1. Home
  2. DünyaMutfakları
  3. Porto Yemek Turu – Taste Porto

Porto Yemek Turu – Taste Porto

2

Porto yemek turu, adına yaraşır şekilde direk yiyerek başladı. Taste Porto firmasının Porto yemek turu, Porto’nun son derece merkezi bir noktasında başlıyor. Mavi fayanslarla kaplı Ruhlar Şapeli (Chapel of Souls) ile Mercado do Bolhão arasındaki metro çıkışı buluşma noktası. Biz biraz nefes nefese ulaştık mekana, anlatayım.

30/08/2022

Cep telefonundan Google’a sorduk, bulunduğumuz yerden Porto yemek turu başlangıç notasına nasıl ulaşırız diye, otobüs önerdi. Bekledik otobüsü gelmedi. Meğerse Portekiz’de toplu ulaşım bilgileri google’da düzgün değilmiş moovit uygulamasını kullanmak gerekiyormuş. En seri alternatifin yürüyüş olduğunu görüp seri şekilde yokuşlu Porto sokaklarını arşınladık.

Şarküteri – Porto Yemek Turu

Rehberimiz Sergio bizi hemen buluşma noktasının çok yakınındaki markete götürdü. Marketin arka tarafında bizler için şarküteri tabakları hazırlanmış bizleri bekliyordu. Sergio şarapları servis ederken bir yandan da bulunduğumuz mekan ve Portekiz’in peynir ve şarküteri kültürü hakkında bilgiler paylaşıyor. Herkes için ikişer tabak hazırlanmış ve sadece tadımlık ufak parçalar değil. Tabakların birinde 2 çeşit peynir (Queijo saloio de Sicó & Queijo de ovelha c/ paprica de Celorico) ve koyu kıvamlı bir ayva marmeladı, diğerinde ise biri pastırma diğeri sucuk gibi görünen 2 çeşit et şarküteri (Cachaço & Chouriço de Lamego) ürünü vardı. Ben özellikle acılı peynir ve pastırma tarzı ete bayıldım.

Taste Porto - Porto Yemek Turu - Portekiz Şarküteri ürünleri

Sıradaki mekana hareket ederken yol üzerinde rehberimiz ile Sergio ile sohbet etme şansımızda oldu. Birkaç yıl evvel eğitim için Portekiz’e gelen bir Türk ile arkadaş olduğunu, hala diyaloglarının sürdüğünü belirtti. Henüz Türkiye’ye bir ziyareti olmamış ama istekli olduğunu belirtti. Elbette Taste Porto hakkında da konuştuk, Porto’da yemek turu işini onlar başlatmış, doğal olarak “Porto Food Tours” diye google’a sorunca önce onlar karşınıza çıkıyor. Bu tecrübelerini, turu turistik bir etkinlikten, Porto’lu bir arkadaşla gezme şekline çevirmeye çalışmışlar.

Porto Yemek Pazarı – Mercado do Bolhão

Porto yemek turunun yemek pazarı ziyareti olmadan gerçekleşmesini elbette beklemiyorduk. İlginç olan, Porto yemek pazarı Mercado do Bolhão’nu tadilat nedeniyle kapanmış olması. Oradaki mekanlar yakındaki başka bir yere taşınmışlar geçici olarak. Bizim bu tura katılmamızdan bir hafta kadar sonra (yani ben bu makaleyi tamamlamadan önce) tarihi yerlerine geri döndüler. Taste Porto’nun Porto yemek turu “Vintage Food Tour”a siz katıldığınızda daha da güzel bir tecrübe yaşayacaksınız.

Yemek pazarı içinde dolaşmak başlı başına bir keyif. Benim için özellikle deniz mahsulü stantları büyüleyiciydi, devasa karideslere hayranlıkla baktım. Portekiz tüm Avrupa’ya deniz ürünleri ihraç ediyor, bu ürünlerin çoğu da konserve ürünler. Bu konserve ürünlerden satan bir stantta bizim için hazırlanan masaya oturduk. Hemen şarapları servis ettiler. Sardalye, uskumru ve morina balıklarını zaten masaya hazırlamışlardı. Afiyetle yiyip içtik.

Taste Porto - Porto Yemek Turu - Porto Yemek Pazarıi

Yürüyüş ve Tadımlara Devam

Yemek pazarından ayrılıp kısa bir yürüyüşle kahve molası vereceğimiz mekana ulaştık. Elbette kahveleri tek başlarına tüketmedik. İki farklı tatlı atıştırmalık içeren tabakları sundular.  Jesuíta ve Limonete adında, milföy benzeri hamurla yapılmış iki farklı atıştırmalık vardı tabaklarımızda. İlki beze ile milföy birleşimi gibiydi, diğeri ise limon aromalı.

Bu kısa bir moladan sonra atıştırmalıklarda servis eden bir bara vardık. Burada Portekiz’in yerel sandviçlerinden biri olan Bifana ve hafif asitli bir rose şarap olan Espadal tattık. Portekiz mutfağında çokça kullanılan Peri Peri adında bir sos var, kuş gözü adı verilen bir tür biberden yapılıyor. Bana göre hafif acılı ve biraz da ekişi bu sosla yapılmış domuz eti ile yapılıyor Bifana sandviçi. Ekmeği sosa batırarak servis ettiler. Ekmeğin kuru olmadığı sandviçleri bir ayrı seviyorum.

Taste Porto - Porto Yemek Turu - Bifana yerken

Şarap Tadımı

Porto yemek turu meğerse bir de şarap tadımı içeriyormuş. Sanki iki etkinliği birleştirmişler gibi. Dışarıdan sadece şarap satışı yapıyor gibi görünen bir dükkana girip üst kata çıktık. Üst kattaki tek masa bizim için hazırlanmıştı. Yemek turlarının en sevdiğim yanlarından biri, kendi başınıza yapma şansınız olmayan bu tür özel deneyimler eklemeleri.

Portekiz, tıpkı Türkiye gibi, zeytinyağı konusunda dünyada daha çok söz sahibi olmak istiyor. Biraz da bu amaçlı banmalık zeytinyağı ve ekmek de vardı masalarda. Şaraplara döneyim. Biri beyaz, 3 çeşit şarap tattık. Portekiz şarapçılığında farklı bir standart uygulanıyor. Viskilerde olduğu gibi 10 yıllık, 20 yıllık şaraplar var. Rehberimiz bunların aslında karışım olduklarını anlattı. Belirli kurallara göre farklı miktarda dinlenmiş şaraplar karıştırılarak şişeleniyormuş. söz konusu standart uyarınca da etiketleniyorlarmış.

Ben tatlı şarap konusuna mesafeliyimdir, çok hoşlanmam. Portekiz seyahatimiz sırasında birkaç kez tatlı şarap tadımı yaptım. Tadı pekmezden en uzak olan, en keyifli lezzete bulduğum burada içtiğimdi. Porto yemek turuna tatlı bir son oldu.

Comment(2)

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.