1. Home
  2. RestoranDeğerlendirmeleri
  3. Şaban Usta’nın Yeri

Şaban Usta’nın Yeri

2

Öğlen ev yemekleri, sabah ise çorba servisi var, akşam kapalı Şaban Usta. Tipik bir esnaf lokantası olan Şaban usta (ki Kemeraltı Esnaf Lokantaları listemizde de mevcut) özellikle öğle saatlerinde dolar taşar. Ancak yüksek fiyatları nedeniyle, gayet lezzetli olsa da, benim artık öğle yemekleri için tercih etmediğim bir yer haline geldi, yakınlarda benzer kaliteyi çok daha uygun fiyata sunan esnaf lokantaları hatta tabldotçular mevcut. Ancak sabahları durum değişiyor, erkenden dükkanı açan Şaban ustanın çorba çeşitliliğine aşık atan başka mekan bulamadım ben çevrede, üstelik çorbaları çok lezzetli. Kemeraltı’nda sabah çorbası hakkında yazdığım yazıda da değindim mekana. Tavuk çorbası ya da kelle paça (veya kelle beyin karışık) genelde tercih ettiğim oluyor, bir sefer dana ayağı çorbası denedim. Çorbanın kremalı sıvı bölümü zaten tümünde ortak, içerisine giren tane türü değişiyor. dana ayağı tecrübesinden pek memnun kalmadım, et parçaları ilik gibi olmuş, kıkırdaklar gibi, dişin arasında ısırma hissi vermeyecek kadar yumuşak ve jelatininsi bir kıvama sahip, o nedenle çorbanın suyuna birşey katmıyor bence varlığı. Belirteyim, işkembe de benim tercihim değildir, dişe gıyır gıyır gelmesi nedeniyle. Dana ayağı yedikten sonra da kelle paçaya devam dedim. Başka bir gün de kemikli kuzu ayağı çorbasını deneyeceğim.

Şaban Usta'nın Yeri, Dana Ayağı Çorbası

Yıllarca öğle yemeklerine gittiğim, artan rekabetle pahalı kalan Şaban Usta’da atom kokoreç yakalarsanız kaçırmayın ama son zamanlarda yapmaz oldular. Mevsim köfte de sıklıkla tercih ettiğim yemeklerinden biriydi mekanın. Bir yazılımcı olarak, garsonların şefe seslenerek siparişleri iletmeleri, şefin de “seni duydum Yaşar” şeklinde ‘acknowledgment’ ya da ‘handshake’ vermeleri de hoşuma gidiyor.

Şaban Usta’nın Yeri İletişim

Adres: 1340 Sok. No:16, Konak, İzmir

Telefon: +90 232 4250143

Comment(2)

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.