1. Home
  2. ÖzelDosyalar
  3. Ay Sonu İçin Ucuz Yemek Önerileri

Ay Sonu İçin Ucuz Yemek Önerileri

1

Özellikle ay sonlarında, paralar suyunu çekmiş, ay başında gelecek para sabırsızlıkla beklenirken karın doyurma maliyeti can sıkıcı olabiliyor. Öğle yemeklerinin ucuz yollu atlatılması gerekebiliyor. Ucuz yemek, ucuz karın doyurma hakkında bir çalışma yapayım dedim. Paylaşacaklarım ülkemizin hemen her yerinde bulunur ama ben gözlemlerimi İzmir Kemeraltı’na dayandırdım. Ucuz yemek öğünü hedef bütçesi olarak 5 lira belirledim, elbette içeceği de dahil etmedim, ofiste suyumu içiyorum.

Bu listede derlediklerimin hepsi restorana gidip oturup, servis alıp yiyebildiklerim. Sizler de eklemek istediklerinizi yorum olarak eklerseniz memnun olurum. Biraz emek isteyenler, en basitinden yiyecek yerini sizin ayarlamanız gerekenler için ayrı bir liste yapacağım.

Midye Dolma

Midye Dolma, Çarşı Balık

Biz İzmir’liler olarak midye dolma konusunda hayli şanslıyız, kolaylıkla bulabiliyoruz. Lise yıllarımda bir midye dolmacı okul duvarına yanaşırdı öğle saatlerinde, ergen bünyenin kaç midye dolma ile doyabileceğini varın siz düşünün. Midyeci, öğrencide çok para olmayacağını gayet iyi bildiği için yarım ekmek arasını midye dolmalarla doldururdu, yerdik doyardık, ucuz yemek. Yaş ilerleyince bu durum değişti elbette, artık sadece midye dolma yiyerek doyabiliyoruz üstelik 5 liraya. Kemeraltı’nda, özellikle eski balık halinin olduğu yerde bir kaç dükkan birden var, 5 liraya 25 tane irili ufaklı karışık midye satıyorlar, hayli doyurucu oluyor.

Balık Ekmek

Balık ekmek, Ucuz yemek

Balık ekmek üniversite yıllarımda da kurtarıcım olurdu. Ankara’da okudum ama hiç balıksız kalmadım. Norveç’ten ithal edilen uskumru filetosu ile balık ekmek yapardı kampüste bir büfe, kekik de koyarlardı ve çok da yakışırdı. Bugün gittiğim balık ekmekçiler kekik koymuyorlar genelde. Balık ekmeği Fatih büfe gibi işin en iyilerinden birinden, İzmir’in en iyi balık ekmekçisinden, yerseniz elbette 5 liralık bütçeye sığamazsınız. Amaç madem ucuz yemek, Çarşı balık hala (Ekim 2016) 4 liraya yarım ekmek sardalya, 5 liraya yarım ekmek uskumru veriyor (6 liraya mezgit). Grup halinde giderseniz birer sardalya ekmek ve ortaya bir tabak midye ile hem ciddi lezzetli hem de hayli doyurucu bir öğüne kavuşabilirsiniz.

Tavuk Dürüm

Tavuk Döner Dürüm, Ucuz Yemek

Biraz araştırmacı davranırsanız koyduğumuz hedef fiyata ya da çok yakınına 2 tane dürüm bile yersiniz ancak yer yer kalitenin çok düşebileceğini de aklınızda bulundurun. Gözlemim, son yıllarda ülkemize gelen Suriye’lilerin etkisi ile tavuk dürüm konusunun çağ atlamış olduğu. Bir çok yemek mekanı açtılar ve bizim tavuk dönercilerden hem daha farklı çeşitler sunuyorlar, hem de çok daha özenli çalışıyorlar. Dönerin az pişmiş ya da hafif yanmış kısımlarını dürüme koymuyorlar, sarımsaklı mayonezli sos ile dürümü bana göre coşturabiliyorlar. Antakya usulü, biber salçası sürülmüş iri lavaşlı hali ise tek başına ciddi doyurucu bir ucuz yemek oluyor. (Ekim 2016’da 5 lira)

Pilav Üstü Tavuk

Ciğerli Pilav, Şemikler Pilavcısı

Benim en çok sevdiğim sokak lezzetlerinden biridir pilav üstü tavuk, ucuz yemek için de nefis bir alternatiftir. İş yerinden öğle arasında çıkıp, toplu ulaşımla başka semte gidip oradaki seyyar pilavcıda karnımı doyurup dönmüşlüğüm bakidir. Ben genelde göğüs eti yerine ciğerli tercih ederim, iş hacmi yüksek olanlarda kavurmalı pilav bile alabilirsiniz. Birçok yerde hedef fiyat olarak belirlediğimiz 5 liraya 1,5 porsiyon pilav üzerine tavuk yiyebilirsiniz (Ekim 2016), gayet doyurucu ve lezzetli de olur.

