1. Home
  2. RestoranDeğerlendirmeleri
  3. Life… Roma’da Trüf Mantarı Keyfi

Life… Roma’da Trüf Mantarı Keyfi

0

Güzel dekore edilmiş, şık Life restorana Trüf mantarı ve Istakoz menülerini denemek için uğradık. Dünya mutfağının modern akımlarından kabul edebileceğimiz Şef restoran ve mixology deneyimlerinin ikisini de kullanan bir mekan Life. Bu iki başlık hakkında belki ayrıca makale hazırlarım, burada kısaca değineyim. Şef restoran aslında şef tarafında işletilen, işletmecisi mutfakta da olan anlamına geliyor, esnaf lokantaları gibi. Bu mekanların, şefin kendi denemelerin, icatlarını içeren tadım menüleri oluyor ve genelde tadım menüsündeki lezzetler normal menülerinde yer almıyor, ayrıca sipariş edilemiyor. Mixology ise eşleştirme işi, mesela barmenler kokteyl hazırlarken eşleştirme yapıyorlar, aşçılar tabakları hazırlarken. Bu tip tadım menülerinde de içecek eşleştirmesi yapılıyor, genelde de şarap ile. Life bunların ikisini de barındırıyor.

Biz Life restoranda iki ayrı menüyü içecek eşleştirmeleri ile deneyimledik. Istakoz menüsü Katalan stili Istakoz salatası, karides carpaccio (marine) ve trüf mantarlı levrek carpaccio (marine) ile başladı, sonrasında ev yapımı makarna geldi, Istakozlu, eşim bu ikinci tabağı ana yemek zannetti. ana yemek olarak da kuşkonmazlı fileto levrek geldi, eşim bitiremedi. Üzerine de çilekli bir tatlı, tatlıya kadar yemeler şarapla eşleştirildi, tatlı da ise likör ile.

Black Truffle beef fillet, siyat trüf, Life Restaurant

Benim içi Life ziyaretini eşsiz bir deneyime dönüştüren ise siyah trüf mantarı menüsüydü. Farklı tür mantarları mutlaka denemem gerektiğini anladım, başka lezzetlerle kıyaslayarak tanımlayamayacağım bir lezzete sahip ve bu tat benim çok hoşuma gitti. Black Truffle menu ya da kendi halinde siyah trüf mantarı bir yerlerde karşınıza çıkarsa denemek için bütçenizi zorlamanızı öneririm, dünyanın en pahalı mantarı olduğu için biraz bütçe gerektiriyor.

Life restoranda siyah trüf mantarı menüsü de üçlü giriş tabağı ile başladı. Trüf le olgunlaştırılmış iki çeşit peynir, marine et yani carpaccio, trüf mantarı ile ve yine marine ördek ciğeri, armutla. Ördek ciğerinin bizim pastırmaya hayli yakın bir tadı olduğunu belirtmeliyim. İkinci tabak olarak ravyoli geldi, yani İtalyan mantısı, içi burata peynirli, parmesan peynirli sos içerisinde, üzerinde de trüf mantarı. Trüf mantarının kullanımının yemek üzerine az miktar rendelenerek olduğunu belirtmeliyim. Ana yemek ise bonfile idi ama şöyle böyle bir bonfile değil, hayatım boyunca yediğim en lezzetli etlerden biri, Arjantin‘de yediklerim ile yarışır. Elbette üzerinde trüf mantarı ile, et ise az-orta seviye pişmiş. Şef Victor Norese harikalar yaratmış.

Life – İletişim

Adres: Via della Vite, 28, 00187 Roma RM, İtalya

Telefon: +39 06 6938 0948

Life... Menu, Reviews, Photos, Location and Info - Zomato

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.