1. Home
  2. DünyaMutfakları
  3. Cantinho Do Avillez – Porto’da Çağdaş Portekiz Restoranı

Cantinho Do Avillez – Porto’da Çağdaş Portekiz Restoranı

0

Portekiz’in önemli şeflerinden Jose Avillez’in Porto’daki tek restoranı Cantinho do Avillez. Porto kent merkezinde yer alan çağdaş Portekiz restoranı. Jose Avillez bu restoranda seyahatlerinden edindiği mutfak tecrübelerini doğruca menüye yansıtmış. Hem Portekiz tariflerine çağdaş yorumlar getirmiş hem de dünya mutfaklarından farklı reçeteleri Portekiz’e taşımış.

Ortam ve Menü – Cantinho Do Avillez

28/08/2022

Jose Avillez’in Lisbon’daki restoranlar kompleksi durumdaki Bairro do Avillez bizim için Lizbon’da nerede yenir sorusunun cevabı olmuştu. Porto’daki Cantinho do Avillez orası gibi devasa bir yer değil, normal boyutlu bir restoran. Son derece keyifli, rahat bir ortamı var.

Cantinho Do Avillez – Porto'da Çağdaş Portekiz Restoranı

Menünün kayda değer bir bölümü kokteyllere ayrılmış. Biz de menüyü incelerken birer kokteyl ile başladık sonra yemekte şarap ile devam ettik. Menü, atıştırmalıklar, vejetaryen seçenekler, ana yemekler, sandviçler ve tatlılar olarak gruplandırılmış. Brezilya mutfağından bile lezzetler eklenmiş ki biz de sipariş ettik. Sandviç bölümü olması şaşırtıcı gelebilir ancak Portekizde sandviç kültürü alışılmışın hayli dışında bir hal almış. Özellikle elde yenmesi mümkün olmayan “Francasinha” ve içerisine direk ızgara et konan Prego, Cantinho Do Avillez menüsünde de yer almış.

Porto’da Çağdaş Portekiz mutfağı sunan restoran geleneksel Francasinha’yı da çağdaşlaştırmış. Özellikle Porto şehrinde mekanların bir çoğunun menüsünde görebileceğiniz sandviçe trüf ile dokunduklarını yazmışlar menülerine. Adeta Porto’da çağdaş Portekiz restoranı olmanın gereği olarak.

Yemekler – Porto’da Çağdaş Portekiz Restoranı

Deniz Tarağı Scallop - Cantinho Do Avillez - Porto’da Çağdaş Portekiz Restoranı

Biz, çok tipik, geleneksel bir Portekiz başlangıç lezzeti ile başladık. Kızarmış taze fasulye çıtır çıtır, anladığım kadarıyla Japon mutfağının tempura tekniğinin Portekiz mutfağındaki yansıması. Fasulyelerin önceden haşlanması gerekiyor, evde denemek isteyenler için not düşeyim. Diğer başlangıç lezzetimiz ise deniz tarağı (scallop) oldu. Deniz tarağının yumuşak yapısı benim çok hoşuma gider, herkese göre değildir. Marine edilerek, ateşle değil asitle pişirmişler, ağızda erir hale gelmiş. Avokado ile hazırladıkları sos da lezzetleri adeta artırmış. Zaten avokadonun böyle bir özelliği yok mu?

Sonrasında menüdeki Brezilya etkisine görmezden gelmedik. “Meagre and shrimp moqueca” adlı yemeği dilimize nasıl tercüme edebilirim bilmiyorum. Hatta Google hazretlerinden destek almaya çalıştım, bence saçmaladı :). Karides ve balığı Hindistan cevizi sütü ile pişirmişler, tam banmalık bir tabak çıkmış ortaya. Yanında da pilav servis ediyorlar. Ancak elbette bizim usulümüz bir pilav değil, güney Amerika tarzı (Afrika’da da böyle aslında), biraz kuru. Ekmek niyetine, yemeğin sosu ve kendisiyle tüketmeli. Orijinalini tatmamıştım bu yemeğin ama Porto’da çağdaş Portekiz restoranı yorumunu beğendim.

Ahtapot kavurma/güveç (roasted) diğer ana yemek tercihimiz oldu. Eskiden “yahu Yunan’lar ne güzel ahtapot pişiriyorlar derdim. Şimdilerde biz onlardan daha güzel yapar hale geldik. İki hafta evvel Sakız adasına gittiğimde bir kez daha gördüm ki, bizim ahtapotlarımızın üzerine onlarınki artık zayıf kalıyor. Portekizlilerden ise ahtapot konusunda halen öğrenmemiz gereken çok şey var. Portekiz seyahatinizde mutlaka ahtapot tatmaya çalışın.

Ahtapot - Cantinho Do Avillez – Portoda Cagdas Portekiz Restorani

Tatlılar – Cantinho Do Avillez

Portekiz uzun süre Avrupa’nın en önemli yumurta tedarikçisi olmuş. Yemek ve tatlılarında da yumurtayı çokça kullanıyorlar. Creme Brule tarzı tatlıları restoran menülerinde mutlaka görürsünüz. Tatlılar konusunda dikkatimizi çeken diğer bir nokta ise tuz kullanımından kaçınmamaları. Tatlıların üzerinde ya da içerisinde tuz farklılığı seviyorlar. Fındık Tatlısında da bu tuzlu dokunuşa yer vermişler.

Cantinho do Avillez’in özel çikolatalı keki tercih ettiğimiz diğer tatlı oldu. Çilekli dondurma ve böğürtlen ile sunuyorlar. Çikolata ile ekşimsi meyvelerin uyumunu oldum olası sevmişimdir. Porto’da çağdaş Portekiz restoranı Cantinho do Avillez de bunu leziz şekilde ortaya koymuş.

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.