Kır Pidesi, Güveç

Kır Pidesi, Ucuz Yemek

Bunların ince uzun ve genelde kapalı olanlarına kır pidesi deniyor, yuvarlak olanlarına ise güveç, yuvarlağı genelde daha çok iç malzemeye sahip olduğu için biraz daha pahalıya satılıyor. Hedef koyduğumuz ucuz yemek fiyatını 2 tanesiyle tutturmak mümkün, üstelik çeşit de bol. Kıymalı, peynirli, sucuklu, tavuklu, mantarlı, kaşarlı akla ilk gelenler.

Lahmacun

Sokak Lahmacunu, Ucuz Yemek

Sokakta satılan lahmacunlardan bahsediyorum elbette. Hani içerisinde et bulunmayan, rengi kırmızıya çalsın diye harcında havuç rendesi bulunan ucuz lahmacunlar. İçerisine bir kaç dilim domates, biraz marul ve isteğe göre (ben her zaman isterim) acı pul biber eklenip dürüm şeklinde servis edilen lahmacun, özellikle marul ve domatesin lezzetli olduğu zaman gayet keyifli bir atıştırmalığa dönüşüyorlar. Pilav üzeri tavuk gibi, bu lahmacunlar da genelde seyyar satıcıda yer alıyor. Bu liste için gözlemlerimi Kemeraltı’na dayandırdım ancak henüz bu lahmacundan satan kimse görmedim buralarda, ben Şemikler’de yiyorum.

Köfte Ekmek

Köfte Ekmek, Ucuz Yemek

Köfte ekmeğin fiyat hedefimizi tutturmasının İstanbul’da pek mümkün olamayacağını tahmin ediyorum ama İzmir Kemeraltı’nda Ekim 2016 fiyatları ile halen mümkün. Üstelik %100 dana, doğru düzgün bir köfte ekmekten bahsediyorum. Hem lezzetli hem doyurucu. Ucuz yemek listemde en sevdiğim.

Kuru + Pilav

Kuru Fasulye, Ucuz Yemek

Hedef fiyatı Kemeraltı’nda tutturmaya çalışınca 3 çeşit seçmeli yemek alamasanız da kuru fasulye yemeği ve pilav alabiliyorsunuz. Tencere yemeği ile karın doyurmak için güzel bir alternatif. Kemeraltı esnaf lokantaları lezzeti beklememek gerek elbette.

Menemen

Menemen, Ucuz Yemek

Ucuz yemek listemdeki favori yemeklerden biri de menemen. Bir çok yerde domates ve biber ile yapılan, hatta bazı mekanlarda biber de konulmayan, formulü, tarifi konusunda gruplaşmalar olan bu güzel yemekte bence soğan mutlaka yer almalıdır, hatta bir sarmısak sever olarak kendim yaparken sarmısak da koyuyorum. Menemen konusuna odaklanmış yerlerde, kavurma, sucuk, kaşar gibi eklemeli menemen de bulabilirsiniz, ancak o halleri muhtemelen bizim fiyat hedefimizin dışına çıkacaktır.

Çiğ Köfte

Çigköfte - Çiğ Köfteci Ali

Bu ucuz yemek listesini hazırladığımızda aklıma gelmemişti çiğ köfte, ucuz yemek listesine sonradan girdi. Elbette etli ya da cevizli haldeki çiğ köfte değil listeye giren, kısıra yakın lezzete sahip bulgur köftesi. Malum, kuru bakliyat sonradan da su çekerek midede şiştiği için tok tutma süresi de hayli uzun. Hem dürüm haliyle, hem porsiyon haliyle hedef fiyatımız içerisinde karnınızı doyurabilirsiniz.

Comment(1)

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.