1. Home
  2. RestoranDeğerlendirmeleri
  3. Atina’da Yaratıcı Yunan Mutfağı – Vassilenas

Atina’da Yaratıcı Yunan Mutfağı – Vassilenas

1

100 yıldan uzun bir tarihi var Vassilenas restoranın ve hikaye başlangıcında da mütevazi bir taverna, günümüzde ise modern, yaratıcı Yunan mutfağı var. Vassilenas restoran 1920 yılında Pire’de kurulmuş son derece mütevazi salaş bir taverna olarak. Tam 96 yıl aynı mekanda hizmet vermiş, 2 sene önce cesur ve radikal bir karar alıp Atina’ya taşınmışlar, yeni yerlerinde, kendilerini sürekli geliştirmeye devam ederek dalya diyecekler.

Bu seviye bir restorana dönüşmek için sürekli gelişim ve iyileştirme gerekiyor, Vassilenas sahipleri de bunu yapmışlar. Yeni yerlerinde doğal malzemeler kullanarak, keyifli bir aydınlatma yapılandırarak ferah bir ortam sağlamışlar. Duvarları Santorini’den getirttikleri volkanik taşlarla kaplamışlar, arkasına aydınlatmaları gizlemişler, tavandan aydınlatmayı şişelerle yapmışlar, çok hoş olmuş.

Vassilenas, Yaratıcı Yunan Mutfağı

Yaratıcı Yunan Mutfağı, Vassilenas

Geleneksel tariflerin ilham alan ve bunları modern pişirme teknikleri ile birleştiren bir yaklaşımı benimsiyorlar, bildik malzemelerle özel birleşimler, üst düzey lezzetler yakalamışlar. “Creative Greek cuisine” yani yaratıcı Yunan mutfağı tabirine cuk oturuyorlar.

Biz, beğenilerimiz belirtip yemek seçimini onlara bıraktık, menülerinde şarap eşleştirmeli tadım menüleri var, sanki o listeyi beğenilerimize göre revize ettiler bizim için. Önce imza yemeklerinden biri olan tarama (taramosalata) geldi, normalde pek favorim olmayan, biraz ağır bulduğum tarama tabağını neredeyse yalıyordum, olağanüstü lezzetli olmuş. Beraberinde gelen kuru incirli, etli Cretan salatada da harika bir birliktelik yakalamışlar, salata içindeki etler de çok lezzetli. Salataya ekledikleri kıtır ekmekleri keçi boynuzundan yapmışlar, Yunanların keçi boynuzu çokça kullanıyor olmasını çok sevdim.

Her yemekle birlikte şarap eşleşmesi yapıldığını ve somelier’in servis ettiği şarap hakkında bilgi verdiğini de hatırlatayım. Salata servisi sonrası da garson keçi boynuzu çekirdekleri ile mücevher karat değeri hakkındaki ilişkiyi anlattı. İki dirhem bir çekirdek lafının da kaynağı olan keçi boynuzu çekirdekleri hakkında uygun bir zamanda ayrıca yazacağım.

Tarama, Vassilenas, Yaratıcı Yunan Mutfağı

Sıcak Tabaklar

Izgara kalamar tabağındaki kalamarın yumuşak ve lezzetli olmasına değinmeme gerek yok, ilginç olan börülce üzerinde servis edilmesi ve yanında en az kalamarın kendi kadar lezzetli bir köz patlıcan sosu vardı, yine tabak yalatan cinsten. Ton balığı tartar yanında isli mayonez ve turşu sosu ile sunuldu, jöle kıvamlı turşu sosunu nasıl yaptıklarını anlamıyorum.

Yunan ravyolisi olarak adlandırabileceğim karidesli şehriye (orzo pasta adıyla geçiyor şehriye) akşamın en leziz tabaklarından biriydi. Sonrasında ise, bizim pazarlarda deniz fasulyesi adıyla satılan otla sunulan fileto levrek ızgara sunumuna çok uğraşılmış bir tabakla sunuldu. Gecenin benim için favorisi ise kuzu eti oldu, lamb picanha adıyla menüde yer alıyor.

Yeni Zelanda yemekleri yazımda bahsetmiştim, kuzunun dünya başkenti Yeni Zelanda kabul edilebilir ve ben orada hayatımın en leziz kuzularını yedim. Vassilenas’da yediğim kuzu oradakilerle yarışacak kadar iyiydi, altındaki fasulye ile yaratıcı Yunan mutfağı konusunda yetkinliklerini ortaya koyuyordu.

Lamb Picanha Vassilenas, Yaratıcı Yunan Mutfağı

Yemeğimiz tatlı sonla taçlandı elbette ziyaret, çikolata tatlısı ve çilek tatlısı adını verdikleri tatlıları getirdiler. Eşim benden sessiz olmamı rica etti ve konsantre olmuş biçimde tatlılarla transa geçti. Kara orman meyveleri ve sorbe ile hazırladıkları soslarla çikolata ve brownie birleştirilmiş, diğerinde ise çilek, mouse adı verilen puding benzeri ve bergamutlu dondurma vardı.

Vassilenas, her detayı iyileştirmeye çalışarak kendini geliştirmeye çalışan üst düzey bir restoran, olağanüstü güzel lezzetler sunuyor. Sanıyorum Michelin listesinde kendilerine yer bulacaklar ileride.

Vassilenas – İletişim

Adres: Vrasida 13, Athina 115 28, Yunanistan
Telefon: +30 21 0721 0501

Comment(1)

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.