1. Home
  2. TürkMutfağı
  3. Antalya’da Ne Yenir ?

Antalya’da Ne Yenir ?

3

Antalya’da ne yenir sorusunu, seyahatimiz öncesinde, Antalyalı arkadaşlara da sorduk, internete de, pek kayda değer cevap alamadık. İzmir’den Antalya’ya göçmüş dostumuzun “İzmir’in en çok yemeklerini özlüyorum” sözü malumun ilanı oldu. Belki de bu seyahat Adana seyahatimizin akabinde olduğu için de bu his oluşmuş olabilir tabi. Genel olarak Antalya yemeklerinden çok özel bir tatmin almasak da iki mekanda çok keyifli yedik. Antalya’ya gurme gezisi yapmayı önermem, ama Antalya gezecek olanlara bu iki mekanı şiddetle öneririm;

  • Aslım Şimşek Köfte’de köfte-piyaz (tel: 0 242 426 3752)
  • Puding Otel’de kahvaltı (tel: 0 242 243 8050)
  • Börekçi Tevfik’de kıymalı börek (tel: 0 242 241 5813)

Güncelleme: Nisan 2017

22-23/3/2015

Antalya’da Ne Yenir ? – Kahvaltı

Uçuş saatlerimiz nedeniyle 2 kahvaltı ettik Antalya’da. İlki, Antalya gezilecek yerler yazımda bahsettiğim şekilde geçe kalmıştı, Düden şelalesi yakınından rastgele bir pastanedeydi. Diğeri ise Puding oteldeydi ve muhteşemdi. Pastanede yediğimiz kıymalı su böreği de son derece lezzetliydi, sırf lezzetinden ilave porsiyon almamızı sağlayacak kadar. Antalya’nın meşhur yemeklerinden biri de börek zaten, ancak su böreği değil. Antep yemekleri yazımızda bahsettiğimiz katmer gibi, mermerde ince açılan hamur ile yapılıyor Antalya böreği, bu konuda en meşhur mekan da Börekçi Tevfik, ancak biz onun dükkanına uğrama fırsatı oluşturamadık.

Antalya'da Ne Yenir, Benedict Usulü Yumurta

Antalya böreğinin de içeren muhteşem kahvaltıyı Puding hotel sundu bize. Biz genelde dışarıda kahvaltı etmekten çok haz almayız, restoranın pek bir numarası yoktur, peynir zeytin alır sofraya koyar, onların da bizim damak tadımıza uygun denk gelmesi düşük olasılıktır. Genelde yapımı için özel çaba harcadıkları tek şey yumurtadır, on u da yapmak çok kolay. Hal böyle olunca evde kahvaltı genel olarak tercihimizdir. Denediğimiz en meşhur kahvaltıcılara bile burun kıvırmıştık, Puding otel en iyi olduklarını iddia edenlerden bile çok daha iyi çıktı. Malzemeler damak tadımıza çok uygundu, çeşitlilik boldu, benedict usulü yumurta gibi çok yerde olmayan seçenekleri de hazırlıyorlar, üstelik de çok da güzel yapıyorlardı. Öneririm, memnun kalacaksınız.

Antalya’da Ne Yenir ? – Köfte – Piyaz

Antalya’da ne yenir deyince akla elbette ilk olarak yanında köftesiyle birlikte piyaz gelir. Ben herkes bilir sanıyordum ama bizim ekip bile bilmiyormuş; Antalya’nın piyazı meşhurdur, yemeden dönmemeniz gereken yegane lezzettir. Antalya’da da köfte-piyaz olayının şöhretlendiği yer Aksu ilçesidir. Aynı yerde dip dibe birçok köfte piyazcı var, biz arkadaşımızın önerdiği Aslım Şimşek’i tercih ettik. Mekan seri üretim gibi çalışıyor, kimse bir an durmuyor, masalar dolup boşalıyor. Garsonun biriyle sohbet etme şansı yakaladık, sabah 9-9:30 gibi dükkanı açıp hazırlıklara başlıyorlarmış, akşam 10:30 – 11 gibi kapatıyorlarmış. Menü falan yok, köfte var, ayrıca isterseniz piyaz var. Sofraya yeşillikler, köz biber ve soğanlar zaten geliyor, biberler çok lezzetliydi, domates ise artık unutmaya başladığımız domates lezzetindeydi.

