1. Home
  2. RestoranDeğerlendirmeleri
  3. Les Tantes Jeanne – Paris’te Et Nerede Yenir

Les Tantes Jeanne – Paris’te Et Nerede Yenir

0

Montmarte’nin kalbinde yer alan Les Tantes Jeanne, Paris’te et nerede yenir sorusuna cevap oluşturacak bir mekan. Et yemeyenler için birkaç balık alternatifi de var menüde ama mekana girer girmez karşınıza kuru dinlendirme dolabının çıkıyor. Menüde ise Avustralya’dan, Japonya’dan, İspanya’dan getirilmiş etler var, elbette Fransız etleri de. Angus antrkotu, wagyu eti (onun antrikotu olan Kobe bifteği de dahil), kuru dinlendirilmiş etler seçenekler arasında bulunuyor, tadım menüleri de var.

Les Tantes Jeanne - Paris'te Et Nerede Yenir

Önceden rezervasyon yaptırmanızda büyük fayda var, Oktay şefin mutfağın başında, eşi Laetitia hanımın salonun başında olduğu mekan yoğun ilgi görüyor. Yine onların işletmesinde olan komşu mekan Riwi de aynı şekilde yoğun. 30 yıldan uzun süredir Fransa’da yaşayan Oktay şef kendi Türk, Akdenizli yemek kültürünü Fransız yeme içme gelenekleri ile harmanlamış. Harika bir Montmarte gastronomi restoranı ortaya çıkmış.

Paris’te Et Nerede Yenir

Les Tantes Jeanne - Deniz Tarağı Çorbası

Mekan et merkezli ama deniz mahsullerinden de geri durmuyorlar. Bize (ve gördüğümüz kadarıyla diğer tüm masalara) önce ufak birer kase tadımlık geldi. İçerilerinde birer parça deniz tarağı mantar ve otlar bulunan kase içerisine, garson, sofrada maydanozlu tavuk suyunu ekledi, bir nevi deniz tarağı çorbası oluştu. Güzel bir tadımla başlamış olduk.

Les Tantes Jeanne - Deniz Tarağı Marine

Başlangıç tabaklarımız marine deniz tarağı ve domates salatası oldu. Deniz tarakları marinasyon içine işlesin diye ince ince doğranmış ve her bir dilimine bir ince dilim üzüm eşleştirilmiş, kaliteli zeytin yağı da eklenince harika olmuş. Bunun bir de ekşimsi mürdüm eriği dilimleri ile yapılmış halini denemek isterdim. Domates salatası ise aslında domates pay gibiydi, tabanda kara buğdaydan yapılmış taban, üzerinde soyulmuş kiraz domatesler, otlar ve parmesan peyniri.

Les Tantes Jeanne - Karabuğdaylı domates salatası

Et servisinde Türk etkisini hissettik, ayrı tabaklarda ızgara sebzeler ve buğday ile yapılmış pilav geldi önce sofraya. Eşim için iyi pişmiş, benim için orta pişmiş et ise ayrı tabakta servis edildi. Aklımızı alan, içi mantarlı, sulu bir bulgur pilavı ya da ravyoli gibi pişirilmiş olan buğday oldu açıkçası, benim gibi bir et oburun bile dikkatini etten almayı başardı.

Bulgur ve Et - Les Tantes Jeanne

Tatlılar için komşu mekan Riwi’ye geçtik. Yemek servisi de yapan cafe şeklindeki mekanda bir siyah bir de beyaz çikolatalı birer tatlı aldık. Beyaz çikolatalı olan diğerine çok büyük fark attı, öyle ki çikolatasını tonkasından birkaç kaşık alıp, mont blanc adlı dondurmalı, frenk üzümlü ve beyaz çikolatalı tatlıya yumulduk, enfesti.

Les Tantes Jeanne – İletişim

Adres: 42 Rue Véron, 75018 Paris, Fransa
Telefon: +33 1 42 51 14 21

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.