1. Home
  2. RestoranDeğerlendirmeleri
  3. 27 Gaziantep Mutfağı – İzmir’de Beyran Nerede İçilir?

27 Gaziantep Mutfağı – İzmir’de Beyran Nerede İçilir?

1

İzmir’de beyran nerede içilir arayışlarım beni uzun süredir ziyaret etmediğim 27 Gaziantep Mutfağı’na ulaştırdı. Evime çok yakın yerde yıllar önce açılan 27 Gaziantep Mutfağı’na ilk açıldığı zamanlar sıklıkla giderdim. Analı kızlı, yuvalama gibi yöresel yemekleri de yaparlardı ama ben özellikle lahmacunları için giderdim. O zamanlar İzmir’de yediğim (halen de daha iyisini yemiş değilim) en iyi lahmacunu yapıyorlardı. Ama ne yazık ki giderek yağ miktarı azaltıldı ve kuyruk yağı hepten çıkartıldı, İzmir usulü lahmacuna döndü. Söyledim elbette, bu eskisi gibi değil dedim, “müşterilerimiz böyle tercih ediyor” cevabını alınca tekrar gitme gereği duymamıştım.

27 Gaziantep Mutfağı, İzmir'de Beyran Nerede İçilir

Duvarlarına Beyran posterini asmaları ile, benim için İzmir’de Beyran nerede içilir sorusunun cevabı olan Fıstıklı‘nın kapanması yakın tarihlere denk geldi. Kökenleri Gaziantep’te biri olarak Beyran çorbasını çok severim. Beyran çorbası nedir diye merak ederseniz Gaziantep’te nerede ne yenir yazımda da anlattığım şekli ile şöyle. Koyun eti, kemikli olarak saatlerce kaynatılıyor. Pirinç tuzsuz olarak haşlanıyor. Sipariş verdiğinizde iç yağ, pirinç ve tiftilmiş et bakır bir sahanda buluşuyor. Acısız isterseniz bir tatlı kaşığı kadar, acılı isterseniz iki tatlı kaşığı kadar pul biber eklenip kaynak makinesini andıran ocağın üzerine oturtuluyor. Bir pense ile tutuyorlar. Sahanın en altındaki yağ ve biber kızarıyor böylece. Üzerine etin içerisinde piştiği sarmısaklı (isteyene sarmısaksız et suyu da bulunduruyorlar) et suyundan konuyor. Fokurdar halde servis ediliyor.

İzmir’de Beyran Nerede İçilir?

Uzunca bir süre bu soruya bir cevabım yoktu, bir iki farklı yerde tattığım, beyran adıyla satılan ürünler hasret gidermekten hayli uzaklardı. Ben İzmir’de ilk gerçek beyranı Fıstıklı’da içtim, artık kendileri olmasa da yolu açtılar, Artık birden çok mekan hayli iyi beyran yapıyor, bunlar arasında da benim tattıklarımdan en iyisi 27 Gaziantep mutfağı. Umarım bu ürünlerinde uzun süre bu kalitelerini korurlar. İzmir’de Beyran nerede içilir sorusunun cevabı artık benim için İzmir’de beyran 27 Gaziantep Mutfağı’nda içilir.

27 Gaziantep Mutfağı – İletişim

Adres: Yalı Mahallesi, 6472. Sk. No:14, 35550 Karşıyaka/İzmir

Telefon:232 336 21 11


27 Gaziantep Mutfagi Menu, Reviews, Photos, Location and Info - Zomato

Comment(1)

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.