1. Home
  2. RestoranDeğerlendirmeleri
  3. Suriye Lokantası Sindibad, İzmir’de Suriye Yemeği Nerede Yenir?

Suriye Lokantası Sindibad, İzmir’de Suriye Yemeği Nerede Yenir?

1

Basmane artık başka bir ülke gibi, Suriyeliler çoğunlukta, Türkler azınlıkta. Bir çok suriye lokantası da açtılar, kendi yemeklerini yaptıkları. Ben de Suriye yerel lezzetlerinden tatmak için gidiyorum ara sıra Basmane’ye. Favori bellediğim Suriye lokantası Sindibad oldu. Arada dil farkı olunca başka kişilere giden yemekleri göstererk sipariş vermek gerekti ilk başlarda, garson beklemek de müthiş zaman kaybına neden oluyor. En iyisi isimleri akılda tutup kasaya söyleyip ödemeyi yapmak. Sonra siparişinizin yazılı olduğu kağıdı servis yapanlara vermek.

Zamanla bazı yemeklerin adlarını öğrendim. Suriye lokantası Sindibad’da tatmanızı en başta önereceğim lezzet fetteh (fetta deyince anlıyorlar), nohut, çıtır kızarmış Suriye ekmeği, yoğurt gibi bir sos ama içerisindeki sarmısak ve tahin hissediliyor. Diğer baştacı ise foul (fuğl diye söyleyin, ingilizce adı ‘ful medames’), hayli yağlı bir bakla yemeği, nohut da koyuyorlar. Humus ve babagannuş daha aşina olduğumuz tatlar ancak özellikle humus muhteşem. Benim İzmir’de yediğim açık ara en iyi humus. Felafel de tadılması gerekenlerden ama çevredaki başka Suriye lokantalarında daha iyilerini yemişliğim var.

Felafel, Foul, Humus, Suriye Lokantası Sindibad

Şu ana kadar saydıklarımın hepsi vejetaryen lezzetler. Suriye lokantası Sindibad’da ağırlığı tavuklu, tencere yemekleri de yapılıyor, safranlı pilav da, dolma da. Tencere yemekleri için tezgaha gidip seçmelisiniz. Yemeği işaret edip aşçıdan ismini öğrenmiştim, ismi kasaya söylemiştim. Bir yere oturdum, yemeğim geldi, yemeğe başladım. Önce insanların benim hemen yanımda bana doğru telefonlarını kaldırıp birşeyler yaptıklarını gördüm. Önce şaşırdım, meğerse hemen yanımda, duvarda asılı olan arapça yazıda kablosuz ağın şifresi yazıyormuş. Yemeğime devam ederken diğer masalardaki birkaç kişi benim dikkatimi çekmeye çalıştılar, bana aşçıyı gösterdiler. Yemek tezgahının ardından bana bakıp el işaretleri ile beğenip beğenmediğimi soruyordu. Turist seviyorlar 🙂 .

Suriye lokantası Sindibad’a sadece yemekleri için değil İzmir’de biraz turist olmak için de gitmenizi öneririm. Artık Basmane’de eski Suriyeli yoğunluğu yok, parklarda, trafik göbeklerinde öbek öbek insan beklemiyor, artık geceleri etrafa park etmiş kapalı kasa panelvanların kapıları açılıp can yeleği satışları yapılmıyor, taksicilerle araca 6 kişi doluşup Çeşme’ye gitme pazarlığı yapılmıyor. Burada bir düzen oturtmayı başaranlar, deneyenler kaldı, adeta bir Suriye mahallesi oluştu. Türkçe öğrenme konusunda da ilerleme sağlıyorlar, artık Suriye lokantası Sindibad’da, hala hafif aksak da olsa, Türkçe sipariş verilebiliyor.

Tencere Yemekleri, Dolma, Suriye Lokantası Sindibad

Son olarak tavuk dönerlerinin de farklı ve lezzetli olduğunu belirtmeliyim. Döneri suriye ekmeğine dürüyorlar ve içerisine patates kızartması, sarmısaklı sos ve turşu koyuyorlar, isteğe bağlı da acı sos. Çok farklı ve lezzetli bir tavuk döner dürüm ortaya çıkıyor, öneririm. Porsiyonların hayli büyük, fiyatların da son derece uygun olduğunu belirteyim, muhtemelen 5 liralık (Aralık 2016 fiyatı) bir fetta daha tabak bitmeden sizi doyuracaktır.

Güncelleme 21/07/2017

Hem fiyat hem de içerik olarak bazı yenilikler olmuş. Geçenlerde 2 kişi gittik, az felafel, az foul, az humus, az da fettah istedik. Yarıdan az fazla yiyebildik, yanımızda 3üncü biri olsa o da doyardı, su ile birlikte 17 lira hesap ödedik. Çıkarken fark ettik ki yan dükkanı da almışlar, Sindibad Kebap diye tabela asmışlar. Mutlaka tatmalıyım diyerek bir kaç gün sonra yeniden ziyaret ettim.

Sindibat Lokantası, Kebap, İzmir'de Suriye yemeği nerede yenir

Fotoğrafta görülen 4 şişlik porsiyon 15 liraya satılıyor, bunun bir de tavuklusu var, onun fiyatı da 10 lira. Etini gayet lezzetli bulduğumu söyleyebilirim ancak biraz kuru, daha yağlı kebapları daha çok seviyorum. Bizim alışık olduğumuz kebaplara nazaran biraz daha az baharatlı, ki bu benim hoşuma gitti. Yanında, içerisine domates, az soğan ve biber salçası konup, tost makinesinde çıtır çıtır hale getirilmiş lavaş da getiriyorlar ki ayrı bir güzel. Ciğer, kanat, bütün tavuk gibi seçeneklerde vardı artık onları başka ziyaretlerde tadacağım.

Suriye Lokantası Sindibad – İletişim

Adres: 1294 sokak No:1/c Basmane, İzmir


Sindibad - Suriye Lokantası Menu, Reviews, Photos, Location and Info - Zomato

Comment(1)

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.