1. Home
  2. RestoranDeğerlendirmeleri
  3. Fafuly – İzmir’de Karadeniz Yemekleri Nerede Yenir?

Fafuly – İzmir’de Karadeniz Yemekleri Nerede Yenir?

0

Keşke bolca alternatif cevabı olsa İzmir’de Karadeniz yemekleri nerede yenir sorusunun ancak benim bildiğim çok seçenek yok. Karadeniz mutfağının ünlü lezzetlerini tek tek farklı yerlerde bulmak mümkün. Mesela bir çok kahvaltı mekanı mıhlama (diğer adları ile muhlama ya da kuymak) sunmaya başladı, hani şu mısır unu ile peynirin kucaklaştığı erimiş peynir gibi uzayan, ekmeğinize doladığınız lezzet. Bazı balık restoranları hamsili pilavı menülerine aldılar. Ancak karalahana çorbası ile başlayalım, hamsili pilav ve karadeniz pidesi arasında kararsızlık yaşarken turşu kavurmadan götürelim, kara lahana sarması tadacağız ama mıhlama da yesek mi diye düşünelim derseniz gitmeniz gereken mekan Fafuly Karadeniz Mutfağı.

İzmir’de Karadeniz Yemekleri Nerede Yenir?

İzmir’de Karadeniz yemekleri Fafuly’de yenir. Biz gittiğimizde mekan son derece kalabalıktı ve boşalan masa yeniden doluyordu, masaları aşırı sık yapmışlar ortama en fazla sayıda insanı yerleştirebilmek için. Bu hem mekanın gürültülü olmasına sebep oluyor hem de garsonun servis yapmasını zorlaştırıyor. Biz 8 kişi gidince tüm servisi elden ele gerçekleştirmek zorunda kaldık. Karalahana çorbası ile başladık, Karadeniz’de (Karadeniz seyahati notları için tıklayın) yediklerime kıyasla buna bolca fasulye ilave etmişler, fazla kuru olmuş bana göre, bir daha gidince balık çorbası tercih edeceğim. Ortaya ikram olarak gelen turşu ve yoğurtlu havucun hem sunumları şıktı, hem de lezzetleri çok güzeldi. Fasulye kavurmasını da beğendim, ben bu ekşi, kavrulmuş turşu olayını seviyorum, şu güne kadar beğenmediğime rastlamadım.

Kara lahana çorbası, İzmir'de Karadeniz yemekleri nerede yenir, Fafuly

Karalahana sarması yemeğin favorisi idi, enfes olmuş. Sebzeli hamsiyi masadaki kimse beğenmedi sanırım, hamsinin çıtır olması bekleniyor sonuçta. Hamsili pilav gayet güzeldi, benzer kalitede olanları başka yerde de bulmak mümkün, benzer durum mıhlama için de geçerli. Yazının başında da belirttim, bu lezzetler artık birçok mekanda bulunabiliyor. Sanıyorum en çok beğeni alanlardan biri et kavurma oldu, gerçi Karadeniz yemekleri yapan mekana da et yemeğe gelinmez ki. Ziyaret etmeden önce internette gördüğüm fotoğraflarda en çekici olanlar Karadeniz pidesi fotoğrafları idi. Kavurmalı yumurtalı Karadeniz pidesi istedik. Ne yazık ki başarıdan en uzak olanı oydu, nerede Samsun’da, Trabzon’da yediğimiz pideler (Samsun gezilecek yerler yazımızda o pideler de var). Yuvarlak pidenin çıtır kenarını koparıp ortasına banabilmelisiniz ama burada pide çıtır değildi, ortası da banılabilecek kadar sulu değildi, biraz fazla çok pişmiş, o günkü kalabalık nedeniyle normal kalitelerinde yapamamış da olabilirler.

Keşke İzmir’de Karadeniz yemekleri yapan daha çok yer açılsa da biz de İzmir’de Karadeniz yemekleri nerede yenir sorusunu cevaplarken arada kalsak. Tüm yediklerimizden olağanüstü tatmin olmuş olmasak da özellikle karadeniz yemekleri ile tanışmak için çok iyi bir yer Fafuly Karadeniz Mutfağı.

Fafuly Karadeniz Mutfağı – İletişim

Adres: Bahçelievler Mahallesi, Cevdet Bilsay Cd. 13/B, 35600 Bahçelievler – Karşıyaka/İzmir
Telefon: (0232) 382 43 62

Fafuly Karadeniz Mutfagi Menu, Reviews, Photos, Location and Info - Zomato

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.