1. Home
  2. DünyaMutfakları
  3. Avustralya – Yeni Zelanda Yemekleri

Avustralya – Yeni Zelanda Yemekleri

5

Pazarlarda, büyük marketlerde “İnsan burada aç kalmaz” dedirtecek kadar çok çeşitte sebze, meyve, et, deniz mahsülü gördük ve hepsi üst kalite görünüyordu. Özellikle hazır yemeklerin satıldığı yerler çok da iştah açıcı oluyor. Sarma (dolmades adıyla satılıyor), enginar gibi bizim mutfakta da yer alan tatlar dışında, mascarpone peyniri dolgulu tatlı incir gibi farklı yaklaşımlar da var. Avustralya – Yeni Zelanda yemekleri çok çeşitliydi

Özellikle et fiyatlarının Türkiye fiyatlarına yakın olması bizi şaşırtmıştı. Fiyatların dünyanın hiçbir yerinde olmadığı kadar yüksek olması gelir seviyesinin çok yüksek olmasından kaynaklanıyor. Aslında özellikle Yeni Zelanda’da kişi başı 20 koyun ve 1,5 inek düşüyor.

Avustralya balıkları, Avustralya - Yeni Zelanda Yemekleri

Deniz ürünleri beni tam olarak kendimden geçirdi. Fotoğraflardan boyutları tam olarak anlaşılamıyor, o boyut karidesi, tarağı ben Türkiye’de görmedim.

Özetle, Avustralya – Yeni Zelanda yemekleri için malzeme bol, marketlerde hazır yemek de bol, karışık yeşil salataya kadar kolayca kendinize ziyafet hazırlayacak malzemeyi edinebilirsiniz. Biraz keyiften biraz ekonomi amaçlı olarak biz de ara ara bu yöntemi kullandık. Hatta en keyifli öğünümüz Cairns’de belediyenin oluşturduğu ücretsiz elektrik ızgaralı alanda yaptığımız kendin pişir kendin ye idi.

Dünya Mutfakları ve Avustralya – Yeni Zelanda Yemekleri

Tüm dünya mutfaklarını her yerde görmek mümkün. Ufak kasabalarda bile en azından bir dönerci ve bir de rakılı mezeli lüks Türk restoranı vardı. Elbette coğrafi konumun da etkisiyle uzak doğu mutfakları yoğunlukta. Biz de sıklıkla tercih ettik, içimiz kurumasın diye. Bu kadar çeşidin var olmasının nedeni biraz da yerel mutfağın zayıflığından kaynaklanıyor. Yerel mutfak dediğimiz de genelde İngiliz mutfağı gibi, ızgara et, burger, etli pay gibi.

Kıtanın geleneksel kahvaltısı “Meat cake” bol soslu, bol etli ve son derece lezzetli, sosu biraz çokça olduğu için elde yerken temkinli olmak gerekiyor. Farklı çeşitleri var elbette, tavuklu, mantarlı gibi. Buraların kendine özgü en lezzetli yiyeceği bu gibi duruyor, o da aslında İngiliz “shephard pie”ın az değiştirilmiş hali.

Elbette son derece leziz etler yedik. “Steak”ler son derece güzeldi, başka yerde görmediğim, muhtemelen de göremeyeceğim sürpriz ise kuzu “steak” idi, denk gelirseniz kaçırmayın.

Kuzu Steak; Avustralya - Yeni Zelanda Yemekleri

Sıklıkla hamburger de tükettik. Bazen tuhaf ekmek seçimleri yapabiliyorlar, başka yerde görmediğim burada gördüğüme de memnun olmadığım özellik ise kırmızı pancarı hamburgerden sakınmamaları. “Beetroot” adıyla geçiyor, sipariş verirken dikkat edilmeli, hamburgere pek yakışmıyor.

Favori öğünlerimizden biri deniz mahsulleri yapan, self servis, içeceğinizi dışarıdan getirmenize izin veren, devasa porsiyonlu bir ara sokak mekanındaydı, bebek ahtapot, karides ve balık (yanın da beyaz şarap). Bir de bebek ahtapota zencefili dayamasalardı çok daha iyi olacaktı ama buralarda Uzakdoğu etkili çok yemek bulacaksınız.

Çin yemekleri biraz da kurtarıcı görevinde çünkü içinizin kurumaması için sulu yemek gerekli, insan ızgara et ve hamburgerden illallah edebiliyor. Ancak buralarda diğer ülkelerde gördüğüme oranla çok daha fazla et kullanılarak yapılıyor Çin yemekleri de.

Okinamiyaki; Avustralya - Yeni Zelanda Yemekleri

Elbette Japon mutfağı da sıklıkla bulunuyor, özellikle de “fast food” olarak. Japonya seyahatimde bayıla bayıla yediğim iri suşilere benzer Japon sandviçlerinden (muska börek şeklinde) görmesem de büyük boy suşilere köşe başlarında bile rastlamak mümkün, atıştırmalık. Ayrıca suşilerin önünüzden konveyör bant ile geçtiği, kalkarken hesabın önünüzdeki tabakların renklerine göre hesaplandığı suşi barlar da var.

Japon mutfağına dair daha önce karşılaşmadığım, sebzeli, unlu bir bulamacın tezgahta krep gibi pişirilmesinden ibaret “okunomiyaki” ismiyle bizi güldürdü, lezzetiyle de tavladı. Başka yerlerde de karşılaşmayı umuyoruz.

Son olarak şunu da belirteyim. Yemeklerin kuru olduğundan bahsettim, sanıyorum bunu dengelemek için, özellikle büyük kentlerde çorba dükkanları var. Öğlenleri bunların önünde kuyruk oluştuğuna tanık olduk. Yanında mesela salata ile menü haline getiriliyor.

Ekim 2013

Bu yazıya vesile olan seyahatin detaylarını gezi anılarımızı paylaştığımız kardeş sitemiz Gezmek Güzel’de Avustralya – Yeni Zelanda başlığında bulabilirsiniz.