1. Home
  2. DünyaMutfakları
  3. Endonezya Yemekleri – Endonezya’da Ne Yenir

Endonezya Yemekleri – Endonezya’da Ne Yenir

3

Endonezya yemekleri yazımda fotoğraflarla ve kısa anlatımlarla Endonezya’da ne yenir sorusuna yanıt olabilecek yemekleri paylaşacağım. En azından benim tatma fırsatı bulabildiklerimi. Genel olarak Endonezya yeme-içme kültürü hakkında bilgi edinmek isterseniz Endonezya mutfağı yazımın keyifli bir okuma olacağını düşünüyorum.

Budur Ayam

Endonezya Yemekleri, Budur Ayam, Endonezya Kahvaltısı

Pirinç lapası olarak da değerlendirilebilecek yemeğin, kahvaltının içerisine önceden haşlanıp didilmiş tavuklar eklenmiş, ağırlıklı but eti kullanılması beni ayrıca mutlu etti. Tabağın ortasına yağsız tuzsuz pirinç lapası konmuş, üzerine tavuklar, üzerine de tavuk suyu, baharatlı (elbette zencefil var, köri gibi de bir karışım). En üstte de kızarmış sarımsak, sanki tavuk beyran 🙂 bayıldım. Endonezya yemekleri arasında favorilerimden.

Soto Daging

Endonezya Yemekleri, Soto Daging

Bol malzemeli bir çorba olduğunu belirtebileceğim yemek de bir diğer kahvaltı tercihi. Anladığım kadarıyla bunun içeriği yapıldığı yere göre büyük değişiklik gösteriyor, örneğin içerisine top yumurta koyulduğu bile oluyor. Benim yediğim, etli, makarnalı, sebzeliydi, suyu kıvamsız ama baharatsız. Yanında da ekmek niyetine pilav, hatta pirinç lapası demek daha doğru olacak sanırım.

Mie Goreng

Endonezya Yemekleri, Mie Goreng

Endonezya yemeklerine son kahvaltı örneğim Mie Goreng, sebzeli pişirilmiş noodle makarna. Fotoğraftakinin içerisinde sosis de var ancak başka yerde sosis olmadan ve üzerinde kızarmış bir yumurta ile servis edilmişti. Her ikisinde de yanında benim pek haz etmediğim cipslerden verilmişti.

Bakso – Endonezya Yemekleri

Endonezya Yemekleri, Bakso

Endonezya yemekleri arasındaki favorim Bakso’nun güzel bir fotoğrafını çekmediğim için üzülüyorum. Biz Endonezya seyahatinde iken dönemim Amerika başkanı Obama ülkeyi ziyaret etmişti, Bakso yemiş ve çok beğendiğini dile getirmiş. Bu olay ülkede övünç kaynağına dönüşmüştü, sohbet ettiğimiz insanlar bize bunu anlatıyorlardı. Kızarmış ve haşlama iki farklı köfte seçeneği ile sunulan, noodle içeren, et sulu enfes bir çorba bakso. Genelde sokak tezgahlarında satılıyor.

Otak-Otak

Endonezya Yemekleri - Otak Otak

Balıklı bir karışım hazırlayıp muz yaprağına sarıyorlar. Bu paketlenmiş haliyle ızgara üzerine, kömür ateşine oturtuyorlar. Sonradan hakkında okuyunca öğrendim ki o balıklı karışımın içerisine nişasta da giriyormuş, acılı ya da ağır baharatlı değil, ben keyifle yedim.

Sate Lilit – Endonezya’da Ne Yenir

Endonezya Yemekleri, Sate Lilit

Tek başına fotoğrafını çekmemişim, tabakta en önde duran şişin adı Sate Lilit. Bir tür çöp şiş olarak kabul edilebilir, aslında daha çok kebap. Tavuk, dana, kuzu, domuz hatta kaplumbağadan bile yapılabiliyormuş. Hindistan cevizi sütü ile tatlandırdıkları kıymayı, limon otu (lemongrass) sapına geçirip ızgara yapıyorlar.

Rendang

Endonezya Yemekleri, Beef Rendang

Hindistan cevizi sütünün işin içine girdiği bir diğer Endonezya yemeği ise Rendang. Biz dana eti ile olanı yedik ama tavuk, ördek ciğer ile de yapılabiliyormuş. Baharatlı bu yemek daha çok özel günlerde ya da konuğu onurlandırmak istendiğinde hazırlanırmış.

Ayam Pelecingam

Endonezya Yemekleri, Ayam Pelecingam

Ayam Plecing adıyla da anılan tavuk yemeği acılı ve Türk damak tadına çok yakın. Sarımsak, yağ ve acı biberli sosla, parçalanmış tavuk bir süre marine edildikten sonra kavrulup, fotoğrafta göründüğü şekilde pilav ve salata ile sunuluyor.

Lawar Kacang

Endonezya Yemekleri - Lawar Kacang - fasulye salatası

Endonezya yemekleri arasında favorilerimizden biri de Lawar Kacang adlı salata oldu. Salatanın ana malzemesi fasulye ama ne ayşe kadın ne de börülce, anladığım kadarıyla bizde Çin fasulyesi adıyla bulunabilen uzun fasulyelerden. Fasulyeler az haşlanmış halde kullanılıyor, diriliklerini kaybetmeden, ince doğranmış haşlanmış tavuk ekleniyor birazda, sosun haricinde.

Çay Yumurtası (Telur Pindang)

Endonezya Yemekleri, Çay Yumurtası, Telur Pindang

Yumurtalar haşlanarak pişiriliyor. Kabukları kırılıyor ama tercihen soyulmuyor. Kabukları içerisindeyken çay, baharatlar, soya ve benzeri içeren bir sıvı içerisine alınıyor, önce ılık olarak biraz tutuluyor, sonra buzdolabında bir kaç saat dinleniyor. Genelde atıştırmalık olarak tercih edilen bu yumurta, baharatlar nedeniyle hayli farklı bir tat alıyor. Ben keyifle yemiştim.

Endonezya gezi yazıları bağlantısından gezi yazılarımıza ulaşabilirsiniz.

Comment(3)

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.