1. Home
  2. RestoranDeğerlendirmeleri
  3. Balmumu Dükkan – Lokanta

Balmumu Dükkan – Lokanta

0

Balmumu Dükkan İzmir’in en özel adreslerinden biri, hem lokanta olarak hem dükkan olarak, gerçek bir gurme mekanı. Yıllardır yemek eleştirmenliği yapan, İzmir Gurme Guide’ı yaratan, üniversitede yemek konusunda eğitmenlik yapan, aileden gurme Ahmet Güzelyağdöken’in açtığı mekan İzmir için önemli bir kazanç. Yıllarca restoran eleştirmenliği yaptıktan sonra sanki birileri “çok biliyorsan kendin yap” demiş gibi kendi mekanını açmış. Ahmet bey gerçek bir gurme, malzemeyi ve nasıl kullanılmaları gerektiğini biliyor çünkü kendisi yemek yapıyor, artık kendi yaptığı yemekleri sizlerle de paylaşıyor.

Balmumu dükkan özellikle artık evlerde bile pişirilmeyen geleneksel tarifleri sunmanın yanı sıra mevsiminde bu yörede yetişen yiyecekleri kullanıyor. Restoranın menüsünün olmazsa olmazları Aydın’ın geleneksel lezzeti paşa böreği, Manisa’nın ilçesinden Alaşehir kapama, tarhana çorbası ve buğday pilavı. Bunlar dışında her gün bir sakatat sunmaya özen gösteriyorlarmış. Sakatat çorbalarını terbiyeli suya yapmıyorlarmış, ben ayak paça çorbasını beğendim, bildiğim kadarıyla bu tarz çorbayı İzmir’de bir de Paçacı Remzi usta yapıyor. Şansınız var ise Balmumu dükkan ziyaretinizde bumbar ya da şırdan yeme imkanınız bile olabilir.

Balmumu Dükkan, Paşa Böreği

Yerel tatlara hakkını veren Balmumu Dükkan Ege mutfağına özel önem veriyor. Şevketi bostan, ısırgan (dalgan), enginar, radika, arapsaçı gibi özel lezzetleri de mevsimine göre sunuyor.

Burası elbette aynı zamanda bir dükkan, aileden peynirci olan Ahmet beyin kendi üretimleri ürünleri de satılıyor, peynir, zeytin, balık yumurtası gibi.

Ziyaret ettiğimde, yeryüzünün en meşakatli yemeklerinden biri olan paşa böreği yedim. Eşimin ailesi Aydınlı ve bazen bu uğraştırıcı yemeği yaparlar. Kat kat kızarmış hamur, aralarında kıyma, üzerlerine et suyu ve yoğurt. Sadece hamurları hazırlamak bile büyük emek gerektiriyor. Eşimin ailesinde tattığım halinden daha yağlı kıyma kullanılmış ve çam fıstığı eklenmiş. Bunlar haricinde sunum şekli dışında fark yoktu. Porsiyon olarak hazırlanmış, geniş hamurlar açılıp dilimlenerek servis edilmiyor. Paşa böreği porsiyon fiyatı 26 lira (kasım 2016), çok özel yemekler sunan Balmumu dükkan biraz fiyatlı.

Balmumu Dükkan – Lokanta – İletişim

Adres: 1388 Sokak No : 5/C Plevne Bulvarı Alsancak, İzmir
Telefon: +90 232  4212024

Balmumu Dükkan Lokanta Menu, Reviews, Photos, Location and Info - Zomato

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.