezzetlerinden olan, kendi üretimleri tonikle yaptıkları cin tonik ve yine kendi ürettikleri elma şarabını tadarken, ilk önce çok beğendiğimiz ekmekler ve yağ geldi soframıza, yağı, buz gibi soğutulmuş büyük bir taş üzerinde getirdiler, yemek boyu erimedi. Çek Cumhuriyetinde tadılması gereken öncelikli tatlardan biri olan tatar bifteği (steak tartare) ile başladık, eti tütsülemişler. İtalya’da mixology tecrübemden sonra tatar bifteğini baya sever biri oldum ben.

Eska’nın en önemli özelliği yerel ve taze malzemeye çok önem vermeleri. Biz günün tadım menüsünü aldık (şef her gün menüden 5 ürün seçerek belirliyormuş bu menüyü, malzeme kalite ve tazeliğine göre), o günün kıymetlilerinden biri de mantarmış, farklı türlerin karışımını içeren mantar yemeği ile yaptıkları yemek adeta parmaklarımızı yalattı. Bu arada mekanın servis malzemelerine değineyim, özellikle bir salaşlık hedeflenmiş gibi, çatal bıçaklar bir birini tutmayan modellerden, tabaklar hem eşlenik değil hem de eski ya da eskitilmiş.

İspanya tarzı yapılmış, aslında menülerinde de yer almayan biber kızartması peynirli sosu ile damağımızı taçlandırdı. Üzerine ise sorghum adıyla geçen domatesli pişirilmiş süpürge darısı (evet, sorghum adlı tahılın Türkçe karşılığı buymuş) geldi, modern Çek mutfağına harika bir katkı. Tadım menüsünün tatlı öncesi son tabağı ise kabaklı ızgara tavuk idi, uzun süredir yediğim en lezzetli tavuk yemeği. Biz birimiz için tadım menüsünü alırken bir de ilave közde patates istemiştik. Közde patates aslında mekanın imza yemeği, közde pişmiş patatesler yumurta sarısı, balık ve kefir ile yapılmış bir sosun içerisinde servis ediliyor, çok özel ve leziz bir yemek. Tatlı olarak ise erik sorbe az şekerli olmasıyla gönlümü çaldı.

Eska - Geleneksel ve Modern Çek Mutfağı - Köz Patates ve Sorghum

Eska’nın genişçe bir şarap menüsü de var, tadım menülerine şarap eşleştirmesi de yapıyorlar. Ancak kendi biralarını da ürettiklerini öğrenince biz bira içmeyi tercih ettik, iki farklı çeşidin ikisinden de memnun kaldık.

Eska – İletişim

Adres: Pernerova 49, 186 00 Praha 8-Karlín-Karlín, Çekya
Telefon: +420 731 140 884


Eska Menu, Reviews, Photos, Location and Info - Zomato

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.