1. Home
  2. RestoranDeğerlendirmeleri
  3. Şırdancı Baba Emin – İzmir’de Şırdan

Şırdancı Baba Emin – İzmir’de Şırdan

1

İzmir’de şırdan konusunda benim yeni adresim Şırdancı Baba yani şırdancı Emin usta. Bostanlı pazar yerinin yan tarafında yer alan futbol sahasının önündeki (deniz tarafındaki) otoparka geceleri araba ile gelen şırdancı, başka adana lezzetleri de sunuyor, şalgam ve bici bici gibi.

İzmir’de Şırdan nerede yenir yazımda Özmert Kokoreç’i keşfetmenin mutluluğunu paylaşmıştım, şimdi ise hem evime yürüme mesafesinde, hem de günlük yaptığı şırdanı kazanından servis ediyor. Ziyadesi ile özlem gidertiyor.

Emin usta Adanalı, kızları İzmir’de üniversitede okumaya başlayınca hayatlarını buraya taşımışlar, onları rahat ettirmek için akşamları ek iş olarak bu araba dükkanı işletiyor, eşinin de yardımları ile. Kışın akşam 6’da, yazın akşam 7’de geliyor, gece yarısına kadar kalıyor, benim için İzmir’de şırdanın yeni adresi 🙂

Şırdancı Emin - İzmir'de Şırdan

Şırdan nedir?

Hatırlarsınız, otobur hayvanların 4 midelerinin olduğu ve geviş geviş getiriyor oldukları eğitimimiz esnasında hepimize öğretilmişti. O midelerin en ünlüsü işkembe, memleketimizin her bir köşesinde başta çorba olmak üzere çeşitli yemeklerde kullanılır, diğerleri ise şırdan (şirden), börkenek ve kırkbayır’dır. Şırdan’ın ise dolması yapılır. Çok beğendiğim bu yemeği İzmir’de Şırdan nerede yenir diye aratarak çokça bulmaya çalışmıştım, düzgün bir sonuca ulaşamamıştım (şırdancı dede kapanmış).

GÜNCELLEME: Baba Şırdan Emin usta cumartesi günleri mumbar da yapıyor, bence şırdanından bile daha güzel, deneyin mutlaka. 1 mumbar 1 şırdan 35 lira (mart 2020)

İletişim – Şırdancı Emin Baba – İzmir’de Şırdan

Adres: Hasan Ali Yücel Bulvarı, Bostanlı pazar yeri yanı, Karşıyaka, İzmir

Telefon: +90 544 6861963


Şırdancı Baba Emin Usta Menu, Reviews, Photos, Location and Info - Zomato

Comment(1)

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.