1. Home
  2. DünyaMutfakları
  3. Bratislava Yemek Atölyesi

Bratislava Yemek Atölyesi

0

Slovakya seyahatimizde katıldığımız Bratislava yemek atölyesi, iştirak ettiğimiz en farklı ve en keyifli etkinliklerden biriydi. Öncelikle Slovakya’nın başkenti Bratislava’da rehberimizle keyifli bir gezi yaptık. Sonrasında özel olarak düzenlenmiş mutfağa geçtik ve yerel mutfağın önemli yemeklerini hazırlayıp yedik. Hem şehri ve tarihini tanımak hem de uygulamalı şekilde mutfak kültürlerini öğrendik Bratislava yemek atölyesinde.

İnternet sitemizde yeni bir kategori yarattık “yemek turları” başlığı altında, dünya turizm endüstrisinde “culinary tours” başlığında toplanan turlarla ilgili tecrübelerimizi burada toparlıyoruz. Bu tür turların içerisine, direk olarak gezip yenilen yemek turları, ürün özelinde tadım etkinlikleri (şarap, zeytinyağı gibi), bu yazıda detaylarını paylaşacağım Slovak mutfağı atölyesi gibi yemek yapımı içeren etkinlikler giriyor.

Bratislava Yemek Atölyesi - Bratislava Kent Turu

Bratislava Kent Turu

Bratislava’ya Viyana’dan otobüsle geldik, varır varmaz elde bavullar, Tripito’nun ofisine gittik. Bavulları bıraktık, rehberimiz Nikola ile tanıştık. Nikola ve shiba cinsi köpeği ile gezimize başladık. Bratislava kent merkezi eskiden surlarla çevriliymiş. Vaktiyle, şehrin daha rahat genişlemesine de izin vermek için sur ve kapıların çoğu yıkılmış. Şehrin modernizasyonu için gerekli köprü gibi yatırımlar nedeniyle de bazı tarihi binalarla, bölgelerle vedalaşmak zorunda kalmışlar. Ancak tarihi kent merkezi büyük ölçüde korunmuş. Taş döşeli dar sokaklar araç trafiğine kapalı, binalar az katlı, adeta bir mesire yeri hissi veriyor.

Nikola, bizi kent tarihi hakkında, yemek kültürünün gelişimi hakkında bilgilendirerek kenti 2 saat kadar gezdirdi. Binaların, heykellerin, insanların hikayelerini anlattı. Aynı kıza aşık olan arkadaşların o kız için yaptıkları evleri, meşhur çalışan adam heykelini, Hans Christian Andersen heykelini gösterdi. Mimari akımlara göre cephesi değiştirilen kiliseyi de gördük, merkezdeki Maximilian çeşmesinin hikayesini de öğrendik. Arada yeme içme tavsiyelerini de alarak yaklaşık iki saatte turu tamamladık.

Bratislava Yemek Atölyesi - Makery

Makery – Bratislava Yemek Atölyesi

Atölyenin olduğu yer aslında dışarıya da hizmet veren bir restoran. Ancak “do it yourself” yani kendin pişir kendin ye mekanı. Buraya tur harici de gelinebiliyor. Menüden istediğiniz yemeği sipariş edebiliyorsunuz, malzeme ve tarifi getiriyorlar, kendiniz hazırlıyorsunuz. Bu amaçla özel olarak hazırlanmış, her masada gerekli araç ve gereçler yer alıyor. Bizim önümüze de tarif videosu içeren tabletlerimizi ve geleneksel Slovak sarımsak çorbası için gerekli tüm malzemeleri getirdiler.

Malzemeler gerekli şekilde doğranmış ve tartılmış halde getiriliyor. Üstelik videoda görülen konumlarında duruyorlar tepside. Videodaki adımları takip etmek yetiyor. Bizi tanıyanlar bilir, elimizden gelir yemek yapmak. Karşılıklı keyifle hazırladık ekmek içerisinde sunulan sarımsak çorbalarını, sonuçtan da ziyadesiyle memnun kaldık.

Slovakya mutfağının önemli öğelerinden biri, patatesli hamur ile yaptıkları mantılar, bunu tatlı olarak da yapıyorlar. Bize de tatlı olarak onun malzemelerini getirdiler, hamur açıp, içlerini kuru meyvelerle doldurup toplar yaptık. Haşlayıp üzerlerine yine kendi hazırladığımız şerbetli sosu ekleyip afiyetle yedik.

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.