1. Home
  2. DünyaMutfakları
  3. Porto’nun En İyi Fado Restoranı – Restaurante Tipico O Fado

Porto’nun En İyi Fado Restoranı – Restaurante Tipico O Fado

0

Portekiz seyahat programımız üzerine çalışmaya başladığımızda, fado müziği dinleyeceğimiz güzel bir akşam yemeği için Porto’nun en iyi fado restoranı araştırmasına da başlamıştık. Kısa sürede Restaurante Tipico O Fado ön plana çıktı ve programımızın ilk gecesinde yerini aldı. Büyüleyici ve afiyetli bir akşam ile seyahatimize başladık, harika oldu. Porto’da nerede Fado dinlenir diye sorarsanız “O Fado” doğru cevap, üstelik yemekleri de muhteşem.

Bir Aile İşletmesi – Restaurante Tipico O Fado

27/08/2022

Porto’nun en iyi Fado restoranı bir aile işletmesi ve asırlık bir binada yer alıyor. Gösterişli bir tabelası, dışarıda masaları falan yok. Binaya girince sola dönüyorsunuz, birkaç basamak çıkınca taş duvarlı salona giriyorsunuz. Portekiz geleneklerine, mimarisine uygun şekilde duvarları yarıya kadar fayans kaplamışlar.

Porto’nun En İyi Fado Restoranı – Restaurante Tipico O Fado

Bizleri masamıza ailenin yeni nesli Andre yönlendirdi, babası restoranın, annesi mutfağın, kendisi ise salonun başındaymış. Müzisyenler dahil 11 kişilik bir ekip varmış. Yaklaşık 50 müşteri ağırlayan bir mekan için hayli yüksek bir çalışan oranı. Bu ekip, müşteri deneyimine çok iyi şekilde yansıyor elbette.

Geleneksel Portekiz Mutfağı

Restaurante Tipico O Fado’nun deniz mahsulü çoğunlukta olmakla birlikte et ve balık karışık bir menüsü var. Seçenekler arasında bir de Amalia adında tadım menüleri var, içecek eşleştirmeleri ile sunuluyor. Bize o menüyü önerdi Andre, kırmadık. Uyarısını da yaptı, oldukça bolmuş, henüz bitirebilen olmamış. Garsonumuzun bilgilendirmediği bir özelliği daha varmış menünün. Meğerse eşleştirilen içecekler kadehle değilmiş, bir sınır koymamışlar.

Porto’nun En İyi Fado Restoranı – Restaurante Tipico O Fado Biftek Izgara

Hemen köpüklü şarap ve ufak tadımlıklar geldi; zeytin, peynir ve ton balıklı meze. Portekiz’in en önemli geleneksel lezzetlerinden olan Morina balığı köfteleri (Bolinhos de Bacalhau) ile devam ettik. Üzerine Portekiz menşei ürünlerden oluşan şarküteri tabağı servis ettiler, elbette içecekler de değiştirildi. Servis ettikleri şarküteri tabağı 8 çeşit peynir ve sanırım 6 çeşit işlenmiş et ürünü içeriyordu, çok lezzetli ve dolu dolu bir tabaktı.

Ana yemek olarak birimiz et, birimiz balık tercih ettik, ikisinden de tadalım diye. Dil balığı familyasından bir balık, yanında son derece lezzetli patateslerle servis ettiler. Portakallı ve sarımsaklı sunulan biftek benim favorim oldu. Ancak biz Porto’nun en iyi Fado restoranına sadece leziz yemekleri için gelmedik elbette. Ben burada yediklerimizi bir arada yazdım ancak Restaurante Tipico O Fado’nun (Typical Fado Restaurant) asıl sunduğu büyüleyici bir akşam. Anlatayım.

Porto’nun En İyi Fado Restoranı

Fado müziğinin doğuşu, hikayesi, hüznü konusunda burada bir özet geçmeyeceğim. Geri dönmeyen balıkçıların ardından söylenen şarkılar (yakılan ağıtlar) olduğunu belirteyim sadece, bu nedenle hüzünlüler. Ve yine bu nedenle çoğunlukla kadın solistler tarafından söyleniyor. Porto’nun en iyi Fado restoranının müzik grubu 5 kişiden oluşuyor ve hem erkek hem kadın solist barındırıyor.

Porto’nun En İyi Fado Restoranı – Restaurante Tipico O Fado BalıkIzgara

Geleneksel olan Portekiz gitarı ve klasik viola gitara ilave olarak bir de viyolonsel dahil etmişler gruplarına. Çoğu Fado mekanında bu olmuyor. Müzik, yemek sırasında ya da yemeklerden sonra (benim bu yazımda Fado konusu yemeklerden sonra yer alsa da) müzik çalınmıyor, yemeklere ara verip çalıyorlar.

Akşam boyu hemen hemen 20 dakika aralıklarla salonun ışıkları azaltılıyor, garsonlar servisi kesip ortadan kayboluyor. Sanatçılar sahnedeki yerlerini aldığında müşteriler de yemek yemeğe ara veriyorlar. 5-6 eser icra ediyor müzisyenler, mikrofonsuz ve amfisiz olarak, kabaca 20 dakika. Işıkları tekrar açıyorlar ve lezzetlere geri dönüyoruz.

Fado’ya Tatlı Son

Porto’nun en iyi Fado restoranı Restaurante Tipico O Fado’da her müzik setinde tek vokalist sahneye çıktı. Kaçıncı setin sonunda olduğunu hatırlamıyorum ama tatlı servisi olarak masayı baştan donattılar adeta. Anne elinden çıkma 4 çeşit tatlı sundular. Adlarını tam hatırlamıyorum ama üzerine lime kabuğu rendelenmiş bir tür puding ile passion meyveli peynirli kek benim favorilerim oldu.

Tatlı yanındaki önemli ikramlardan biri de yüksek alkollü bir likördü. Bunun sunumu için önce bardağın içerisinde alkol yaktılar. Sonra sıcak bardağa koydukları likörü bardakta çevire çevire ısıttılar. Ben ancak bardak dudağımı yakmayacak bir sıcaklığa indiğinde içmeye başlayabildim.

Son bir not ekleyeyim. O Fado’ya biz ayrılırken yeni giriş yapanlar vardı. Geç saatte gelirseniz (ve masa da boşalırsa) son Fado setlerinin keyfini yemek sonrası alacağınız içkilerle de sürebilirsiniz.

Fado restoranı gibi, sıradan restoran servisi dışında yaşadığımız özel yeme içme tecrübelerimizi yemek turları kategorisi altında toparlıyoruz, göz atmanızı öneririm.

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.