Antalya'da Ne Yenir, Antalya Piyazı

Köfteden özel olarak bahsetmeyeceğim, çok özellikli değil ancak gayet lezzetli. Piyaz ise çok farklı; tahinli. Ben eskiden yemek içerisinde tahinden hoşlanmazdım, humus gibi. Sanıyorum son zamanlarda damak tadım değişiyor, Adana gezimizde yediğimiz humusu çok beğenmiştim, tahinli piyazı da çok beğendim. Böyle bir lezzetin neden tüm ülkeye yayılmamış olduğuna da şaşırdım. Piyazın formülü, bildiğimiz piyaz ile aynı ancak üzerine lezzeti coşturan tahinli sos ekleniyor. Sos beni çekinceye sokan şekilde tatlı değil, formülünü bilmiyorum ama tadından anladığım kadarıyla bolca sirkeyle harmanlanmış ve şekerli tadı nötrlenmiş (tahine göre de hayli kıvamsız). Aslım Şimşek’te köfte piyaz yemeden dönmeyin. Fiks menüye tatlı da dahil ama tatlı pek tatmin edici bulunmadı tarafımızca. 4 kişi için içecekler dahil toplam 50 liralık hesap da olağan üstü memnun ediciydi.

Antalya'da Ne Yenir, Antalya Köftesi

Antalya’da Ne Yenir ? – Önemsizler

Açıkçası yukarıda bahsettiklerim dışındakilerin pek önemi yoktu. Antalya’da ne yenir sorusuna internette bulacağınız ilk cevap herhalde 7 Mehmet restoran olur, bizim okuduğumuz yorumlar genelde “Vedat Milor şişirmesi, yemekleri gayet iyi ama servis berbat” çerçevesinde toplanıyordu. Gidelim dedik, navigasyon yazılımında ve Google haritalarında yanlış yer işaretlenmiş, teknoloji ile de bu kadar uzak olduklarını görünce vazgeçip gitmedik. Onun yerine kale içindeki hoş sokaklara yönelip barın birine kurulduk ve biralarımıza gayet lezzetsiz yemekler eşlik etti.

Son olarak Olympos’ta adına hiç dikkat etmediğim, dikkat etmiş olsam da sonraki gidişlerde aynı performans ile karşılaşmayacağıma emin olduğum gözlemeciye değineyim. Kıymalı kaşarlı gözlemesi hem çok güzel, hem de çok doyurucuydu. Biz kıymalı istemiştik, garson ‘az da kaşar koydurayım, nefis oluyor’ deyince onayladık. Gerçekten çok güzel olmuştu.

Mart 2015

Börekçi Tevfik’de Antalya böreği

Bir başka Antalya seyahatimizde uğrayabildiğim meşhur Börekçi Tevfik’i de bu yazıya ekleyeyim. Bir börek için hayli yüksek fiyata satıyorlar, şöhret bedeli böreğe yansıtılmış. Ancak özellikle az soğanlı, maydanozlu kıymalı harcına bayıldığım, olağanüsü lezzetli böreğin fiyatını karşılaştırabileceğim bir yer yok. Tevfik kadar iyi olmasa da özlem gidermek için uygun kalite börek yapan, İzmir’de Antalya böreği nerede yenir sorusunun cevabı Osman ustada da fiyatlar düşük değil.

Börekçi Tevfik - Kıymalı Antalya Böreği

Nisan 2017

Bu yazıya vesile olan seyahatin detaylarını gezi anılarımızı paylaştığımız kardeş sitemiz Gezmek Güzel’de Antalya gezisi notları başlığında bulabilirsiniz.

Comment(3)

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.