1. Home
  2. DünyaMutfakları
  3. éLeBê Centro – Porto’da Modern Portekiz Restoranı

éLeBê Centro – Porto’da Modern Portekiz Restoranı

0

Portekiz seyahatimizde yediğimiz en güzel öğünlerden biri éLeBê Centro’da yediğimizde. Baştan yazayım, sanırım hayatım boyunca yediğim en güzel ahtapotu yedim. Ayrı bir seviyeye taşımışlar ahtapotu. Yediklerimizin detayına gireceğim elbette, Porto’da modern Portekiz restoranı arıyorsanız éLeBê doğru adres.

éLeBê Restoranları ve Şefi

Pedro Torres ilk éLeBê restoranını 2010 yılında açmış. Kısaca şeften bahsedeyim. 1984 doğumlu şef aileden restorancı. 13 yaşındayken Torres aile restoranında, boş zamanlarını öğrenerek geçirmeye başlamış. Lisans ve yüksek lisans eğitimleri sırasında da Torres aile restoranı adına festivallere katılmaya devam etmiş. éLeBê aslında bir restoran zinciri haline gelmiş durumda, 4 şubeleri var.

éLeBê Centro, Porto’nun merkezinde, gece hayatının da yoğun olduğu bölgede. Restoranın dekorasyon ve mutfağını bu dinamizmden ilham alarak tasarlamışlar. Ortaya yaratıcı dokunuşlara sahip Portekiz yemekleri çıkmış. Bu modern dokunuşlar nedeniyle Porto’da modern Portekiz restoranı olarak adlandırdım.

éLeBê Centro – Porto’da Modern Portekiz Restoranı - Ahtapot

Mekan girişinde karşımıza servis edilen şarapların istiflendiği duvar çıktı. Hem güzel görünmüş hem işlevsel olmuş. İki katlı restoranı grup yemeklerini de rahat sunabilecek şekilde tasarlamışlar. Biz oradayken üst katta bir grup vardı. Diğer masalar zaman zaman yükselen grup gürültüsünden pek etkilenmiyor.

Porto’da Modern Portekiz Restoranı Yemekleri

Biz yemeğe balık çorbası ile başladık. Orfoz ve taze karides ile yapmışlar. Balık ve karidesler iri parçalar halinde kullanılmış ve çorbanın suyu kıvamlı değil. Kemeraltı balık çorbası ile kıyaslamamak gerek farklı bir tarz, lezzetli ama sonrasında yediklerimizin gölgesinde kaldı. Girizgah yemeklerinden diğer tercihimiz 3 peynirli fondü oldu. En başta harika sunumu ile etkiledi bizleri. Şarap mantarları ile kaplanmış ahşap bir çekmece ünitesinde geldi. Çekmece içerisine kızarmış ekmekleri koymuşlar, üzerinde ise içi peynirle doldurulmuş ekmek var. Çok lezzetliydi, peyniri hem çekmecedeki ekmeklere hem de kendi gövdesine süre süre yedik. Yaratıcı Portekiz mutfağına harika bir örnek.

éLeBê Centro – Porto’da Modern Portekiz Restoranı - Risotto

Ana yemek olarak ahtapot bacağı ve morina balıklı karidesli risotto yedik. Üzerinde 2 iri ızgara karidesle sunmuşlar risottoyu. Bol malzemeli, deniz tadı bariz, lezzetli risotto, efsane ahtapotun gölgesinde kaldı. Turp yaprakları ve patates ile sundukları kocaman ahtapot bacağı aklımızı aldı. Dışı hafif sert, dişe gelir durumda. Bacağın iç kısmı adeta ise yumuşacık, ağızda eriyor, erirken de dile lezzet bırakıyor. Sanıyorum hayatım boyunca yediğim en iyi ahtapot Porto’da modern Portekiz restoranı éLeBê eseri.

Tatlı olarak çikolata ve taze meyve ile elmalı pay tercih ettik. Elmalı pay, özel vanilyalı dondurma ile servis edildi. Çikolatalı kekin sunumu ise bombaydı. Çikolatalı fındıklı sos üzerine, browni kıvamlı çikolatalı kek konuşlanmış. Üzerine badem ezmesi eklenip onun da üstüne, içi dondurma doldurulmuş armut oturtulmuş. Tatlı son ve kahveyle geceyi sonlandırdık.

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.