1. Home
  2. DünyaMutfakları
  3. Lizbon’da Nerede Yenir – Bairro Do Avillez

Lizbon’da Nerede Yenir – Bairro Do Avillez

1

Başlık biraz iddialı gelebilir ama Lizbon’da nerede yenir sorusuna gerçekten çok düzgün bir cevap Bairro Do Avillez. Bir restoranlar birliği kompleksi gibi. Girişinden boyutlarını pek hissettirmeyen mekan içeriye doğru yürüdükçe büyüyor. Toplam 4 restorandan oluşuyor; Páteo, Taberna, Mini Bar ve Pizzaria Lisboa. Bana göre Lizbon gastronomi merkezi burası.

Lizbon’da nerede yenir diye arama yaptırdığınızda bir çok kaynakta karşınıza Time Out Market çıkacaktır. Orası bir tür yemek pazarı ya da “food court”. Ortak oturma alanları var, gayet yetki şeflerin stantları var. Ama rezervasyon imkanı ya da masaya restoran servisi yok. Bairro Do Avilez, şef Jose Avillez tarafından oluşturulmuş restoranlardan oluşuyor. Dilediğinize rezervasyon yaptırıp, oturduğunuz restoranda diğerlerinden de sipariş verebiliyorsunuz. Üstelik bu restoranların ambiyansları, dekorasyonları da birbirlerinden farklı. Bu nedenlerle bence Lizbon’da Bairro Do Avillez’de yenir.

Lizbon'da nerede yenir - Bairro Do Avillez - Pateo

4 Restoran Bairro Do Avillez

05/09/2022

Biz akşam yemeği için gittik ve Taberna bölümüne oturduk. Taberna’nın ortasında kare şeklinde açık bir mutfağı var, etrafı da adeta bir kasap, şarküteri dükkanı gibi dolaplarla bezenmiş. Zaten işlenmiş butları da tavana asmışlar. Bar tarzı oturma düzeninin de olduğu, duvara dayalı masaların yanında taburelerde oturabildiğiniz rahat bir düzeni, dekorasyonu var. Mekanların girişi de Taberna üzerinden ve önündeki sokağa yayılmış bir açık alan oturma yeri de var. Diğer mekanların dekorasyon ve ambiyansları ise çok başka. Gittiğinizde sürpriz olsun, onları da anlatmayayım.

Menünün yarısını özenle seçilmiş ve şarküteri ürünleri, peynirler ile oluşturmuşlar. Deniz mahsulleri ve ızgara etler, sandviçler ise sipariş üzerine bu mutfakta hazırlanıyor. Asıl balık restoranı ise Páteo. Pizza ve gastro barın hangisi olduğunu tahmin edersiniz muhtemelen. Lizbon gastronomi merkezinin Michelin listesinde yer aldığını da ekleyeyim.

Lizbon’da Nerede Yenir, Ne Yedik

Lizbonda nerede yenir - Bairro Do Avillez - Kimchi Soslu Ahtapot

Bir miktar şarküteri ile başladık elbette, geleneksel Portekiz şarküteri ürünleri için Taberna doğru adres.. Sonra sıcak atıştırmalıklarla devam ettik. Portuguesinhas adlı içerisi et dolgulu ufak paylar benim favorim oldu, hardallı et kroketler ise eşimin. Atıştırmalıklardan sonra deniz mahsullerine geçiş yaptık. Deniz mahsullü lezzetlerin bazılarını Páteo menüsünden sipariş ettik.

Acılı ve sarımsaklı karides tam bizim usul hazırlanmış, tipik Akdeniz usulü. Takip edenler bilir, memleketimizde karidesin lüks tüketim olmasına üzülenlerdenim ben. Portekiz de, ziyaret ettiğim çoğu ülke gibi karides zengini, marketlerde ayıklanmış hatta pişirilmiş hallerini tavuk fiyatına satıyorlar. Malzeme bol ve kaliteli olunca elbette ufak karideslerle hazırlamamışlar, iri iri kocaman karidesle çok leziz olmuş.

Kendilerine özgü hazırladıkları ahtapotu da tavsiye etmişlerdi. Sarmısaklı kimchi (Kore usulü turşu) sosu ile pişirmişler ahtapotu, üzerine de tatlı patates ekleyerek sulu yemek gibi servis ettiler. Suyu tam banmalık, ahtapotları yumuşacık olmuş. Limon soslu kum midyesi de son derece lezizdi.

Mürekkepli Pilav ile Lezzet Zirvesi ve Tatlı Son

Lizbon'da nerede yenir - Bairro Do Avillez - Siyah pilav Izgara kalamar

Lezzet zirvesini ise ızgara kalamar ile sundular diyebilirim. Orta boyutlu 2 kalamarı tam kıvamında ızgara yapmışlar, lezzet patlamasını ise kalamarları üzerinde sundukları siyah pilav ile sağlamışlar. Bizim mutfak kültürümüzde kalamarın mürekkebinin bir kullanım yeri yok ne yazık ki, halbuki çok lezzet katan bir ürün. İtalyanlar risotto yaparlar, Bairro do Avillez’de pilav yapmışlar diyebilirim ama mürekkebin sağladığı bir bağlayıcılık oluyor. Bizim pilavımız gibi tane tane değil, risotto’ya yakın şekilde bulamaç kıvamlı. Pilavdan deniz tadını alıyorsunuz resmen. (Balkan yemekleri yazımızda ilk siyah risotto tecrübemizi bulabilirsiniz) Lizbon’da nerede yenir sorusunun cevabı Bairro do Avillez. Burada ne yenir sorusunun cevabı ise siyah pilavlı ızgara kalamar, ısrarla öneririm.

Yemeği elbette tatlı ile sonlandırmak gerek. Taberna’nın çikolatalı keki eşimi bir süre sessizliğe sürükledi. Fındık tatlısı üç katlıydı ve gerçekten fındık yediriyorlardı ancak bir noktada uyarmalıyım. Tatlı üzerine tuz serpilmiş olarak servis ediliyor, ben bu tezat dokunuşu sevdim ama eşim sevmesi. Yanlarına birer espresso ile Portekiz seyahatimizin son akşam yemeğini tamamladık. Son derece leziz bir son oldu.

Comment(1)

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.