1. Home
  2. RestoranDeğerlendirmeleri
  3. Nafplio’da Geleneksel Yunan Tavernası – Tavern Vasilis

Nafplio’da Geleneksel Yunan Tavernası – Tavern Vasilis

0

Nafplio’da geçirdiğimiz en keyifli akşamlardan biri geleneksel Yunan tavernası O Vasilis’de geçirdiğimiz geceydi. Nafplio’da taze ve leziz yerel tatların keyfini sürmek ve Yunan milli içeceği uzonun tadına varmak isterseniz en doğru yer burası.

Vasilis bir aile işletmesi, 1989 yılında kurulmuş bir aile işletmesi. Kurucuları artık yaşlarının ilerlemesi sebebiyle işin başında duramıyorlarmış ama yine de sabahları gelip meze hazırlığına dahil oluyorlarmış. İlerleyen yıllarda restoranın sorumluluğunu oğulları üstlenmiş. Oğul evlenmiş, eşi yani gelinleri de işe katkı koyunca, mekanın ufak bir taverna olarak başlayan yolculuğu büyüyerek devam etmiş. Oğullarının ani ölümü sonrası gelinleri sorumluluğu üstlenmiş. Artık torunların biri de azar azar bu lezzet yolculuğuna dahil olmaya başlamış, gecenin finali genç kızın yaptığı tatlı ile oldu.

Geleneksel Yunan Tavernası

Taverna kelimesi latinceden gelir ve aslında ufak restoran anlamına gelir, ancak bu kelime bizim dilimizde de yer buldu kendisine üstelik çalgılı meyhane anlamıyla. Yani İzmir meyhaneleri yazımda bahsettiğim meyhane anlamına benzer biri durum var. Vasilis Taverna, ufak, yerel restoran anlamında, çalgılı mekan anlamında değil. Geleneksel Yunan lezzetleri (ki bize hiç uzak lezzetler değil) sunan keyifli bir mekan. Ağırlıklı olarak sipariş üzerine hazırladıkları bir menüleri var ama günlük olarak esnaf lokantası usulü hazırladıkları yemekleri de var, mousaka gibi. Nafplio’da geleneksel Yunan mutfağı konusunda önde gelen mekan.

Nafplio'da Geleneksel Yunan Tavernası - Tavern Vasilis

Bize kocaman, karışık meze tabağı getirdiler önce, yemek adları benzer olsa da tatları bizden farklı. Caciki mesela bizim kuru cacık gibi ama bol sarımsaklı, peynirleri de bizden farklı olduğu için börek gibi bir çok lezzet de farklı oluyor. Başlı başına doyurucu olan tabakta, peynirli biber dolması, patlıcan salatası, Girit ezme (hani şu peynirli olan meze, oradaki adı genelde peynir mezesi ya da peynir sosu diye geçiyor), peynir kızartması, benim favorim olan mücver ve peynirli börek vardı.

Meze tabağı yanında bir de etli Vasilis salatası gelince biz direk doyduk. Ama bu sıcak olarak gelen olağanüstü lezzetli deniz mahsullü makarnanın hakkını vermemize engel olmadı. İtalya seyahatinde yediklerimiz çok diri, al dante idi, Yunan usulü makarna kesinlikle bizim için daha uygun. Tıka basa dolu olmamıza rağmen, restoranın üçüncü kuşağının hazırlamış olduğu çilekli browni de elbette geride bırakılmadı.

Nafplio’da tek akşam yemeği imkanınız olacaksa, Tavern Vasilis tercihiniz olmalı.

Tavern Vasilis – İletişim

Adres: Staikopoulou 22, Nafplio 211 00, Yunanistan
Telefon: +30 2752 025334

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.