1. Home
  2. TürkMutfağı
  3. Kayseri’de Nerede Ne Yenir, Kayseri Yemekleri

Kayseri’de Nerede Ne Yenir, Kayseri Yemekleri

1

Kayseri’de nerede ne yenir sorusunun kısa cevabı olarak en beğendiklerimizi baştan sunalım (düzenleme Nisan 2018);

  • Kaşık-la restoranda yağ mantısı ve mantı (tel: 0 352 223 9966)
  • Elmacıoğlu İskender’de yağlama (tel: 0 352 223 9999)
  • Bağdat Pöç Tandır’da pöç tandır (tel: 0 352 285 8180)

Kaşık-la Mantı’da Yağ Mantısı ve Mantı

Kapadokya seyahatlerimizin başlangıç noktası olan Kayseri’de, artık memleketin birçok yerinde şubeleri olan Kaşık-la restorana gittik. Pazar günü olduğu için kahvaltı servisine odaklanmışlar. İzmir’de hiçbir yerde görmediğim muhteşem bir kahvaltı büfesi kurmuşlar. Arka bahçeye giderken hepimizin gözü kalınca birimiz kahvaltı söyledik. Yağlama, çift porsiyon mantı, yağ mantısı da sipariş edince tek kişinin kahvaltı almasına itiraz edilmedi.

Kaşık'la Mantı'da Yağ Mantısı, Kayseri'de Nerede Ne Yenir

Yağlama, ince hamurlar, lavaşlar ve arasında kıymalı sos, yanında yoğurt ile servis ediliyor. Ben iki iri üçgeni keserek pay etmeye kalkınca garson beni durdurdu. İçine biraz yoğurt konup her kat ayrı ayrı dürülürmüş. Nefis bir şey, Kayseri’de nerede ne yenir denilince aklıma ilk yağlama yemek gelecek artık. Yağ mantısı, yaklaşık bir çorba kaşığı boyutunda hazırlanmış ve yağda kızarmış mantı. Pişiye, böreğe yakın bir lezzet, içi kıymalı. Keşke bunları tüm şubelerinde bu kalitede yapabilseler. Kahvaltı büfesinden aldığımız pide, kızartma, patates salatası, sucuk ve diğerleri de son derece lezzetliydi ama lahana sarma biraz daha öne çıkıyordu. Kahvaltıya dahil getirdikleri sucuklu yumurtaya ise pek rağbet etmedik.

Elbette en önemli eserleri mantı, gerçeği, gelenekseli bu ise ben gerçek mantıya pek rastlamamışım. Çoğu yerde beyaz olarak servis edilir, su da haşlanır, yoğurtla gelir. Burada salçalı sosta yoğurtsuz getirdiler, yoğurt, baharat yanında. İlave söylesek mi diye düşündük ama kahvaltı büfesinin tatlı ve meyvelerini yağmalayarak sonlandırdık yemeği. Bu kadar yemeğe bizden sadece 1 kahvaltı ücreti almaları incelik, toplam hesap kahvesiyle 82,5 (Mayıs 2013). Elleri dert görmesin, hep böyle güzel yemekler yapsınlar.

Elmacıoğlu İskender’de Yağlama, Kayseri’de Nerede Ne Yenir

Elmacıoğlu İskender’in mekanının büyüklüğü ağzımızı açık bıraktı, iki katlı dev gibi yerde kaç masa olduğunu tahmin bile edemiyorum. Aslında dönerciler ama geniş menüleri var, pideden kebaba ve yerel ürünlere uzanıyor. Biz daha çok yerel tatları tercih ettik. Garsonumuz sağolsun bizlere tadımlık Gılaburu suyu da ikram etti, tatmış bulunduk, sipariş etmedik. Sonrasında Kayseri yemeklerinin hasları gelmeye başladı, bamya çorbası, etli yaprak sarma, yağlama, mantı, kağıtta pastırma, kayseri tava ve mekanın adı gereği iskender.

Kayseri Kaşık-la Yağlama

Kapadokya’da nerede ne yenir yazımızda bahsettiğimiz bamya yemeği üzerine Elmacıoğlu’nun bamya çorbası biraz zayıf kalsa da bamya çorbası bence herzaman güzeldir. Etli yaprak sarma ve yağlama da sofranın öne çıkanlarındandı. Bizde kağıtta pastırma ve iskenderlerinin öne çıkan bir özelliği yoktu, İzmir’de de benzer lezzetleri bulabiliyoruz. Kayseri tava ise bildiğimiz tas kebabı idi ve yemeğin en zayıf halkası oldu. Mantı ise İzmir’dekilerle kıyaslanacak gibi değildi ama Kaşıkla’da hatırımızda kalan tadı alamadık. Dört kişi için tatlılarla birlikte 144 lira hesap ödedik (Aralık 2016).

Bir başka Kapadokya seyahati sonrasında, bu sefer bir günü Kayseri gezilecek yerler için ayırmıştık. Yani bu sefer sadece yemek için uğramamıştık. Şehir merkezinde gezerken aklıma pöç, yani dana kuyruğu düştü. Öncelikle, adını dahaçok duyurmayı başarmış Altınsaray Pöç Kelle‘ye uğradık, tüm yemekleri bitirmişler. Biz de yakınlardaki Bağdat Pöç Tandır‘a yöneldik. Daha önce dana kuyruğu karşıma sadece Filipinler’de çıkmıştı (bkz. Filipinler’de Ne Yenir), soslu pişmiş olarak, Bağdat pöç ise direk tandır yapmış, yanında pilav ile servis ediyorlar.

Bağdat Pöç Tandır'da Pöç Tandır, Kayseri'de Nerede Ne Yenir

Pilav pek benlik değildi, malzemesi bol ama ben bademli, üzümlü pilavdan pek hoşlanmıyorum. Hemen azıcık itekleyince kemikten ayrılan, yağlı et ise son derece lezzetliydi. Getirdikleri ince pideyi de son derece lezzetli buldum. Gilaburu adında da bir içecek denedim (sonradan meyvelerin kendilerini de gördük), mayhoş içimli meyve suyu, genel olarak tatlımsı içeceklerden hoşlanmayan beni memnun etmeliydi aslında ama çok da hoşuma gitti diyemem. Yemek ve içecek 31,5 lira tuttu (Nisan 2018).

Nisan 2017

Comment(1)

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.