1. Home
  2. RestoranDeğerlendirmeleri
  3. Dargeçit Meyhanesi

Dargeçit Meyhanesi

2

Gerçekten dar bir yerden bahsediyoruz, en azından ön cephesi için. Dargeçit meyhanesi İzmir’in en eski meyhanelerinden, 60 yıla yakındır açık, babadan oğula geçmiş, oğuldan da bugünkü işletmeci, eski çalışanına. Kahramanlar’da akıncılar caddesi üzerindeki mekanın cephesi gerçekten dar, dikkat etmezseniz önünden geçer gidersiniz. Mekanın açık yeri yok, sadece kapalı alanında hizmet veriyor, o nedenle kış aylarında ziyaret edilmeli. 60 yıllık Dargeçit Meyhanesi’nin en büyük eksisi, sigara konusunda da 60 yıllık geleneği sürdürüyor olması, hala içeride sigara içilmesine izin veriyorlar.

Yanlış bilmiyorsam 1957 yılında Hayrullah Övür tarafından açılmış Dargeçit Meyhanesi, sonra oğullar Mehmet Sevil Övül ve Zafer Övül’e devrolmuş. Hayrullah beyin resmi duvarda hala ancak artık mekanı Övül ailesi işletmiyor, Adem Zengin işletiyor. Sakatat eksik edilmiyor mekandan ancak az masaya hizmet verdiği için çeşit de çok fazla olmuyor (bir Nihat Baba değil sonuçta), kış aylarında gitmek gerek biraz daha zenginlik için.

Dargeçit Meyhanesi

Mezelerinde ben özel bir lezzet bulamadım, piyazı bir adım öne çıkıyor ancak sipariş ederken suyu süzülmüş olarak istemenizi öneririm. İlk kez burada şakşukanın içinde bezelye gördüm. Denediğim mezelerden en çok paşa mezesini beğendim. Sıcak olarak önce boyunluk geldi, kiremitte, şahaneydi. Sırf boyunluk yemek için Dargeçit Meyhanesi’ne tekrar gelmeye değer. Akabinde bir de et sote geldi, dana etinden yapılma sote ne kadar düzgün olabilirse o kadar düzgündü (dana ile ne kadar olursa artık). Üzerine meyve ile, dört kişilik, bir litre milli içki tüketilen akşamın 220 liralık hesabı olağan üzeri uygundu (Mayıs 2016). Yan masalarla sohbete girdiğimiz, insanların birbirlerine mesafeli durduğu değil, birbirleri ile sohbete girdiği tipik bir meyhane akşamı oldu.

Zafer beye sorduk, içine sinen kokoreç bulduğu günler soslu atom kokoreç de yapıyormuş, kelle ise genelde cuma günleri yapılıyormuş, yani en iyisi Dargeçit Meyhanesi’ni cuma akşamı ziyaret etmek.

Dargeçit Meyhanesi – İletişim

Adres: Akıncılar Sok. No:28/a Kahramanlar, Konak, İzmir

Telefon: +90 232 484 3069

Dargeçit Meyhanesi Menu, Reviews, Photos, Location and Info - Zomato

Comment(2)

LEAVE YOUR COMMENT

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.